درگذشت روح‌الله حسینیان؛ شعبان بی‌مخ امنیتی

سه شنبه, 4ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

جمله «ما خودمان والله یک زمان قاتل بودیم»، مشهورترین جمله نقل‌شده از روح‌الله حسینیان است

«روح‌الله حسینیان»، از روحانیان پرحاشیه نزدیک به طیف محافظه‌کاران تندرو، صبح امروز سه‌شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۹ درگذشت.

او نماینده سابق مجلس و از پایه‌گذاران «جبهه پایداری» بود. حسینیان از سال ۱۳۷۴ تا کنون نیز ریاست «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» را عهده‌دار بود. او پروانه وکالت داشت و با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نیز در دوره‌های مختلف همکاری کرده است. جزئیات بیشتر درباره فعالیت‌های روح‌الله حسینیان را در گزارش زیر می‌خوانید.

***

جمله «ما خودمان والله یک زمان قاتل بودیم»، مشهورترین جمله نقل‌شده از روح‌الله حسینیان است. هر چند که روزنامه «صبح امروز» بعد از انتشار این مصاحبه جنجالی، تکذیبیه حسینیان را منتشر کرد و توضیح داد که  بعد از گوش دادن به فایل مصاحبه متوجه شده‌اند جمله اصلی او «والله ما زمانی قاضی بودیم» بوده است.

روح‌الله حسینیان البته در پرونده‌های متعددی حکم قتل مخالفان و یا کسانی که مقامات جمهوری اسلامی قصد حذف آنان را داشته‌اند، صادر کرده و همچنین یکی از افراد موثر در حمله به مخالفان حکومت، به خصوص روحانیون بوده است.

حسینیان جزو روحانیون امنیتی و تیم «محمد محمدی ری‌شهری» بود. یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی که او در آن نقش ایفا کرد، پرونده «مهدی هاشمی»، برادر داماد آیت‌الله «منتظری» بود که منجر به حذف او از قائم‌مقام رهبری شد.

حسینیان در آن زمان معاون نماینده دادستانی در وزارت اطلاعات بود. او و دیگر افراد دخیل در این پرونده از جمله «غلامحسین محسنی اژه‌ای» و «علی رازینی» بعدها نیز جایگاه ویژه‌ای در قوه قضاییه و نهادهای امنیتی ایران داشتند.

حسینیان همچنین در دوره‌هایی دادستان دادگاه ویژه روحانیت نیز بود. او به جز نقش رسمی در این دادسرا، در حملات به دفاتر مراجع منتقد حکومت از جمله آیتالله «آذری قمی» و آیت‌الله منتظری نیز نقش داشت.

از حسینیان به عنوان یکی از افراد دخیل در قتل‌های زنجیره‌ای نیز نام برده می‌شود. «حمید کاویانی»، روزنامه‌نگار، که در کتاب «در جستجوی محفل جنایتکاران: بازخوانی پرنده قتل‌های سیاسی» به نقش حسینیان در این قتل‌ها اشاره کرده بود نیز در سال  ۱۳۸۰ ربوده و پس از یک روز آزار آزاد شد.

حسینیان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۷۶ نیز از مدافعان محمد محمدی ری‌شهری و عضو «جمعیت دفاع از ارزش‌ها» بود. با وجود این‌که برخی از اعضای این جمعیت، از جمله «احمد پورنجاتی» و «محمد شریعتمداری» به اصلاح‌طلبان نزدیک شدند، او از جمله مخالفان شدید این جریان بود. به خصوص در ماجراهای قتل‌های زنجیره‌ای او به دفاع از عوامل وزارت اطلاعات پرداخت و در مراسم ختم «سعید امامی» نیز حضور یافت.

او همچنین در برنامه «چراغ» در تلویزیون ایران و دیگر سخنرانی‌ها نیز نزدیکان خاتمی را به نقش داشتن در قتل‌های مشهور به زنجیره‌ای متهم می‌کرد. حسینیان پس از سال‌ها فعالیت امنیتی نماینده مجلس هشتم نیز شد. او اعلام کرد که برای حضور در هیئت‌رییسه نامزد نخواهد شد، چرا که در پایین بهتر می‌تواند «داد بزند و اعتراض کند.»

او‌ با وجود حمایت از دولت «محمود احمدی‌نژاد»، با برخی از اقدامات او شدیدا مخالفت می‌کرد؛ از جمله، از اصلی‌ترین مخالفان «علی کردان» بود. کردان وزیر کشور احمدی‌نژاد بود که به دلیل استفاده از مدارک جعلی تحصیلی، در مجلس استیضاح و از مقامش برکنار شد.

با وجود این مخالفت‌های شدید، او در سال ۱۳۸۷ (یعنی از یک سال مانده به برگزاری انتخابات دوره دوم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد)، شدیدا از احمدی‌نژاد حمایت و به «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» حمله می‌کرد.

پس از انتخابات ریاست‌جمهوری نیز از جمله نمایندگانی بود که نامه شکایت از موسوی و‌ کروبی را امضا کرد.

او همچنین به همراه «حمید رسایی»، با کوبیدن به میز و سر و صدا کردن، نطق «قدرت‌الله علیجانی» را که وزارت کشور را به تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ متهم می‌کرد، قطع کردند.

حسینیان همچنین یکی از طراحان راهپیمایی در صحن مجلس پس از اعتراضات عاشورای سال ۱۳۸۸ بود.

در مجلس نهم نیز او همین رویه را ادامه داد و از مخالفان شدید برجام بود. سخنان او خطاب به «علی‌اکبر صالحی»، رییس «سازمان انرژی اتمی» که «سیمان می‌ریزیم و تو را در رآکتور اراک دفن می‌کنیم» نیز خبرساز شد.

حسینیان پس از مجلس نهم، تنها با مصاحبه‌های خود فعال بود. یک سال پیش از مرگش اما موضوع فساد اخلاقی‌اش توسط پسر آیت‌الله منتظری مطرح شد.

«سعید منتظری»، فرزند آیت‌الله «حسینعلی منتظری»، خرداد ۱۳۹۸ در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی، درباره روح‌الله حسینیان نوشته است که «اگر دوستان او در دادگاه ویژه روحانیت ‏پرونده اخلاقی شنیع وی را فرمالیته و مختومه نکرده بودند، به حکم شرع و قانون، ادامه حیات ‏وی میسر نبود.»

حسینیان در اردیبهشت ۱۳۹۸، در مصاحبه‌ای اینترنتی ادعا کرده بود آیت‌الله «خمینی»، در حضور «اکبر هاشمی‌رفسنجانی»، علی خامنه‌ای، «علی مشکینی» و «ابراهیم امینی» گفته بود «منتظری هم خودش فاسد است و هم شاگردی که تربیت می‌کند، فاسد تربیت می‌کند.»

روح‌الله حسینیان از سال ۱۳۷۴ ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی را عهده‌دار بود. کار او در این مرکز نیز شبیه دیگر فعالیت‌های امنیتی‌اش روایت تاریخ دل‌خواه جمهوری اسلامی بود.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.