“سیزده بدر” ایرانی در سایه ممنوعیت‌های کرونا و زائران خارجی در قم

چهارشنبه, 13ام فروردین, 1399
اندازه قلم متن

در آستانه ۱۳ فروردین، وزارت بهداشت از “کاهش روند ابتلا به کووید-۱۹ و افزایش مبتلایان قطعی” خبر داد. همزمان با تمدید محدودیت‌ها هم یک نماینده مجلس از ناهماهنگی مسئولان انتقاد کرد و گفت زائران خارجی هنوز در شهر قم هستند.

    
Iran Corona-Ausbruch | Teheran (picture-alliance/AP Photo/Vahid Salemi)

بیش از دو ماه از آغاز ویروس کرونا و شیوع بیماری کووید-۱۹ در ایران می‌گذرد. دولت ایران متهم شده که نه تنها در شناسایی ویروس کرونا دیر اقدام کرده بلکه در نحوه مدیریت مبارزه با این بیماری و اتخاذ سیاست‌های درست برای ساماندهی همگانی و کاهش تلفات انسانی هم کوتاهی کرده و آمادگی لازم را نداشته است.

مقام‌های وزارت بهداشت همزمان از کاهش روند ابتلا به بیماری کووید-۱۹ و افزایش تعداد مبتلایان قطعی در کشور خبر داده‌اند. در این دوگانه بیم و امید، دولت ایران محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را تا روز ۲۰ فروردین تمدید کرد. همزمان آمار فوت‌شدگان ناشی از این بیماری رو به افزایش است و گفته شده که زائران غیرایرانی همچنان در شهر قم تردد می‌کنند و با آنها برخورد نمی‌شود.

افزایش تعداد مبتلایان قطعی

قاسم جان‌بابایی، معاون وزیر بهداشت، روز سه شنبه ۱۲ فروردین همزمان با اعلام اینکه ابتلا به بیماری کووید-۱۹ “روند کاهشی بسیار ملایم” پیدا کرده است، گفت که تعداد افراد مبتلای قطعی در کشور رو به افزایش است.

روند کاهشی اعلام شده از سوی این مقام وزارت بهداشت فقط از نظر “میزان مراجعات، بستری و فوت” است و همزمان هر روز به تعداد افرادی که نتیجه آزمایش تشخیصی آنها مثبت است، اضافه می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت از ظهر دیروز تا تا نیمروز سه شنبه ۱۲ فروردین و طبق “معیارهای قطعی تشخیصی”، ۳۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شدند و به این ترتیب تعداد کل مبتلایان به ۴۴ هزار و ۶۰۶ مورد رسیده است. همچنین ۳۷۰۳ نفر از این بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند. طی ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۴۱ نفر از بیماران مبتلا فوت کردند و مجموع قربانیان در کشور به ۲۸۹۸ نفر رسیده است.

نماینده اعزامی‌ سازمان بهداشت جهانی به ایران، بعد از بازگشت از این کشور گفت که آمارهای مبتلایان به این بیماری در ایران بالاتر از آمار رسمی ‌است.

“تصمیمات یک بام و دو هوا”

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز سه شنبه ۱۲ فروردین، در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا از تمدید محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین خبر داد.

این محدودیت‌ها شامل مواردی از جمله رعایت فاصله‌گذاری در ترددهای ضروری، عدم حضور در بوستان‌ها، محدودیت ترددهای غیرضروری درون و برون شهری و ممنوعیت ورود و خروج خودروها در کلانشهرهایی همچون تهران می‌شود.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، روحانی همچنین اعلام کرد که در مورد شرایط آغاز بازگشایی و فعالیت‌های اداره‌ها و کسب و کار اقتصادی در استان‌ها تا چند روز آینده تصمیم‌گیری می‌شود.

با وجود اعمال این ممنوعیت‌های دولتی و هشدارهای وزارت بهداشت در رعایت مقررات، عزیز اکبریان، نماینده استان البرز در مجلس، روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفته است: «متاسفانه تصمیم‌گیری واحدی در مبارزه با شیوع کرونا نداریم. رئیس ستاد فرماندهی مقابله با کرونا تهران اعلام می‌کند دوشنبه و سه‌شنبه هیچ کسی از خانه‌اش بیرون نیاید اما استاندار می‌گوید فقط بوستان‌ها و پارک‌ها تعطیل هستند؛ خب با این تصمیمات یک بام و دو هوا که نمی‌شود با بیماری مقابله کرد.»

همزمان با شیوع گسترده بیماری کووید-۱۹ مقام‌های ایران از مردم خواستند با ماندن در خانه و پرهیز از سفرهای نوروزی، از انتقال ویروس کرونا به دیگر شهرها جلوگیری کنند. موج اول سفرهای نوروزی اما انجام شد و وزارت بهداشت اکنون نگران افزایش موارد ابتلا و مرگ‌های ناشی از این بیماری است.

تردد زائران خارجی در شهر قم

اکبریان در همین حال از بی توجهی در شهر قم و تردد آزادانه زائران خارجی خبر داد. او به ایلنا گفت: « امروز هنوز زوار خارجی در شهر قم رفت و آمد دارند! باید برای این مسئله فکری کرد زیرا مبارزه با بیماری چون کرونا شوخی‌بردار نیست.»

او همچون برخی دیگر از نمایندگان مجلس و تعدادی از مسئولان محلی شهر قم، از قرنطینه نشدن این شهر انتقاد کرده و گفته که اگر از روز اول قم قرنطینه می‌شد و خودروها اجازه خروج از شهر را پیدا نمی‌کردند، ویروس کرونا شیوع پیدا نمی‌کرد.

قم اولین شهر در ایران است که ابتلا و مرگ ناشی از ویروس کرونا در آن گزارش شد. وزارت بهداشت مدعی است در روز ۲۹ بهمن ۹۸ و با دریافت اولین گزارش‌ها از مرگ دو مورد ناشی از ویروس ناشناخته کرونا در قم، موفق به شناسایی و ثبت این ویروس شده است.

پیش‌تر، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس، به رسانه‌های داخلی گفته بود که کرونا از اوایل بهمن ماه در قم مشاهده شد. او حتی تعداد فوت‌شدگان را نزدیک به ۵۰ نفر آن هم طی دو هفته اعلام کرده بود.

وزارت بهداشت تا کنون آمار دقیق تفکیکی از موارد ابتلا و مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ در شهرهای تهران، قم و گیلان اعلام نکرده است. برخی نمایندگان مجلس مدعی‌اند که علت آن بالا بودن آمارهای واقعی تلفات است.

وزارت بهداشت گفته که در روزهای آینده منتظر مشاهده برخی تغییرات در استان‌هاست. این نگرانی در روز سیزدهم روز فروردین به اوج می‌رسد. مقام‌ها از مردم خواسته‌اند “سیزده بدر” را در خانه بمانند تا به این ترتیب مانع از انتقال و سرایت ویروس کرونا به دیگری و ابتلا به کووید-۱۹ بشوند. در خانه هم می‌شود سبزه را گره زد.

از:دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.