دولت روحانی در بارۀ تصرف جنگل های مازندران توسط یک نفر از خود سلب مسئولیت کرد

سه شنبه, 28ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن
متن توسط: ناصر اعتمادی
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران irna

به گزارش ایسنا، دولت حسن روحانی در مورد واگذاری ۵۶٠٠ هکتار از جنگل های استان مازندران به یک نفر از خود سلب مسئولیت کرد و تصمیم گیری در بارۀ سرنوشت ۵۶٠٠ هکتار از جنگل های “آق مشهد” در جنوب ساری را به تفاهم میان سازمان جنگل ها و فرد تصاحب کننده واگذار کرده است.

در اینباره ایسنا نوشت : “دربارۀ وضعیت وقف ۵۶٠٠ هکتار از اراضی جنگل های هیرکانی […] جلسه ای در دولت با حضور معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان جنگل ها، وزارت جهاد کشاورزی و ادارۀ اوقاف تشکیل شد و بنا بر این شد که سازمان جنگل ها و ادارۀ اوقاف این موضوع را بررسی کنند و به تفاهم برسند” و بر اساس این تفاهم اسناد مالکیت این اراضی صادر شود.

رسانه های ایران از بیش از یک ماه پیش خبر دادند که به غیر از دامنه های دماوند ۵۶٠٠ هکتار از جنگل های استان مازندران نیز به عنوان اراضی موقوفه تصرف شده و این تصرف با همکاری دستگاه قضائی ایران صورت گرفته است. زیرا، رأی یک قاضی منشاء تصرف این اراضی به عنوان موقوفه بوده است.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، با تأئید این خبر مدعی شد که این جنگل ها و دامنۀ دماوند صدها سال پیش وقف شده و تصرف آنها با آگاهی کامل دولت و مشخصاً معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری، صورت گرفته است.

مقامات ایران تاکنون نگفته اند که کدام نهاد مذهبی این اراضی را تحت عنوان موقوفه تصرف کرده و اگر این اراضی موقوفه است چرا مدعی آنها فقط یک فرد است و نام این فرد چیست.

برخی رسانه ها در ایران از تصرف کنندۀ جنگل های مازندران تحت عنوان آقای “ح.خ.” یاد کرده اند که به همین ترتیب بسیاری از جنگل های کشور را تاکنون تصرف کرده و بارها از سازمان جنگل های کشور خواستار مجوز برای قطع درختان جنگل های هیرکانی شده که از قدیمی ترین جنگل های جهان است و توسط یونسکو به ثبت رسیده است

از: ار اف ای 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.