کرونا در ایران: افزایش صددرصدی مرگ‌ومیر در پایتخت، محدودیت‌های جدید در ۴۶ شهرستان دیگر، شناسایی۷۸۲۰ بیمار جدید و فوت ۳۸۶ نفر

شنبه, ۱۰ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بر اساس آمار رسمی که توسط سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود، در یک شبانه‌روز گذشته ۳۸۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا قربانی شدند و شمار کل قربانیان به ۳۴ هزار و ۸۶۴ نفر رسید.

سیما سادلات لاری که روز شنبه ۱۰ آبان این آمار را اعلام می‌کرد، از شناسایی ۷۸۲۰ بیمار جدید در این مدت خبر داد و گفت که مجموع کل مبتلایان در ایران به ۶۱۲ هزار و ۷۷۲ نفررسیده است.

به گفته او، ۵۱۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در «وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.»

گرچه آمارهای رسمی وزارت بهداشت همواره محل تردید و ابهام بوده و آمار واقعی تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد شده است،‌ اما آمارهای رسمی هم نشان از افزایش آمار مبتلایان به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن را در چند هفته گذشته دارد.

یک عضو شورای شهر تهران امروز با اعلام افزایش صددرصدی آمار مرگ‌ومیر در تهران و تکمیل ظرفیت بهشت‌زهرا از «برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد سه آرامستان جدید در پایتخت» خبر داد.

بنابر اعلام کارشناسان در صورت تداوم وضعیت فعلی تعداد مبتلایان و جان‌باختگان در آینده نزدیک افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

در همین حال، حسن روحانی، رییس جمهور ایران در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا از محدودیت‌های جدید ده روزه در مراکز ۲۵ استان و ۴۶ شهرستان جدید خبر داد.

او جزییات بیشتری درباره این محدودیت‌ها ارائه نداد ولی علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت که سخنگوی ستاد مقابله با کروناست، با تاکید بر اعمال محدودیت‌های تازه در ۴۶ شهرستان دیگر، گفته است محدودیت‌های اعمال شده درباره ۴۳ شهرستان که قبلا اعلام شده بود،‌ به قوت خود باقی است.

به گفته آقای رئیسی محدودیت‌های مربوط به این ۴۳ شهرستان برای ده روز تمدید شده و محدودیت‌ها برای ۴۶ شهرستان جدید از چهارشنبه به مدت یک هفته اعمال خواهد شد.

او این محدودیت‌ها را شامل گروه‌های شغلی دو، سه و چهار عنوان کرد و گفت: «محدودیت گروه دو شامل پاساژها، مراکز تجاری، مال‌ها خواهد بود که سفت و سخت نظارت می‌شود.»

به گفته علیرضا رئیسی بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، از این به بعد تصمیمات کرونایی استان تهران شامل استان البرز نیز می‌شود و مراکز خصوصی، عمومی و عمومی غیر دولتی ملزم خواهند بود که اطلاعات بیماران کرونایی را به وزارت بهداشت ارسال کنند.

از: رادیو فردا

افزایش صددرصدی مرگ‌ومیر در پایتخت؛ سه آرامستان جدید در تهران ساخته می‌شود

یک عضو شورای شهر تهران با اعلام افزایش صددرصدی آمار مرگ‌ومیر در تهران از «برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد سه آرامستان جدید در پایتخت» خبر داد.

حسن خلیل‌آبادی روز شنبه، ۱۰ آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به تکمیل ظرفیت بهشت‌زهرا، در مورد مکان آرامستان‌های جدید در پایتخت گفت این آرامستان‌ها «برای مناطق جنوب، شرق و غرب در نظر گرفته شده است.»

به گفته آقای خلیل‌آبادی آماده‌سازی آرامستان‌های جدید حداقل یک سال طول می‌کشد.

او توضیح نداده است که چه میزان از افزایش مرگ و میر در تهران ناشی از شیوع بیماری کروناست ولی آمار مرگ ومیر در چند ماه گذشته در ایران و به ویژه در تهران به دلیل شیوع کرونا به صورت قابل توجهی افزایش یافته و در حال حاضر ایران از این نظر یکی از بدترین وضعیت‌ها را در میان کشورهای مختلف جهان دارد.

در اظهارنظری دیگر، علیرضا ناجی، رئیس مرکز ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح‌ دانشوری به روزنامه فرهیختگان گفته است که «با ادامه روند فعلی ممکن است تعداد کشته‌ها در روزهای آینده به اعداد ۹۰۰ نفر و بالاتر در روز برسد».

او همچنین با اشاره به اینکه در دوره‌های مختلف بحران کرونا، نیمی از قربانیان متعلق به تهران بوده‌اند، گفته است: « اگر تهران را کنترل نکنیم، انگار هیچ کاری در ایران انجام نداده‌ایم».

در روزهای اخیر استاندار و اعضای شورای شهر تهران خواستار تعطیلی دو هفته‌ای استان تهران شده‌اند ولی این درخواست از سوی ستاد مقابله با کرونا مورد توجه قرار نگرفته است.

در تازه‌ترین درخواست، مجمع نمایندگان استان تهران نیز درخواست تعطیلی دو هفته‌ای تهران را به ستاد مقابله با کرونا فرستاده است.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران آمارهای رسمی کرونا را به صورت تفکیکی اعلام نمی‌کنند و گزارش دقیقی از تعداد کل مبتلایان در تهران در دسترس نیست ولی ۲۷ مهرماه، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، نیز اعلام کرد که تا آن تاریخ حدود ۱۵ هزار نفر فقط در تهران به خاطر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس نتایج یک پروژه تحقیقاتی که به سفارش شورای شهر تهران انجام شده، میزان کشندگی بیماری کرونا در تهران در موارد بستری ۱۲.۳ درصد بوده است که نسبت مرگ و میر بالایی محسوب می‌شود.

بر اساس نتایج این تحقیقات، در تهران ۳منطقه ۴، ۶ و ۱۹ بیشترین موارد ابتلا به کرونا را داشته‌اند و میانگین سنی بیماران ۵۷.۳ سال و بیشترین درصد موارد فوت در گروه سنی بالای ۸۰ سال بوده است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.