حضور نظامی ژاپن برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس

پنجشنبه, ۱۴ام آذر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

دولت ژاپن تصمیم دارد برای تضمین امنیت کشتی‌های تجارتی خود حدود ۲۷۰ ملوان به آب‌های خلیج فارس اعزام کند. این اقدام ژاپن مستقل از ماموریت بین‌المللی دریایی در خلیج فارس که تحت فرماندهی آمریکا جریان دارد، صورت می‌گیرد.

    
شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن

ژاپن از معدود کشورهایی است که هم با ایالات متحده آمریکا و هم با جمهوری اسلامی ایران مناسباتی دوستانه دارد.

تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس برای ژاپن اهمیت زیادی دارد. بخش قابل ملاحظه‌ای از صادرات ژاپن و همچنین انرژی مورد نیاز این کشور از آبراهه‌های این منطقه عبور می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۴ آذر (پنجم دسامبر) با انتشار گزارشی از توکیو از برنامه دولت ژاپن برای اعزام حدود ۲۷۰ سرباز وابسته به نیروی دریایی این کشور به آب‌های خلیج فارس خبر داد.

باید یادآور شد که پس از حمله به نفتکش‌ها، ایالات متحده آمریکا از ژاپن خواسته بود در ماموریت دریایی بین‌المللی تامین امنیت کشتیرانی مشارکت کند. در آن هنگام شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، مشارکت در ناوگان دریایی بین‌المللی که تحت فرماندهی آمریکا است، را رد کرده بود.

خبر اعزام نیروی مستقل از سوی ژاپن به خلیج فارس در ماه اکتبر رسانه‌ای شده بود. اما اکنون، بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ژاپن بر آن است تا این برنامه را اجرا کند.

روزنامه “نیکی بیزنس” از اعزام ۲۷۰ ملوان از سوی نیروی دریایی ژاپن به آب‌های خلیج فارس خبر داده است. یک ناوشکن ژاپن در همین رابطه به منطقه اعزام خواهد شد.

قرار است شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در ماه ژانویه سال آینده سفری به کشورهای منطقه سفر کند. گفته می‌شود که نخست‌وزیر ژاپن در این سفر از کشورهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی دیدن خواهد کرد.

اعزام نیروی مستقل

خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه یاد شده اعلام کرده است که برنامه اعزام نیروی مستقل به آب‌های خلیج فارس تا پایان سال جاری آماده اجرا می‌گردد. افزون بر آن، گفته شده که مدت زمان فعالیت نیروی دریایی ژاپن در آب‌های خلیج فارس یک سال تعیین شده است. امکان تمدید مدت ماموریت نیروی دریایی ژاپن پس از پایان سال نخست، پیشبینی شده است.

حمله به نفتکش‌ها در سال جاری حمل و نقل کالا و امنیت کشتیرانی در آب‌های منطقه را به خطر انداخت. ایالات متحده آمریکا و متحدان غربی این کشور ایران را مسئول این حملات می‌دانند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران این موضوع را تکذیب می‌کند.

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تشدید و تجدید تحریم‌های ایران از سوی آمریکا بر دامنه تنش حاکم بر منطقه افزوده است.

ژاپن که با دو کشور آمریکا و ایران مناسبات خوبی دارد، تلاش داشته در بحران پدید آمده در مناسبات دو کشور ایران و آمریکا میانجیگری کند.

جمهوری اسلامی ایران مخالف حضور نظامی کشورهای خارجی در آب‌های خلیج فارس است. خبرگزاری رویترز در گزارش خود به اظهارات اخیر عباس عراقچی اشاره کرده است.

عراقچی که به عنوان نماینده رئیس جمهوری ایران هفته جاری به توکیو سفر کرده بود، پس از دیدار با شینزو آبه، مخالفت ایران با حضور نظامی کشورهای دیگر در آب‌های خلیج فارس را به اطلاع مقامات ژاپن رسانده بود. ژاپن نیز در این دیدار تصمیم آن کشور مبنی بر حضور نظامی در خلیج فارس را به اطلاع ایران رسانده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.