گزارشگر سازمان ملل از اعدام نوجوانان در ایران انتقاد کرد

پنجشنبه, 2ام آبان, 1398
اندازه قلم متن

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

جاوید رحمان پس از مرگ عاصمه جهانگیر از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر در ایران معرفی شد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران می‌گوید ایران سال پیش هفت نفر و امسال دو را اعدام کرده که در نوجوانی مرتکب جرم شده بودند. او گفته است اعدام این افراد در مغایرت با قوانین حقوق بشری است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته است “اطلاعات موثقی” در دست دارد که به موجب آن حداقل ۹۰ بزهکار نوجوان منتظر اجرای احکام اعدام خود هستند.

براساس کنوانسیون حقوق کودک که در اوایل دهه ۱۳۷۰ به تصویب مجلس ایران رسید و از نظر قانونی برای این کشور الزام آور است، افراد زیر سن هجده سال را نمی توان به مجازات اعدام و یا حبس ابد محکوم و چنین احکامی را اجرا کرد.

در مقابل محمد حسنی نژاد، نماینده ایران در سازمان ملل متحد، گزارش جاوید رحمان را در راستای سیاست “تروریسم اقتصادی” آمریکا دانسته و گفته است “دیکتاتورها نمی‌توانند درباره وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار نظر کنند.”

نماینده ایران فعالیت‌های یک سال اخیر جاوید رحمان را “نشان‌دهنده بی‌احترامی” او به منشور سازمان ملل خوانده و گفته است وضعیت امروز ایران در این کمیته “به خاطر حقوق بشر نیست.”

آقای رحمان در مورد وضعیت اقلیت‌های مذهبی و قومی، فعالان مدنی و سرکوب فعالان کارگری هم گزارش داده است.

آقای رحمان در مورد اقلیت‌های دینی نگرانی خود را در باره وضعیت آن دسته از اقلیت‌های دینی بیان کرده که طبق قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

بر اساس اصل ۱۳ قانون اساسی “ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند”.

سایر اقلیت‌ها از جمله بهایی‌ها، با تبعیض و بازداشت‌ مواجه هستند. مقام‌های ایران می‌گویند در این کشور کسی به خاطر مسائل عقیدتی تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد.

آقای رحمان در گزارش خود از استفاده از مجازات اعدام‌ در ایران انتقاد کرده و گفته است در سال ۲۰۱۹ تا کنون “بر پایه تخمین‌های محافظه‌کارانه حداقل ۱۷۳ نفر اعدام شده‌اند.”

آقای رحمان از اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر ایران در سال ۲۰۱۷ که منجر به کاهش اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ شد، استقبال کرد ولی گفت: “اقدامات بیشتری باید انجام شود.”

آقای رحمان گفت اگرچه شمار اعدام‌ها به نسبت سال ۲۰۱۷ “به طور محسوسی” کاهش یافته اما ایران همچنان در میان کشورهایی قرار دارد که بالاترین موارد اجرای مجازات اعدام در جهان در آنجا گزارش می‌‌شود.

جاوید رحمان، حقوقدان پاکستانی پس از مرگ عاصمه جهانگیر از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر جدید وضعیت حقوق بشر در ایران معرفی شد.

او از “تقویت گفت‌و‌گوها” میان مقام‌های ایرانی و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر “در مورد اجرای عدالت و اعدام بزهکاران نوجوان استقبال کرده است.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.