نماینده مجلس: پول واکسن آنفلوآنزا را دادیم، ولی تنها بخش کوچکی از آن وارد کشور شد

شنبه, 24ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

نماینده مجلس شورای اسلامی در حالی از ورود تنها بخش کوچکی از واکسن آنفلوآنزا به ایران خبر داد که به گفته او برای تهیه این واکسن، پنج هزار میلیارد تومان به ترکیه پرداخت شده است.

فاطمه محمدبیگی روز شنبه، ۲۴ آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در این باره گفت: «به دلیل تحریم برای تهیه واکسن آنفلوآنزا پنج هزار میلیارد تومان را به عنوان کشور ثالث به ترکیه دادیم که متاسفانه به دلیل تحریم، آن میزان واکسنی که لازم بود به ما داده شود، داده نشد و ترکیه فقط قسمت کوچکی از آن میزانی که تعهد داده بود را به ما داد.»

توزیع واکسن آنفلوآنزا قرار بود از اوایل مهرماه بر اساس اولویت گروه‌های در معرض خطر آغاز شود. به گفته مسئولان وزارت بهداشت و درمان، در مرحله اول توزیع رایگان واکسن آنفلوآنزا با اولویت کادر بهداشت و درمان، زنان باردار، بیماران خاص و صعب‌العلاج و بیماران پیوندی در همان زمان آغاز شد.

بیشتر در این باره:

بلاتکلیفی بودجه واردات واکسن آنفلوآنزا به ایران «به دلیل تحریم‌ها»

اما بر اساس گزارش ها توزیع واکسن آنفلوآنزا برای کودکان زیر ۵ سال و افراد بالای ۶۰ سال که در گروه دوم توزیع رایگان این واکسن قرار داشتند، تاکنون انجام نشده است.

به گفته خانم محمدبیگی، مقدار واکسن موجود در کشور فقط برای تامین نیاز گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، بیماران قلبی عروقی، زنان باردار، کارکنان حوزه سلامت و افرادی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند، کفایت می‌کند.

این در حالی است که بسیاری از شهروندان با وجود داشتن بیماری‌های خاص موفق به دریافت واکسن نشده‌اند و از توزیع واکسن آنفلوآنزا به داروخانه‌ها بر اساس سهمیه‌بندی وزارت بهداشت هم هیچ خبری در دست نیست.

علی‌اصغر باقرزاده، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اوایل مهرماه با اشاره به این که همین حالا هم برای تزریق واکسن آنفلونزا دیر است، گفته بود: «بهترین زمان تزریق واکسن آنفلونزا مهرماه است، زیرا دو هفته طول می‌کشد تا آنتی‌بادی در بدن تولید و سطح ایمنی ایجاد شود.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.