محمود صادقی به دلیل تحقیق درباره حساب‌های بانکی صادق لاریجانی به ۲۱ ماه زندان محکوم شد

سه شنبه, 2ام اردیبهشت, 1399
اندازه قلم متن

محمود صادقی

محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در پی شکایت صادق آملی لاریجانی، رییس پیشین قوه قضاییه، در دادگاهی به ۲۱ ماه زندان و ۵ میلیون جزای نقدی محکوم شد.

خبرگزاری فارس، روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت، با اعلام این خبر نوشت که این حکم «درباره اتهام زنی پیرامون حساب‌های قوه قضائیه و عدم تمکین به مقام قضایی» صادر شده است.

اما صادقی، روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت، در این زمینه به ایسنا گفت: «تعجب می‌کنم چطور این خبر به یک رسانه درز پیدا کرده است.»

او ادامه داد: «نخواستم با توجه به شرایط بحرانی کشور به خاطر کرونا موضوع دادگاه را رسانه‌ای کنم. به این حکم اعتراض شده و اکنون به دادگاه تجدید نظر رفته که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد ولی به هر حال صلاح نیست که در شرایط فعلی کرونایی کشور موضوع جزئیات پرونده رسانه‌ای شود.»

صادقی همچنین به ایلنا گفت: «حکم پرونده شکایت رئیس پیشین قوه قضائیه از بنده ۲۷ بهمن ماه سال گذشته صادر و اوایل اسفند ماه به من ابلاغ شد.»

او درباره جزئیات این حکم اضافه کرد: «به ۲ بار پرداخت جزای نقدی ۵ میلیون تومانی که مجموعاً ۱۰ میلیون تومان می‌شود و گذراندن حبس‌های ۷ ماه و ۱۴ ماه که مجموعا ۲۱ ماه می‌شود، محکوم شده‌ام.»

محمود صادقی در آذر سال ۱۳۹۵ با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواهان پاسخگویی او حساب‌های بانکی‌اش شده بود.

در آن زمان، برخی از منابع خبری از وجود  ۶۳ حساب بانکی به نام صادق آملی لاریجانی نوشته بودند و این که  ۲۵۰ میلیارد تومان به صورت غیرقانونی به این حساب‌ها واریز شده است.

دو سال بعد، سوال محمود صادقی نماینده تهران از مسعود کرباسیان، وزیر وقت اقتصاد درباره حساب‌های سپرده قوه قضائیه که در دستور جلسه مجلس قرار داشت، از دستور کار خارج شد.

صادقی اقدام رئیس مجلس برای خارج کردن این سوال از دستور کار را غیرقانونی خواند و گفت که علی لاریجانی تصمیم خود را با بیان این که «رییس قوه قضاییه گزارش حساب‌ها را می‌دهد» توجیه کرده است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.