برایان هوک از ایران خواست سیامک نمازی و مراد طاهباز را آزاد کند

شنبه, 17ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

به دنبال آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی از ایران، برایان هوک روز جمعه ۱۶ خرداد خواستار آزادی سیامک نمازی و مراد طاهباز شد.

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با خبرنگاران، همچنین از ایران خواسته است که دیپلماسی ایالات متحده را با دیپلماسی پاسخ دهد.

در روزهای اخیر همزمان با آزادی سیروس عسگری و مجید طاهری از زندان در آمریکا، مایک وایت، نظامی سابق آمریکایی نیز پس از آزادی و ترک ایران وارد امریکا شد.

پیش از این مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا، با ژیائو وانگ، پژوهشگر چینی آمریکایی محبوس در ایران مبادله شده بودند.

برایان هوک در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت، شمار بیشتری از آمریکایی‌هایی که در خارج این کشور زندانی هستند آزاد خواهند شد.

وی با این حال جزییات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران در ادامه گفت: ایالات متحده خواستار آزادی شهروندان آمریکایی باقر و سیامک نمازی و مراد طاهباز است٬ کسانی که به ناحق برای مدتی طولانی در زندان بسر می‌برند.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد که ایران می‌بایست در مورد سرنوشت رابرت لوینسون اطلاعات ارائه کند.

برایان هوک به طور خاص از ایران خواست که سیامک نمازی و مراد طاهباز را برای درمان آزاد کند.

سیامک نمازی چهار سال پیش در ایران به اتهام «همکاری با دولت آمریکا» بازداشت شد و پدرش، باقر نمازی، نیز که برای کمک به آزادی او به ایران رفته بود، یک سال بعد دستگیر شد.

پدر و پسر هر یک به ده سال زندان محکوم شدند و از سال گذشته، باقر نمازی به دلیل وخامت حال جسمی در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد، اما ممنوع‌الخروج است.

مراد طاهباز ، از فعالان محیط زیستی، به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌ است.

در همین روز برایان هوک در پیامی ویدئویی خواستار آزادی مراد طاهباز شد.

USA darFarsi

@USAdarFarsi

پیام ویدئویی برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور پیرامون مراد طاهباز را در لینک زیر بیابید: https://www.youtube.com/watch?v=RhmMUMpK_eM&t=1s 

۹۴ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

«باب دیپلماسی با ایران»

برایان هوک گفته است، دونالد ترامپ خواهان دستیابی به «توافقی جدیدی است که جایگزین توافق شکست خورده هسته ای با ایران بشود و الان این پرسش برای حکومت ایران است.»

وی در ادامه اضافه کرد: (رئیس جمهور دونالد ترامپ) در سال‌های اخیر باب دیپلماسی را گشوده است و در همان بازه زمانی، او سه بار با کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) دیدار کرد. بنابراین ، ما مایل هستیم که بینیم که حکومت (ایران) رویکرد دیپلماتیک ما را با دیپلماسی پاسخ بدهد.

برایان هوک می‌گوید، در نهایت رویکرد ایران در خصوص روند پیش رو تعیین کننده خواهد بود.

با این حال، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران تصریح کرده است، مذاکرات اخیر بین واشینگتن و تهران فراتر از موضوع تبادل زندانیان نرفته است و به موضوعاتی مانند برنامه هسته ای ایران پرداخته نشد.

این در حالی است که علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، روز جمعه مسئله مذاکره با آمریکا برای تبادل زندانیان را به کلی رد کرده است.

علی شمخانی در توییت خود با حمله به دولت دونالد ترامپ نوشت که گفته‌های مقامات آمریکا «نمایش موفقیت‌های ساختگی» است و تیم او «چاره‌ای جز» این ندارد.

وی سپس تاکید کرد که «تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد».

پیش از این رهبر جمهوری اسلامی به دفعات اعلام کرده بود ایران هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت.

آزادی آمریکایی‌ها «بدون پرداخت پول یا کاهش تحریم»

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور ایران در ادامه گفته است، پس از آن که توانستم ژیائو وانگ را آزاد کنیم، من به حکومت (ایران) گفتم، این نشان می‌دهد به رغم اختلافات بی‌شماری که با یکدیگر داریم، اما می توانیم در خصوص برخی از مسائل مورد علاقه دو طرف به توافق برسیم و به این کار ادامه خواهم داد.

وی اضافه کرد: باید این نکته را هم متذکر شوم که این دومین مذاکره موفقیت آمیز دیپلماتیک است که ما برای تضمین آزادی دو آمریکایی انجام دادیم و این کار را بدون کاهش تحریم، تغییر سیاستی، و پرداخت بارچین و طَبَق پول نقد انجام دادیم.

برایان هوک اظهار داشت: بنابراین ما فکر می کنیم که دلایل زیادی وجود دارد که حکومت ایران به پای میز مذاکره بیاید. برای همین من شما را به اظهارات دیشب رئیس جمهوری در توییتر ارجاع می‌دهم.

دونالد ترامپ، روز پنجشنبه با اشاره به اینکه آزادی مایکل وایت نشان داد دستیابی به یک توافق ممکن است، از حکومت ایران خواست که برای توافق منتظر نتیجه انتخابات نماند.

او در توییت‌هایی از ایران برای آزادی مایکل وایت تشکر کرده و خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت٬ «من در انتخابات برنده می‌شوم، شما اکنون به توافق بهتری می‌رسید».

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.