فرامرز داور: نشانه‌شناسی توییت احمد توکلی؛ فساد قالیباف خط قرمزتر شورای نگهبان

سه شنبه, 20ام خرداد, 1399
اندازه قلم متن

فرامرز داور

غلامرضا تاجگردون که در دوره‌ای معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی (سازمان برنامه‌وبودجه) بوده از دوره نهم مجلس نماینده است

«احمد توکلی» از نمایندگان سابق مجلس و چهره‌های مورد اعتماد نظام جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان را بابت تایید صلاحیت «غلامرضا تاجگردون» زیر سوال برده است.

توکلی در توییتر خود نوشته «شورای نگهبان نه معصوم است و نه مقام غیرمسئول. این شورا باید به مردم توضیح دهد، با وجود جرائم متعدد و اسناد مسلم در تخلفات آقای تاجگردون، چرا او را تایید صلاحیت کرده است.»

غلامرضا تاجگردون که در دوره‌ای معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی (سازمان برنامه‌وبودجه) بوده از دوره نهم مجلس نماینده است.

تایید صلاحیت او توسط شورای نگهبان درحالی‌که شایعات وسیعی درباره فساد مالی او مطرح است، تعجب‌برانگیز و تبلیغات انتخاباتی بسیار پرهزینه او در دوره انتخابات مجلس یازدهم جنجالی شد؛ اما تاجگردون تنها نامزد تایید صلاحیت شده شورای نگهبان نبود. سرتیپ پاسدار «محمدباقر قالیباف» فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه و فرمانده پیشین نیروی انتظامی پرونده‌ای مالی و فساد اقتصادی دارد که اسناد آن به‌مراتب در دسترس‌تر از مسائل مورد ارتباط با تاجگردون است.

اسناد فساد مالی مرتبط با قالیباف مربوط به دوره ۱۲ ساله‌ای است که او شهردار تهران بوده است. این اسناد را «محمدعلی نجفی» جانشین او منتشر و اعلام کرد که موضوع را به قوه قضاییه اعلام کرده اما تاکنون به این پرونده رسیدگی نشده است. به فاصله کوتاهی پس از افشای اسناد فساد مالی شهرداری در دوره قالیباف، محمدعلی نجفی مجبور به کناره‌گیری از سمت خود شد. «عیسی شریفی» معاون قالیباف به اتهام فساد و حتی جاسوسی بازداشت است.

ازجمله اسناد فساد در دوره شهرداری قالیباف امضای دو قرارداد و درمجموع برداشت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای تبلیغات او در انتخابات ریاست جمهوری، بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری (چند برابر بودجه فعلی شهرداری تهران)، سرمایه‌گذاری اموال صندوق ذخیره کارمندان شهرداری در یک پروژه‌ای که «فساد مالی» داشته، استخدام ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶، برداشت زیاد از چاه‌های آب تهران و درنتیجه افزایش نشست زمین در پایتخت و واگذاری املاک شهرداری با اطرافیان قالیباف با قیمت‌های صوری است.

علیرغم این وضعیت، شورای نگهبان صلاحیت محمدباقر قالیباف را تایید کرد و او اکنون رییس مجلس شورای اسلامی در سال اول دوره یازدهم است. قالیباف از فرماندهان ارشد سپاه و دارای حریمی است که رد صلاحیت او برای انتخابات مجلس را خارج از اراده شورای نگهبان قرار می‌دهد.

حریم امن قضایی برای قالیباف موضوعی است که ناگفته برای سایر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران قابل‌فهم است و برای دور نگه داشتن خود از هزینه‌های احتمالی، او را وارد دایره انتقادات خود نمی‌کنند.

به همین دلیل است که احمد توکلی سراغ موضوع و فردی همچون غلامرضا تاجگردون می‌رود که هزینه‌های آن کم یا دست‌کم قابل پیش‌بینی باشد و به از این زاویه به شورای نگهبان انتقاد می‌کند.

پرسش درباره پرونده فساد مالی محمدباقر قالیباف پرهزینه‌تر از زیر سوال بردن شورای نگهبان بابت تایید صلاحیت فردی همچون تاجگردون است یا به‌بیان‌دیگر متهم کردن شورای نگهبان بی‌هزینه‌تر از انتقاد از قالیباف است.

یکی دیگر از مظاهر فساد سازمان‌یافته در جمهوری اسلامی ایران که برخی همچون قالیباف در برابر قانون مصونیت آهنین و صلاحیت برای نامزدی در انتخابات دائمی دارند و برخی دیگر مثل تاجگردون علیرغم ظن قوی به فساد مالی، می‌توانند از شورای نگهبان تایید صلاحیت بگیرند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.