ایرانی‌های خریدار خانه در ترکیه رکورد جدیدی بر جای گذاشتند

سه شنبه, ۱ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

نمایی از آنکارا

مرکز آمار ترکیه روز دوشنبه ۳۰ دی‌ ماه با انتشار گزارشی اعلام کرد، ایرانی‌ها در ماه دسامبر ۷۶۳ واحد منزل در ترکیه خریداری کرده‌اند که رکورد جدیدی برای آنها بوده است.

ایرانی‌ها سال گذشته میلادی در مجموع ۵ هزار و ۴۲۳ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۴۸.۵ درصد افزایش یافته و نسبت به سال ۲۰۱۷ نیز افزایشی شش برابری نشان می‌دهد.

خرید منزل توسط ایرانی‌ها در ماه دسامبر پارسال با کل خانه‌هایی که این قشر در ۱۲ ماه سال ۲۰۱۷ در ترکیه خریده‌اند، برابری می‌کند.

عراقی‌ها با ۷ هزار و ۵۹۶ واحد مسکن، بیشترین شمار خرید خانه در میان خارجی‌ها را داشته‌اند و ایران در مقام دوم قرار گرفته است.

بعد از ایران، شهروندان روسیه، عربستان، افغانستان، کویت و آلمان بیشترین شمار خرید منزل از ترکیه را داشته‌اند.

دولت ترکیه از پارسال شرط اعطای شهروندی به خارجی‌ها را سرمایه‌گذاری حداقل ۲۵۰ هزار دلاری در بازار املاک این کشور قرار داد. قبلا این رقم ۱ میلیون دلار بود.

در پی آن، فروش منزل به خارجی‌ها در ترکیه افزایش چشمگیری یافت، خصوصا ایرانی‌ها بیشترین رشد خرید مسکن از ترکیه را داشته‌اند.

ترکیه سال ۲۰۱۹ در کل حدود ۴۶ هزار واحد مسکن به خارجی‌ها فروخته است که شش هزار واحد بیشتر از سال ۲۰۱۸ است. فروش مسکن به خارجی‌ها در ترکیه از سال ۲۰۱۷ به این سو بیش از دو برابر شده است.

تقریبا ۲۱ هزار واحد مسکن در شهر استانبول و ۹ هزار واحد در شهر توریستی آنتالیا به خارجی‌ها فروخته شده است. در رتبه بعدی شهرهای آنکارا و بورسا قرار دارند.

افزایش ۴۸.۵ درصدی خرید مسکن توسط ایرانی‌ها در ترکیه در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، بازار مسکن در خود ایران با رکود مواجه است.

برای نمونه آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که شمار معاملات مسکن در تهران طی ۹ ماه سال جاری خورشیدی نسبت به دور مشابه پارسال ۴۹.۵ درصد کاهش یافته و قیمت هر متر مربع مسکن نیز ۶۹.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.