اسرائیل مواضع گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه را بمباران کرد

سه شنبه, 2ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

اسرائیل چند ساعت پس از دیدار وزیر خارجه ایران با بشار اسد مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را بمباران کرد. آمار قربانیان این حمله اعلام نشده است. اسرائیل بارها خواستار خروج نیروهای ایرانی از سوریه شده است.

    
Syrien Raketen über Damaskus (picture-alliance/AP Photo/H. Ammar)

اسرائیل چند ساعت بعد از دیدار وزیر خارجه ایران با بشار اسد مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه را بمباران کرد.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن روز سه‌شنبه، دوم اردیبهشت، از بمباران جنگنده​‌های اسرائیلی علیه مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه تدمر (پالمیرا) خبر داده است.

خبرگزاری دولتی سوریه “سانا” نیز ضمن تائید خبر بمباران جنگنده‌​های اسرائیلی نوشته است که سامانه دفاع هوایی این کشور موفق شده است در آسمان شهر تدمر در شرق حمص با “تجاوز” اسرائیل مقابله و چندین موشک اسرائیلی را ساقط کند.

براساس این گزارش جنگنده‌های اسرائیلی مراکز نظامی ارتش سوریه در اطراف شهر تاریخی تدمر را  مورد هدف قرار داده​​​ اند. درباره خسارات وارده و شمار کشته‌شدگان و مجروحان احتمالی گزارشی منتشر نشده است.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که سخنگوی ارتش اسرائیل در مورد این گزارش‌​ها اظهارنظری نکرده است.

جنگنده‌های اسرائیلی بارها مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه را بمبارن کرده​‌ا‌ند تا مانع نفوذ ایران در کشور همسایه خود شوند. تهران در جنگ داخلی سوریه از رژیم بشار اسد حمایت کرده و با اعزام ده​ها گروه شبه‌نظامی شیعی و حزب‌الله لبنان مانع سقوط این رژیم شده است.

در شهر حمص سوریه علاوه بر نیروهای رژیم بشار اسد، شبه‌نظامیان تحت حمایت سپاه پاسداران ایران و نیروهای حزب‌الله لبنان حضور دارند.

سفر ظریف به سوریه

حمله اسرائیل علیه مواضع شبهنظامیان تحت حمایت ایران چند ساعت پس از ملاقات محمدجواد ظریف با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دمشق انجام گرفت. در دیدار وزیر خارجه ایران با بشار اسد درباره تحولات سوریه و شیوع بیماری کرونا تبادل نظر شده است.

به گمان برخی کارشناسان از جمله فرزانه روستایی، صاحب نظر در امور خاورمیانه، در ملاقات وزیر خارجه ایران با اسد احتمالا درباره خروج نیروهای ایرانی از سوریه نیز صحبت شده است.

سفر ظریف به گفته این کارشناس با این موضوع هم می‌تواند ارتباط داشته باشد که چگونه ایران “بدون آبروریزی” از سوریه خارج شود.

فرزانه روستایی به دویچه وله فارسی گفت تصمیم‌گیری نهایی درباره حضور و چگونگی خروج ایران از سوریه با سپاه پاسداران است نه با ظریف و وزارت امور خارجه ایران.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون اسرائیل صدها بار مواضع نیروهای بشار اسد، پایگاه‌های نظامی ایران و گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه را بمباران کرده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.