عربستان خواستار «موضع قاطع و برخورد جدی» جامعه جهانی با ایران شد

چهارشنبه, ۹ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

کابینه عربستان سعودی

کابینه عربستان سعودی

در ادامه تشدید تنش‌ بین ایران و عربستان، کابینه عربستان سعودی بار دیگر بر درخواست این کشور برای اتخاذ موضعی قاطع‌تر از سوی جامعه جهانی علیه ایران تأکید کرد.

خبرگزاری دولتی عربستان بامداد چهارشنبه، ۹ مهرماه، گزارش داد که کابینه این کشور بار دیگر از جامعه جهانی خواسته است تا با «تخطی‌های» ایران در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش برخوردی جدی کند.

عربستان سعودی روز دوشنبه هم اعلام کرده بود که در ماه جاری یک «هسته تروریستی» آموزش‌دیده توسط سپاه پاسداران را متلاشی کرده و یک سخنگوی امور امنیتی عربستان گفت که «ده عضو این هسته بازداشت شده‌اند و از آنها سلاح و مواد منفجره ضبط شده است».

در بیانیه سخنگوی یاد شده آمده بود که اعضای این هسته به مدت چند هفته در اواخر سال ۲۰۱۷، «در پایگاه‌های سپاه پاسداران در ایران آموزش نظامی و میدانی دیده‌ بودند، از جمله این که چطور مواد منفجره بسازند».

یک روز پس از آن، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این خبر، حکومت سعودی را متهم به «کنار گذاشتن عقلانیت سیاسی»، انجام «نمایشی دست چندم»، «پرونده‌سازی دروغین»، «اتهام‌زنی‌های تکراری، کلیشه‌ای و بی‌ارزش»، و «سناریونویسی‌های بی‌ارزش و سفارشی» علیه ایران «برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات شکست‌خورده خود» کرد.

پافشاری جمهوری اسلامی بر ادامه برنامه اتمی، با وجود فشارها و ضرر و زیان فراوان اقتصادی، نگرانی‌هایی فزاینده در بسیاری از کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای و به‌ویژه برای عربستان ایجاد کرده است.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی

بیشتر در این باره:

پادشاه عربستان خواستار برخورد قاطع قدرت‌های جهانی با ایران شد

در روزهای اخیر، ملک سلمان، پادشاه سعودی، روز دوم مهر، در نخستین نطق خود در سازمان ملل گفت که ایران با نقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام، در صدد «تشدید فعالیت‌های توسعه‌طلبانه، ایجاد شبکه‌های تروریستی خود و استفاده از تروریسم» است.

او در ادامه تأکید کرد که نتیجه اقدامات جمهوری اسلامی تا امروز چیزی جز «آشوب، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی» در منطقه خاورمیانه نبوده است.

پس از آن، نماینده ایران در سازمان ملل و همچنین سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان پادشاه عربستان سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل، کشور عربستان را «موجودی حقیر» نامیده و سخنان پادشاه آن کشور را مردود دانستند

ریاض پیش از این نیز ایران را در رابطه با یک رشته حملات به تاسیسات نفتی و همچنین نفتکش‌های خود در خلیج فارس متهم کرده بود و خواستار برادر قاطع جهانی با جمهوری اسلامی شده بود.

جمهوری اسلامی این اتهام‌ها را رد کرده است، اما در عین حال مقامات مختلف لشکری و کشوری در جمهوری اسلامی همواره از تمایل خود به «نابودی» پادشاهی سعودی سخن گفته‌اند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.