آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۳۳۴۱ ابتلا و ۱۷۷ فوتی جدید کرونا در کشور، وضعیت قرمز کرونا در تهران

دوشنبه, ۳۱ام شهریور, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران، در حالی که میزان استفاده از ماسک نسبت به هفته قبل کاهش محسوس داشته، در شبانه‌روز گذشته، ۱۷۷ بیمار دیگر مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، با اعلام این خبر در روز دوشنبه ۳۱ شهریور، مجموع شمار جان‌باختگان کرونا در ایران را نیز ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر اعلام کرد.

او از شناسایی سه هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ نیز خبر داد و گفت در حال حاضر نزدیک به چهار هزار نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

بر اساس این گزارش رسمی، مجموع بیماران مبتلا به کرونا در ایران به ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ نفر رسیده است.

درستی آمار روزانه و رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، همواره از سوی برخی کارشناسان مستقل مورد تردید جدی قرار گرفته و برخی منابع می‌گویند آمار ابتلا و قربانیان در ایران بین دو تا چند برابر آمار رسمی است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در میان مردم«کاهش محسوس» داشته و استفاده از ماسک در اماکن عمومی نسبت به هفته قبل بیش از ۱۶ درصد کاهش یافته است.

میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی نیز حدود ۶۴ درصد گزارش شده که کاهش بیش از ۸ درصد را نشان می‌دهد.

به‌گفته سخنگوی وزارت بهداشت، در حال حاضر «بدترین جاها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی پاساژها، نانوایی‌ها و فرودگاه‌ها» هستند. این در حالی است که به گفته این مقام دولتی، در حال حاضر ضمانت اجرایی برای متخلفان پروتکل‌ها نیز وجود ندارد.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

از: رادیو فردا

*****

وضعیت قرمز کرونا در تهران؛ درهای مراکز درمانی به روی بیماران غیرکرونا بسته است

با ادامه روند صعودی شمار بیماران مبتلا به کرونا در ایران،‌ گزارش‌ها از تهران حاکی‌ست بیشتر بیمارستان‌ها به دلیل تکمیل ظرفیت، از پذیرش بیماران غیرکرونا، از جمله مبتلایان به بیماری‌های قلب، کلیه و فشار خون، خودداری می‌کنند.

داده‌های وب‌سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران در روز دوشنبه ۳۱ شهریور نشان می‌دهد از میان مجتمع‌های بیمارستانی که به پذیرش و بستری بیماران کرونا اختصاص یافته، تنها دو مجتمع ظرفیت پذیرش بیماران کرونا،‌ آن هم با تخت‌های محدود، دارند.

نادر توکلی،‌ معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ تایید کرده که پایتخت با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه شده است.

همزمان برخی بیمارستان‌های تهران نیز با اعلام وضعیت فوق‌العاده از پذیرش بیماران فشار خون،‌ سنگ کلیه و درد قفسه سینه به دلیل خطر کرونا خودداری می‌کنند.

در این بیمارستان‌ها نیز کادر درمان و منابع موجود بر رسیدگی به بیماران تنفسی و مبتلایان به کرونا متمرکز شده است.

در تیرماه نیز با زمزمه‌های موج دوم کرونا، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تایید کرده بود وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به بیمارستان‌ها ابلاغ کرده از پذیرش بیماران غیرکرونا و غیراورژانسی خودداری کنند.

اکنون بر پایه آنچه مینو محرز،‌ عضو ستاد مقابله با کرونا،‌ هشدار داده تهران در وضعیت «قرمزتر» قرار گرفته است.

گزارش رسمی شمار روزانه موارد گزارش‌شده کرونا به بالای سه هزار نفر رسیده، در شرایطی که از این تعداد الگوی بستری تهران به ۵۰۰ نفر در شبانه‌روز رسیده است.

این در حالی است که پیشتر ایران اینترنشنال در مردادماه به سندی از وزارت بهداشت دست یافته بود که نشان می‌داد ظرفیت بیمارستانی اختصاص داده شده به بیماران کرونا در کشور حدود ۱۰۳ هزار تخت بوده که در آن زمان یک‌سوم شمار کل مبتلایان را پوشش می‌داد.

همان زمان تصاویری از برخی مراکز درمانی منتشر شد که تخت‌های اضافه در راهرو‌ها برای این بیماران قرار داده بودند و برخی بیماران کرونا نیز با کپسول تنفس در پارکینگ یک بیمارستان مورد رسیدگی قرار می‌گرفتند.

اکنون خبرگزاری مهر به نقل از یک استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشته موج سوم در سطحی «بالاتر» از موج‌های قبلی در حال رخ دادن است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران در آخرین آماری که ارائه داد شمار مبتلایان به کرونا در کشور را بیش از ۴۲۲ هزار نفر اعلام کرد.

با در نظر گرفتن این آمار و همچنین با استناد به سندی که پیش از این ایران‌اینترنشنال منتشر کرده بود، در حال حاضر بیمارستان‌های ایران تنها توانایی بستری کردن یک چهارم بیماران مبتلا به کرونا را دارند.

پذیرش بیماران غیر کرونا به تازگی و با فروکش کردن موج پیشین ابتلا به کرونا از سر گرفته شده بود که به نظر می‌رسد اکنون دوباره با مشکل مواجه شده و بسیاری از بیماران دیگر با مشکل رسیدگی درمانی روبه‌رو هستند.

کمبود ظرفیت مراکز درمانی و مشکل بیماران دیگر برای رسیدگی بهداشتی در حالی است که پیش از این مسئولان و کارشناسان بهداشت بارها درباره حتمی بودن موج سوم در پی برگزاری عزاداری‌ و سفرهای محرم و همچنین بازگشایی مدارس هشدار داده بودند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.