آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه بخش فلزات ایران اعمال می‌کند

جمعه, ۱۰ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن
مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت دامنه تحریم فلزات ایران را گسترده‌تر می‌کند.

آقای پومپئو اعلام کرد آمریکا ۲۲ فلز خاص را که در برنامه‌های هسته‌ای، نظامی و موشکی کاربرد دارند، شناسایی کرده است.

او هشدار داده که آمریکا افرادی را که آگاهانه این مواد از جمله گرافیت و فلزات خام را به ایران انتقال دهند، تحریم و مجازات خواهد کرد. او گفته این مواد می‌تواند در بخش‌های ساخت و سازهای حکومت ایران مورد استفاده قرار گیرد.

مایک پومپئو گفت مطمئن است که بخش ساخت و ساز ایران را نیروی امنیتی ویژه و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کنترل می‌کنند.

موارد مورد اشاره آقای پومپئو، از جمله پودر آلومینیوم با خلوص بالای ۹۸ درصد، می‌تواند در برنامه‌های هسته‌ای، نظامی یا موشک‌های بالستیک مورد استفاده قرار بگیرد.

رویترز در ماه ژوئن گزارش داده بود که ایران برای تولید پودر آلومینیوم که برای سوخت جامد موشک کاربرد دارد، یک مجتمع آلومینیومی به نام آلومینا در نزدیکی شهر جاجرم به راه انداخته است. رویترز نوشته بود که این اقدام در هماهنگی با سپاه صورت گرفته.

پودر آلومینیوم علاوه بر مصارف دیگر، یک ماده اصلی در پیشران‌های سوخت جامد است که برای پرتاب موشک استفاده می‌شود.

آمریکا پیش از این، بخشی از صنایع فلزات ایران را با هدف کاهش درآمد این کشور تحریم کرده بود. تحریم‌های تازه اما عمدتا با هدف ضربه به برنامه موشکی و هسته‌ای ایران طراحی شده است.

رویترز در ماه ژوئن گزارش داده بود که ایران برای تولید پودر آلومینیوم که برای سوخت جامد موشک کاربرد دارد، یک مجتمع آلومینیومی به نام آلومینا در نزدیکی شهر جاجرم به راه انداخته است

توضیح تصویر،رویترز در ماه ژوئن گزارش داده بود که ایران برای تولید پودر آلومینیوم که برای سوخت جامد موشک کاربرد دارد، یک مجتمع آلومینیومی به نام آلومینا در نزدیکی شهر جاجرم به راه انداخته است

نخستین بار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸ در راستای “کارزار فشار حداکثری بر ایران”، با صدور فرمانی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را به مجموعه تحریم‌های یکجانبه آمریکا اضافه کرد.

برآوردهای دولت آمریکا در آن زمان نشان می‌داد که ١٠ درصد از درآمدهای خارجی ایران ناشی از صادرات فلزات است.

تنش‌های ایران و آمریکا پس از بازگرداندن یک جانبه‌ تحریم‌ها از سوی دونالد ترامپ افزایش یافته است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.