سکه از مرز ۸ میلیون تومان گذشت؛ دلار در مدار ۲۰ هزار تومان

یکشنبه, 1ام تیر, 1399
اندازه قلم متن

روز یکشنبه، یکم تیر، قیمت سکه امامی با افزایشی بیش از ۲.۵ درصدی نسبت به روز شنبه از مرز ۸ میلیون تومان عبور کرد و قیمت سکه بهار آزادی نیز با ۳.۲۵ درصد رشد به ۷ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان اوج گرفت.

یکشنبه اول تیرماه همچنین نرخ دلار در بازار آزاد ایران به ۱۹ هزار و ۷۷۰ تومان رسید که نسبت به روز گذشته نزدیک ۵۰۰ تومان افزایش نشان می‌دهد. نرخ روز جاری دلار در بازار آزاد ایران یک رکورد تاریخی حساب می‌شود.

قیمت سکه و دلار نسبت به ابتدای سال جاری به ترتیب یک سوم و یک چهارم افزایش یافته ‌است.

قیمت ارز و سکه طی هفته‌های گذشته همواره با نوساناتی روند صعودی داشت، اما از زمان تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی در روز جمعه، روند صعودی قیمت ارز و سکه جهشی بوده‌است.

کارشناسان اقتصادی روز جمعه با اشاره به تصویب قطعنامه‌ای در شورای حکام آژنس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌بینی کرده بودند که بهای ارز بار دیگر در ایران جهش پیدا کند.

با این حال همزمان عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، با انتشار یادداشتی تلاش کرد چنین پیش‌بینی‌هایی را رد کند و وعده داد که این بانک «ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تأمین خواهد کرد».

رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشت خود نوشت: «جو روانی ناشی از قطعنامه شورای حکام آژانس نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود».

اما به رغم این «نباید» بهای ارز روز شنبه افزایش یافت و قیمت هر یورو نیز در بازار آزاد به بیش از ۲۱ هزار و دویست تومان رسید.

به نظر می‌رسد خود کشور نیز با کاهش ذخایر ارزی مواجه می‌شود. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده‌است ذخایر ارزی ایران در سال جاری میلادی نسبت به سال قبل ۱۹٫۴ میلیارد دلار کاهش یابد و به ۸۵ میلیارد دلار برسد و در سال آینده میلادی نیز دوباره با افتی بالای ۱۶ میلیارد دلاری به ۶۹ میلیارد دلار سقوط کند.

در همین زمینه روز یکشنبه حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرد بانک مرکزی باید به همه بدهکاران عمده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اخطار داده و زمان پرداخت برای آنان مشخص شود و در صورت تخطی، با معرفی آنها به افکار عمومی و مراجع ذیصلاح، به تخلف آنها رسیدگی شود.

وی گفت در نتیجه تحریم‌ها نقل و انتقال ارز با دشواری همراه بوده و از سوی دیگر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا از جمله بسته شدن برخی از مرزها، واردات را هم دچار مشکل کرده‌است.

آمریکا در اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و پس از آن نیز تمامی تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند. جمهوری اسلامی، در مقابل، از اردیبهشت ۹۸، بتدریج تعهداتش ذیل برجام را کنار گذاشته و از سقف‌های تعیین‌شده در توافق هسته‌ای عدول کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش روز جمعه‌اش با عنوان «ارزش پول ایران در برابر دلار به پائین‌ترین حد رسید» نوشت: پنج سال پیش، هنگام امضای برجام، بهای هر دلار ۳۲۰۰ تومان بود و امروز به رکورد تاریخی بالای ۱۹ هزار تومان رسیده‌است.

دولت آمریکا با متهم کردن جمهوری اسلامی به «بی‌ثبات کردن منطقه»، «حمایت از تروریسم» و برای توقف «فعالیت‌های موشکی» آن، سیاست فشار حداکثری را در برابر حکومت ایران در پیش گرفته‌است.

مقام‌های جمهوری اسلامی دربارهٔ تأثیر تحریم‌ها اظهاراتی دوگانه داشته‌اند: از یک سو تأکید دارند که آمریکا به اهدافش نرسید و از دیگر سو گاه به گاه از شرایط بسیار دشوار اقتصاد ملی سخن می‌گویند.

هفته پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، گفت درآمد نفتی کشور از سالی ۱۰۰ میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار در سال گذشته رسید.

همچنین آمارهای گمرکی نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی کشور در زمستان پارسال نسبت به فصل مشابه سال ۹۷ حدود ۳۵ درصد و در دو ماه ابتدایی سال جاری خورشیدی نسبت به دور مشابه پارسال ۴۸ درصد کاهش یافته‌است.

اسحاق جهانگیری با اینکه در آن سخنان به شدت از تحریم‌های آمریکا انتقاد کرد و عامل اصلی مشکلات اقتصادی را تحریم‌ها دانست اما چند روز پس از آن در تماسی تلفنی با نخست‌وزیر سوریه به او وعده کمک‌های بیشتری را داد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.