ضیاء مصباح: گرامیداشت خاطره بزرگ مرد فداکار «دکتر حسین فاطمی» در ۶۵ مین سالروز فقدان او

شنبه, ۱۸ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ضیاء مصبا ح- دبیر کانون علوم اداری ایران

دکتر سید حسین فاطمی رابه راستی می‏توان از شخصیت‏های نادر سیاسی یک صد ساله‏ی اخیر ایران دانست که به گواه تاریخ انگشت بر نقطه‏ی اصلی درد یعنی «استبداد و استعمار» نهاد.

این فرزند وارسته وطن در بخشی از سرمقاله روزنامه باختر امروز « بعنوان سر دبیر » می‏نویسد:

“بالاخره باید برویم به نزد پدران، می‏شود با روی سیاه رفت؟ ماییم و آیندگان، با خفت و خواری می‏توان در گور خفت؟ در انجام وظیفه، فداکاری می‏کنیم و تا لبه پرتگاه می‏رویم ومردانه می‏کوشیم…”

و در سرمقاله دیگری با عنوان یا مرگ یا زندگی نوشت:

“ایران برخیز! بیدار شو! این خواب طولانی، افتخار را از دست تو گرفت.

 تو مایه‏ی فخر دنیا بودی … حیف که منقرض شود.”

هم میهنان: از دیدگاه تاریخ، ملتی دارای ارزش است که هویت و اعتبار خود را با تلاش و مبارزه‏ فرزندانش از گزند روی دادها و مطامع بیگانگان آزمند، نگاهبانی و مصون بدارد.

میهن ما به ویژه در سده‏ی معاصر، شخصیت‏های بزرگی را در دامان پر مهر خود پروراند تا پیشاپیش ملت در نبرد با دشمنان درونی و بیرونی، آثار فنا ناپذیری از خود، به جای بگذارد و استقلال و تمامیت میهن‏مان بر جای بماند.

همت والای این رادمردان سبب شد در سال‏های پر تلاطم دهه سی و بعد از کودتای امرداد۳۲ غارتگران نتوانند به نابودی مبارزات ملی که امید و آرزوی نهایی آنان بود، جامه عمل بپوشانند.

 فاطمی یکی از شجاع‏ترین روزنامه‏نگارانی است که تا واپسین لحظه زندگی‏، برای مردم قلم زد و در نخستین سرمقاله‏اش نوشت:

“دکتر مصدق پیشوای بزرگ ایرانیان پاک اندیش و مزین به پندار نیک نیم قرن تمام، در راه منافع مردم محروم این مملکت، مبارزه کرده»

در مجلس شانزدهم دکتر مصدق نماینده نخست تهران شد و فاطمی و ۵ تن دیگر از یارانش در مجلس، در کنار هم به پیکار ضد استبداد – استعماری خود ادامه دادند.

 این چهره ماندگار در پیشنهادی برای ملی کردن نفت گفت: “استیفای حق ملت بسیار دشوارمینماید، خصوصا دولت انگلیس مالک بیشترین سهام شرکت «به عنوان مالیات بر درآمد» هر سال مبلغ هنگفتی استفاده می‏برد – این پیشنهاد مورد موافقت دکتر مصدق قرار گرفت.

شادروان فاطمی بعنوان وزیر امور خارجه پیکاری را آغازو تا قطع منافع و خلع ید به پیش برد

این فرزند وارسته میهن روز بستن سفارت انگلیس را «یکم بهمن» روز اسقلال ایران میدانست

دکتر فاطمی در اسفند ماه ۱۳۳۲ در مخفیگاهش بازداشت و «تیمور بختیار» فرماندار نظامی و«سپهبد مقدم» رییس شهربانی نقشه از بین بردن او را طبق دستور در بار کشیده «شعبان جعفری» و عده‏ای از اوباشان حرفه‏ای رابه جلو ساختمان شهربانی فرا میخوانند.

خواهربزرگوار فاطمی به جلوی شهربانی میرود، برادرش را دست بند زده ایستاده می‏بیند، جعفری به همرامان مزدورش می‏گوید: “بکشیدش” به ضرب چاقو و چماق او را مضروب می‏کنند که جان سالم به در نبرد.

خواهر از جان گذشته، خود را بر روی برادرش می‏اندازد و از «مراحم» استبداد، ۱۰ ضربه به خواهر و ۶ ضربه به دکتر فاطمی وارد می‏شود. فریادهای این بانوی شجاع که: “مردم برادرم فاطمی را کشتند.” او را از این فاجعه موقتا می رهاند.

 فاطمی را در حالی که در حرارت تب می‏سوخت و فشار خونش ۵/۷ بود روی برانکارد تحت بازجویی‏ قرار می‏دهند.

 فاطمی به آیت‏الله «سیدرضا زنجانی» در زندان نوشت: “… آرزو دارم که نفس‏های آخر زندگی‏ام در راه نهضت و سعادت هموطنانم صرف شود و داغ باطله بر کنسرسیوم و حامیان او بزنیم، بر فرض که نگذارند این مهم به اطلاع هم میهنان، برسد، در تاریخ باقی خواهد ماند تا نسل آینده برای زیستن شرافتمندانه و نیل به آزادی، ادامه دهنده این راه باشند.

نوزدهم آبان ۱۳۳۳( ۶۵ سال قبل ) در حضور نا میمون بختیار آزموده دادستان ارتش «ملقب به آیشمن» حکم اعدام دکتر فاطمی را به او ابلاغ و گفت: “اگر وصیتی دارید بفرمایید…” فاطمی گفت: “از مرگ ابایی ندارم، آن هم چنین مرگ پرافتخاری، می‏میرم که جوانان ایران با خون از وطن‏شان دفاع کرده و نگذارند جاسوسان بیگانه بر این کشور حکومت نمایند، من دربهای سفارت انگلستان را بستم، غافل از این که تا عوامل بیگانه حکومت می‏کنند، انگلستان سفارت لازم ندارد”.

آزموده از او می‏خواهد: “اگر خواسته‏ای دارید، بگویید.”رادمرد آزاده وطن می‏گوید: “خواسته‏هایم دیدن خانواده، ملاقات با دکتر مصدق و صحبتی با افسران است.” آزموده می‏گوید: “هنوز هم دست از این مرد (مصدق) بر نمی‏داری؟”.

دکتر فاطمی در برابر جوخه اعدام، گفت: “مرگ بر دو قسم است، در رختخواب ناز و یا در راه شرف و افتخار، خدای را شکر که در راه مبارزه با فساد، شهید می‏شوم… امیدوارم سربازان نهضت، هم‏چنان مبارزه را ادامه دهند”.

 گلوله ها شلیک شد و «زنده باد مصدق» آخرین کلامش، مزار سردار بزرگ نهضت ملی در جوار شهیدان سی تیر قرار دارد و مزار خواهر فداکارش نیز در کنارش.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.