کاوه کامرانیان: دزد خوب از نظر نظام مقدس

شنبه, 17ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

dozdi.jpg

دزد خوب کسی است که قوانین نانوشته دزدی در نظام مقدس اسلامی را مو به مو رعایت کند. اگر دزدی این قوانین را رعایت کند، می‌تواند در جمهوری اسلامی ترقی کند، شهردار شود، رئیس مجلس و حتی رئیس جمهور شود. اصل اول دزدی در نظام مقدس این ضرب المثل است” کدخدا را ببین و ده را بچاپ”. کسی که پشتیبانی در مقامات بالای نظام و یا سپاه، نداشته باشد دزد مورد علاقه نظام نخواهد بود. دزد خوب باید چهار خصیصه را حتی اگر ندارد کسب کند، ریاکاری، دروغ‌گویی، وقاحت وپاچه خواری مستمر (البته لغت بسیار مناسب‌تری را می‌شد جایگزین پاچه‌خواری کرد، ولی ادب اجازه نمی‌دهد). دزد خوب باید مقسم خیلی خوبی باشد، سهم وابستگان مقامات عالی نظام و سپاه پاسداران را از اولین دستبردها پرداخت کند، این پرداخت‌ها از نماز یومیه واجب تراست. سهم عوامل قضایی و نمایندگان مجلس را نیز باید به موقع پرداخت. دزد خوب باید تا آن‌جا که می‌تواند افراد با نفوذ نظام مقدس را به لحاظ مالی تغذیه کند. دزد خوب اگر فرمانده نیروی انتظامی باشد می‌تواند از قاچاقچیان بزرگ حق البوق بگیرد و آن‌ها را رها کند، ولی زمینه اعدام قاچاقچیان خرده پا را فراهم کند تا نشان دهد که در مبارزه با مواد مخدر جدی است. دزد خوب اگر شهردار باشد باید فوراً قرارداد چند هزار میلیاردی با سپاه ببندد تا از حمایت یاران سابق خود مطمئن شود. خانه‌ها و زمین‌های گران قیمت را به ثمن بخس به خانواده خود و اطرافیان و مقامات با نفوذ واگذار کند. از حساب شهرداری چندین میلیارد تومان به همسر و فرزندانش بدهد تا موسسه خیریه راه بیندازند. هزاران نفر از فرزندان دوستان و مقامات نظام را در شهرداری استخدام کند، بدون این که لازم باشد به سر کار بیایند. میلیاردها تومان تراکم بفروشد و میلیاردها تومان از بانک‌ها وام بگیرد و همه آن‌ها را از هضم رابعه بگذراند و دست آخر شهرداری مقروض و ورشکسته را به شهردار بعدی تحویل دهد و مطمئن باشد که آب از آب تکان نمی‌خورد. دزد خوب نباید هیچ وقت اتهامات را بپذیرد و باید از اتهام زنندگان شکایت کند و به پشتیبانی مقامات بالا آن‌ها را به زندان بیندازد تا کسی جرات نکند او را فاسد بنامد. دزد خوب باید دست‌هایش برای اموال بیت المال چسب داشته باشد، دزد خوب نباید از ماجرای امام علی و برادرش عقیل که می‌خواست از بیت‌المال قرض بگیرد وعلی دستش را با آتش سوزاند بترسد، نقل این گونه ماجراها مال روی منابر بود و در جمهوری اسلامی برای خودی‌ها اتفاق نمی‌افتد واساساً نظام مقدس اسلامی این کارهای امام علی را دوست ندارد. دزد خوب نباید از جوانب شرعی دست درازی به بیت‌المال بترسد. این گونه مشکلات با یک فتوا ویا یک کش ندهید از بالا حل می‌شوند. احکام را در نظام مقدس می‌توان شل و سفت کرد. دزد خوب نباید تبعیض قائل شود و فقط از بیت‌المال بدزدد، باید از مردم هم بدزدد و آن‌ها را هم بی‌نصیب نگذارد. بهترین روش برای دزدیدن از مردم ایجاد موسسات خیریه و قرض‌الحسنه است. این موسسات هرچقدر بیشتر بتوانند اسامی ائمه را در اسم موسسه جابدهند، بازده بیشتری خواهند داشت و ترجیحاً به نام همسر و فرزندان باشند بهتر است.

