وزارت اطلاعات ایران از بازداشت «‌جمشید شارمهد» رهبر گروه تندر خبر داد

شنبه, ۱۱ام مرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که به یک گروه مخالف خود «ضربه اساسی» زده و «‌جمشید شارمهد» که رهبر این گروه معرفی شده را بازداشت کرده است.

وزارت اطلاعات روز شنبه یازدهم مرداد در بیانیه خود، گروه تندر را به انجام عملیات‌های تروریستی در ایران متهم کرد و فرد بازداشت شده را عامل طراحی و هدایت «انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز» در سال ۱۳۸۷ معرفی کرد. در این انفجار ۱۴ نفر کشته و ۲۱۵ نفر زخمی شدند.

هنوز جزییاتی از نحوه بازداشت شارمهد منتشر نشده است، اما وزارت اطلاعات در بیانیه خود اعلام کرده که او در «‌یک عملیات پیچیده» بازداشت شده است.

شارمهد در سال ۲۰۰۴ میلادی وبسایت تندر و در سال ۲۰۰۷ رادیو تندر را راه‌اندازی کرده بود.

پیش از این نیز نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی برخی از چهره های مخالف حکومت را به کشورهای همسایه ایران کشانده و به داخل ایران منتقل کرده‌اند.

در بیانیه وزارت اطلاعات، همچنین اتهام‌های دیگری مانند تلاش برای منفجر کردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجر کردن محل دفن روح‌الله خمینی هنگام برگزاری مراسم عمومی، متوجه گروه تندر شده است.

جمهوری اسلامی ترور مسعود علیمحمدی که از او به یکی عنوان دانشمندان اتمی ایران نام برده می‌شد را نیز ابتدا به گروه تندر منتسب کرد، اما سپس اسرائیل را عامل ترور او معرفی کرد.

سرنوشت نامعلوم رهبر پیشین گروه تندر

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۸ سفیر سوییس به عنوان حافظ منافع آمریکا را به دلیل حضور اعضای گروه تندر در آمریکا احضار کرده بود.

شارمهد پس از ناپدید شدن فرود فولاوند به عنوان رییس این گروه معرفی شده بود.

فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند گروه انجمن پادشاهی یا تندر را تاسیس کرده بود و سال ۱۳۸۶در ترکیه ناپدید شد.

خانواده فولادوند اعلام کرده‌اند که او ربوده و به ایران منتقل شده است.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل علاوه بر فولادوند، الکساندر ولی‌زاده یا کورش لُر با تابعیت دوگانه ایرانی-آمریکایی و همچنین ناظم اشمیت یا سیمرغ با تابعیت ایرانی-آلمانی نیز ناپدید شده‌اند.

گروه تندر مسئولیت بمب‌گذاری تاریخ ۲۴ فروردین سال ۱۳۸۷ در حسینیه رهپویان وصال شیراز را پذیرفته بود.

پس از اعتراضات عاشورای سال ۱۳۸۸، محمدرضا علی زمانی و آرش رحمانی‌پور به اتهام همکاری با انجمن پادشاهی و گروه تندر اعدام شدند.

ین گروه همچنین در وب‌سایت خود اعلام کرده که نیروهایش در ۲۴ خرداد  ۱۳۹۸ «حوزه علمیه خاتم الانبیاء» در شهر شیراز را منفجر کرده‌اند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.