آمریکا برای آزادی فعالان محیط زیست ایران خواستار اقدام جهانی شد

شنبه, 17ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در فراخوانی برای آزادی مراد طاهباز در روزجهانی محیط زیست از دولت‌هایی که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند خواست تا نسبت به«احکام ظالمانه زندان»علیه فعالان محیط زیست ایران، از جمله شهروند ایرانی‌-آمریکایی مراد طاهباز اعتراض‌شان را اعلام کنند.

هوک در یک پیام ویدیویی مراد طاهباز را یک فعال شناخته شده محیط زیست خواند که در زندان رنج می‌برد و جرمش «حفاظت از یک گونه نادر در معرض خطر» است. به گفته هوک به نظر می‌رسد رژیم ایران نمی‌تواند فرق بین نجات حیوانات و جاسوسی را تشخیص دهد.

او گفت: «یک قوه قضاییه فاسد تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مراد طاهباز و هفت نفر دیگر را به ۱۰سال زندان محکوم کرد.»

برایان هوک با اشاره به مرگ کاووس سیدامامی، همکار طاهباز، در زندان گفت: «مسئولان مدعی خودکشی او شدند ولی خانواده کاووس می‌دانند که این حقیقت نیست و رژیم درخواست این خانواده را برای کالبدشکافی رد کرد.»

نماینده آمریکا گفت: «ایالات متحده از فعالان و مدافعان محیط زیست در سراسر جهان می‌خواهد تا به صدها فعال محیط زیست، پژوهشگر و استاد دانشگاه از ۷۳ کشور که خواستار آزادی مراد طاهباز از سوی رژیم ایران شده‌اند، بپیوندند.»

هوک با اشاره به ابتلای مراد طاهباز به سرطان و مشکلات جسمی‌اش گفت او در زندان به مراقبت‌های پزشکی لازم دسترسی ندارد و در معرض ابتلا به کرونا نیز قرار دارد

نماینده ویژه‌ آمریکا تاکید کرد: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم مراد ۱۰ سال در زندان بماند. از آنجایی‌که رهبر و وزیرخارجه ایران در توییتر خیلی فعال هستند، شاید بتوانند به ما توضیح بدهند چرا باید مراد یک روز دیگر در زندان بماند.»

هوک از جمهوری اسلامی خواست تا به صدای جامعه جهانی و جامعه مدنی گوش دهد و این «مرد بی‌گناه» را آزاد کند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.