یکی از مهم‌ترین خصیصه‌های دزد خوب وقاحت است (زبان شناسان باید لغت جدیدی برای وقاحت پیدا کنند. این لغت دیگرادای مطلب نمی‌کند، این لغت برای قبل از انقلاب خوب بود که وقاحت نادر بود و اگر بود، به این شدت نبود). گذشته از مقامات عالی نظام، وزیر خارجه که مسئول سرخاب سفیداب کردن چهره رژیم هم هست، می‌تواند الگوی بسیارخوبی برای وقاحت باشد. دزد خوب به خصوص اگراز مقامات بالای نظام باشد باید مانند مقام معظم، آستیگماتیسم سیاسی داشته باشد و واقعیت‌های سیاسی را معوج و حتی وارونه ببیند. دزد خوب باید مانند رهبر نظام دورنگری داشته باشد، دورنگری یعنی این که جنایت پلیس آمریکا در کشتن یک نفر را هزاران کیلومتر آن‌طرف تر می‌بیند، اما کشتار ۲۳۰ نفر (بنا بر اعتراف خودشان) در آبان ماه و کشتن مسافرین بی‌گناه در شلیک عمدی به هواپیما را نمی‌بیند، کشتن جوان معصوم پویا بختیاری را نه تنها نمی‌بیند، بلکه پدرو مادرش را هم به زندان می‌اندازد. دورنگری یعنی این که کودکان فلسطینی را می‌بیند اما کودکان کاروکودکان زباله گرد در ایران را نمی‌بیند. دورنگری یعنی این‌که بی خانمان‌ها در آمریکا را می‌بیند، اما حاشیه نشینان و گورخواب‌ها را در اطراف تهران نمی‌بیند. دورنگری یعنی این‌که کوچکترین فساد را در کشورهای غربی می‌بیند، اما فساد سردار خود را نه تنها نمی‌بیند، بلکه او را به ریاست مجلس می‌گمارد. دزد خوب به خصوص اگرخیلی خودی نباشد، باید حد و حدود خود را بشناسد وسقف تعیین شده برای دزدی خود را رعایت کند و اگر از آن عبور کرد بلافاصله سهم بالادستان را بپردازد، اگر نپردازد سرو کارش به دادگاه می‌افتد، چند سالی محکوم می‌شود. ولی اگر جبران مافات کند، یعنی دیون خود را دولا پهنا از طریق واسطه‌ها و کارچاق کن‌های همیشه حاضر در صحنه، بپردازد. چند روزی در زندان می‌ماند و بقیه مدت محکومیت را در مرخصی می‌گذراند. دزد خوب همیشه باید ناراضی و گله‌مند باشد و بداند که این ضرب‌المثل جداً در نظام مقدس صحت دارد که هم دزد ناراضی است و هم کاروان.

دزد خوب باید دائماً فریاد آی دزد آی دزد سر دهد وهمیشه از وجود فساد بسیاردرکشور بنالد. دزد خوب باید بداند که در نظام مقدس اگر کسی به خصلت بدی مثل دزدی و جنایت مشهورشده و پیشینه‌اش اظهر من الشمس است، بیش از همه، آن خصلت‌ها را به دیگران نسبت دهد وهمیشه از وجود آن‌ها در جامعه انتقاد ‌کند. مثلاً رئیس مجلس در جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم به شدت از وجود فساد در کشورانتقاد کرد. رئیس قوه قضاییه با آن پیشینه درخشانش در زمینه حقوق بشر، خواستارمحاکمه بین‌المللی آمریکا برای قتل جورج فلوید شد. چندی قبل در خبرها آمد که سه میلیون جوجه قتل عام شدند که البته جای دلسوزی دارد، ولی دلسوزی ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه برای مرگ جوجه‌ها، این شعر شاملو را به خاطر می‌آورد: سلاخی زار می‌گریست…. به یکی قناری دل بسته بود.

کاوه کامرانیان

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.