احضار سفیر ایران همزمان با فشار تندورها برای اخراج سفیر بریتانیا

سه شنبه, ۲۴ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

بریتانیا سفیر ایران در لندن را احضار کرد. همزمان روز دوشنبه رسانه‌های تندرو و اصولگرا و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی شدند سفیر بریتانیا اعتراض‌های اخیر در تهران را “مدیریت” کرده و باید از تهران اخراج شود.

    
حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۲۳ دی ماه (۱۳ ژانویه) حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن را در ارتباط با بازداشت “راب مک‌ایر” در تهران احضار کرده است.

آقای مک‌ایر، هم‌زمان با اعتراض‌ها به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه، روز شنبه گذشته برای ساعاتی بازداشت موقت شد. بریتانیا این اقدام جمهوری اسلامی ‌را “نقض فاحش قوانین بین‌المللی” دانست و دوومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، این بازداشت را “بی‌دلیل و ناموجه” خواند.

خبرگزاری رویترز و اسکای نیوز هم علت احضار بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن را “بازداشت غیرقابل قبول” سفیر بریتانیا در تهران اعلام کردند.

یک هفته مهلت خروج سفیر بریتانیا از ایران

جمعی از نمایندگان مجلس روز دوشنبه در سخنانی هم‌نظر و هماهنگ، خواستار اخراج سفیر بریتانیا از ایران شدند و با لحن‌های مختلف به مسئولان وزارت خارجه ایران توصیه کردند این کار “سریع‌تر” انجام شود.

حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که وزیر خارجه ایران درباره حضور سفیر بریتانیا در تجمعات روز شنبه گذشته، حتما به کمیسیون دعوت می شود تا به نمایندگان توضیح دهد. او خواستار واکنش دستگاه دیپلماسی ایران به دولت بریتانیا شد.

علاالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم گفت که وزارت خارجه ایران یک هفته برای خروج آقای مک‌ایر، به او مهلت دهد.

بروجردی با اشاره به اینکه حتی اگر مقامات بریتانیا، عکس‌العمل هم نشان دهند، این کار باید انجام  شود، گفت دوران گذشته به سر آمده و به گفته او “ملت و نظام” دیگر تحمل “شیطنت‌ها از سوی سفیر بریتانیا” را ندارند.

سایت اصولگرای جهان نیوز مسئولان وزارت‌خارجه ایران را به “مسامحه‌کاری” در برابر لحن تند بریتانیا و اعتراض آنها به بازدداشت سفیر خود در تهران متهم کرد و نوشت که باید منتظر بود و دید برنامه وزارت‌خارجه ایران برای سفارت بریتانیا چیست.

“اخراج کنیم تا بقیه سفیران تکرار نکنند”

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم خواستار آن شد تا ترددهای سفیران در ایران “تحت نظارت” قرار بگیرد و به این ترتیب اگر هر وقت که بخواهند از سفارتخانه خارج شوند باید به نیروهای امنیتی اطلاع دهند.

او اخراج سفیر بریتانیا از تهران را درسی برای دیگر سفیران دانست که باعث عدم تکرار اقدام‌های مشابه خواهد شد.

حسین شیخ الاسلام مشاور سابق وزیر امور خارجه، گفت که اگر جای مسئولان وزارت خارجه بود، “همین امروز عذر سفیر انگلیس را به عنوان یک عنصر نامطلوب” می‌خواستم و او را از کشور اخراج می‌کردم.

کاهش روابط در سطح کاردار

همزان بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، خواستار اخراج سفیر بریتانیا از ایران و کاهش سطح روابط دیپلماتیک با این کشور در حد کاردار شده است.

حبیب‌الله دهمرده، نماینده سیستان در مجلس هم اخراج نشدن سفیر بریتانیا را باعث تعجب دانست و گفت که مسئولان وزارت خارجه ایران نباید منفعلانه عمل کنند.

پیشتر خبرگزاری فارس در گزارشی از وساطت وزارت خارجه ایران برای آزادی سفیر بریتانیا در تهران، انتقاد کرده بود.

فشار رسانه‌های تندرو و اصولگرا برای اخراج سفیر بریتانیا

از زمان انتشار خبر بازداشت موقت و آزادی سفیر بریتانیا در تهران، چند روزنامه تندرو و رسانه‌های اصولگرا و نزدیک به سپاه پاسداران، این مقام امور خارجه بریتانیا را “عنصر نامطلوب” خواندند و خواستار اخراج سفیر بریتانیا از ایران شدند.

دو روزنامه تندرو و اصولگرای کیهان و رسالت از وزارت‌خارجه ایران خواستند “انفعال” را کنار بگذارد.

سایت فرارو دوشنبه ۲۳ دی ماه(۱۳ ژانویه) بخش‌هایی از یادداشت روزنامه کیهان را بازنشر کرد و نوشت: «کیهان مدعی شد سفیر انگلیس به هنگام دستگیری از شدت ترس خودش را خیس کرد و در حالی که به محل دیگری بیرون از تجمع یاد‌شده منتقل می‌شد بار دیگر خیس کردن او تکرار شد!»

حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی‌در کیهان، در یادداشت خود با طرح این سئوال که چرا سفیر بریتانیا از بازداشت خود “تا این اندازه به وحشت” افتاده بود، مدعی شد سفیر بریتانیا “ماموریت” داشته تا “یک مشت سلبریتی” را علیه قاسم سلیمانی “مدیریت” کند.

شریعتمداری، هنرمندان و سلبریتی‌های حامی‌اعتراضات اخیر را “وطن فروش” نامید که “به کاسه‌لیسی حقیرانه آمریکا و انگلیس و اسرائیل” رفته‌اند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران روز یکشنبه همین ادعا را مطرح کرد و نوشت که در جریان تجمع غروب روز شنبه گذشته(۱۱ دی ماه) مقابل دانشگاه امیرکبیر، سفیر انگلیس در تهران مشغول “سازماندهی، تحریک و هدایت برخی اقدامات رادیکال و ساختارشکنانه” بوده است.

محمدکاظم انبارلویی، سرمقاله نویس روزنامه اصولگرای رسالت، همراستا با موضع‌گیری کیهان، ضمن متهم کردن آمریکا برای هدایت و مدیریت تجمعات اعتراضی پس از سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران خواستار اخراج سفیر بریتانیا در ایران شد.

مسئولان دستگاه دیپلماسی ایران تاکنون نسبت به این واکنش ها و درخواست اخراج سفیر بریتانیا از تهران، اظهارنظر نکردند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.