اعتصاب غذای حسین کروبی در سلول انفرادی

دوشنبه, ۷ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

حسین کروبی که پس از انتشار نامه تند پدرش به خامنه‌ای دستگیر شده، در اعتراض به نقض حقوق قانونی‌اش اعتصاب غذا کرده است. حزب اعتماد ملی در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، سلول انفرادی را مصداق فشار بر متهم دانسته است.

    
default

حزب اعتماد ملی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس دستگاه قضایی، از وضعیت حسین کروبی، عضو شورای مرکزی این حزب در زندان ابراز نگرانی کرده و از ابراهیم رئیسی خواسته که به این پرونده ورود کند.

فرزند مهدی کروبی روز ۲۴ دی ماه و روز پس از مراجعه ماموران امنیتی به خانه‌اش، خود را به مقامات قضایی معرفی کرده و از آن زمان در بازداشت موقت به سر می‌برد.  او در تماس تلفنی با همسرش گفته که به خاطر انتشار نامه‌ پدرش به خامنه‌ای متهم شده است.

مهدی کروبی، کاندیدای ریاست جمهوری در سال ۸۸ و از رهبران اعتراضات این سال، روز ۲۱ دی ماه و پس از اذعان سپاه به شلیک موشک به هواپیمای مسافربری، مسئولیت مستقیم این ماجرا را متوجه خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا دانست. او در نامه‌ای سرگشاده نوشت، اگر خامنه‌ای از فاجعه مطلع بوده و اجازه “فریب مردم” را داده و یا از آن بی‌خبر بوده، در هر دو حالت، صلاحیت رهبری را ندارد.

این نامه و نامه‌های دیگری که مهدی کروبی در طول حصر خانگی نوشته، عموما در سایت “سحام نیوز” منتشر شده‌اند.

مهدی کروبی که یک دهه است در حبس خانگی به سر می‌برد، در این نامه، مسئولیت عدم رسیدگی به پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، تقلب انتخاباتی ۸۸ و سرکوب معترضان، سرکوب معترضان دی ماه ۹۶ و سرکوب تظاهرات آبان ۹۸ را نیز متوجه خامنه‌ای دانست.

حزب اعتماد ملی می‌گوید، دو روز پس از انتشار این نامه، ماموران امنیتی شبانه به خانه حسین کروبی رفتند: «و در فضایی آکنده از رعب و وحشت قصد ورود داشتند که با توجه به نبود مستندات قانونی لازم با مقاومت آقای کروبی مواجه می‌شوند که تا سحرگاه در راهروها و حیاط مجتمع مسکونی به مراقبت و حضور خود ادامه می‌دهند.»

حزب اعتماد ملی می‌نویسد که حسین کروبی پس از مراجعه داوطلبانه در صبح روز بعد به مراجع قضایی، بازداشت شده و از ۲۴ دی ماه تا کنون، بدون حق ملاقات، در سلول انفرادی نگاهداری می‌شود: «و حسب اخبار  واصله، به دلیل اعتراض به این وضعیت، اعتصاب غذا کرده است.»

اعضای خانواده حسین کروبی گفته‌اند که ماموران، هم‌زمان با رفتن او به دادسرا، قفل ورودی مجتمع و در خانه مسکونی را شکسته‌اند و موبایل‌ها و سخت‌افزارهای کامپیوتر او، همسر و فرزندانش را ضبط کرده‌ و موجب وحشت اهل خانه و همسایگان شده‌اند.

در نامه حزب اعتماد ملی آمده که طی دو هفته گذشته، وکیل و خانواده حسین کروبی هیچ خبری از سلامتی او ندارند و او تنها در یک تماس کوتاه تلفنی توانسته به همسرش بگوید که بازداشت‌اش ظاهرا به اتهام مشارکت در انتشار نامه‌های پدرش مرتبط می‌شود.

این حزب با اشاره به تاکیدات رئیسی در زمینه زندان زدایی، حق برخوردای از وکیل و ملاقات با خانواده و اصل قانونی بودن جرایم، یادآوری کرده که این امور با وجود انکار اتهام و فقدان ادله اثباتی در مورد حسین کروبی، از سوی قاضی رسیدگی‌کننده و نیروهای امنیتی نادیده گرفته شده‌اند.

این نامه با ابراز نگرانی شدید از وضعیت حسین کروبی در زندان انفرادی، حبس انفرادی را مصداق بارز تحت فشار قرار دادن متهم خوانده و خواستار فراهم شدن تحقیقات در شرایط عادی با رعایت الزامات قانون شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.