ترورهایی که جمهوری اسلامی پنهان کرد؛ از اردشیر حسین‌پور تا پژوهش گران فضایی

پنجشنبه, 13ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

«حسن نجفی عنبر» و «دانش احمد علیزاده » دو تن از کشته‌شدگان این حادثه بودند

درگیری گروه‌های سیاسی در ایران بر سر کشته شدن «محسن فخری‌زاده»، نام‌های جدیدی از دانشمندان اتمی و صنعتی ایران را مطرح کرده که اما حکومت ترجیح داده است مرگ آن‌ها را ترور و خراب‌کاری جلوه ندهد؛ از «اردشیر حسین‌پور»، استاد «دانشگاه شیراز» گرفته تا سه پژوهش‌گر پژوهشگاه فضایی.

***

یکی از اتفاقاتی که مقامات جمهوری اسلامی سخنان متناقضی درباره آن بیان کرده‌اند، آتش‌سوزی در پژوهشگاه فضایی بود. این حادثه، هشتم بهمن ۱۳۹۷ رخ داد اما «محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز یک‌شنبه ۱۴ بهمن همان سال خبر داد که در حادثه آتش‌سوزی در پژوهشکده سامانه حمل و نقل پژوهشگاه فضایی، سه «پژوهش‌گر» این مرکز جان خود را از دست دادند.

او گفته بود که دو نفر از تکنسین‌های پژوهشگاه و یک نفر از مهندسان جان خود را از دست داده‌اند.

«حسن نجفی عنبر»، یکی از کشته شدگان این حادثه بود. «محمد حسینی»، رییس بنیاد شهید منطقه یک کرج در مراسم تشییع او گفت که وی در آزمایش سلاحی جدید در وزارت دفاع کشته شده است.  محمد حسینی گفته بود که حسن نجفی عنبر که کارمند وزارت ارتباطات و فناوری بود، در این انفجار جان خود را از دست داده است.

«دانش احمد علیزاده» نیز یکی از افراد کشته شده در این حادثه بود. «جواد امینی» هم در همین حادثه کشته شد. مقامات پژوهشگاه فضایی از او به عنوان «شهید» نام برده‌ اما دلیل مرگ وی را ذکر نکردهاند.

محمدجواد آذری جهرمی گفته بود که به دلیل برگزاری مراسم در این پژوهشگاه، کسی متوجه این حریق نشده بود و این افراد فوت شده بودند.
او تاکید کرده بود که این حادثه ارتباطی با «ماهواره دوستی» نداشته و حمله «تروریستی» نیز نبوده است.

این حادثه اما هم‌زمان با دو تلاش ناموفق ایران برای پرتاب ماهواره در روزهای ۲۵ دی و ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ رخ داد.

یک ماه بعد «محمدجواد ظریف،» وزیر امور خارجه ایران گفت ممکن است ناکام ماندن پرتاب دو ماهواره ایرانی به دلیل «خراب‌کاری» امریکا باشد.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» نیز به نقل از مقام‌های کنونی و سابق دولت امریکا گزارش داد که این کشور برنامه خراب‌کاری در برنامه موشکی ایران را بار دیگر از سر گرفته است.

سخنان وزیر ارتباطات حتی برای رسانه‌های داخلی نیز ابهام داشت، تا آن جا که سایت «بازتاب» نوشت حتی اصل خبر آتش‌سوزی نیز در سایت این پژوهشکده درج نشده است.

این سایت این پرسش را مطرح کرده بود: «چه‌گونه چنین چیزی ممکن است؟ مگر نه آن ‌که می‌شود با انتشار تصاویر جان‌باختگان و پیام تسلیتی، یاد و خاطره ایشان را گرامی داشت و مایه تسلای خاطر بازماندگان‌شان شد؟ مگر نه این که این دست اقدامات، حداقلی‌ترین وظیفه هر مسوول و نهادی است؟»

در گزارش سایت بازتاب آمده بود که این حادثه در هشتم بهمن رخ داده و مراسم تشییع و تدفین قربانیان آن نیز انجام شده است اما یک هفته پس از آن، نه وزیر و نه هیچ مقام مسوول دیگری مجاب نشده بود در خصوص آن اطلاع‌رسانی کند.

با . یک جستجوی ساده درسایت پژوهشکده نشان می‌دهد که احتمالا این سه پژوهشگر تنها جان‌باختگانی نبوده‌اند که علت مرگشان در پژوهشگاه فضایی پنهان شده است.
 سایت این پژوهشکده از «یعقوب بزرگی» و «محسن مجستی» نیز به عنوان «شهید» نام برده شده است. تاریخ فوت آن‌ها هم در یک روز و ۱۶ اسفند ۱۳۸۸ اعلام شده است. در سایت این سازمان اعلام شده که یعقوب بزرگی در حین «انجام وظیفه» کشته شده اما توضیح بیشتری داده نشده است.

 

مطرح شدن دوباره ترور اردشیر حسین‌پور پس از ۱۴ سال

نام اردشیرحسین‌پور در چند روز گذشته و پس از اعتراض‌ها به عملکرد وزارت اطلاعات درباره ترور محسن فخری‌زاده مطرح شد. برخی یادآوری کرده‌اند که او در دوره‌ای که «غلامحسین محسنی اژه‌ای» وزیر اطلاعات بود کشته شده است و دانشمندان اتمی نیز در دوره وزارت «حیدر مصلحی» و هر دو در دولت «محمود احمدی‌نژاد».

روایت «محبوبه‌ حسین‌پور»، خواهر او اما متفاوت با دیگر روایت‌ها است. محبوبه جمهوری اسلامی را متهم به قتل برادرش کرده است.

اردشیر حسین‌پور ورودی سال ۱۳۶۳ در دانشگاه شیراز و پس از آن نیز استاد همین دانشگاه بود. بر اساس روایت خواهرش، او ۲۵ دی ۱۳۸۵ در منزل خود در طبقه سوم آپارتمان‌های خیابان «ساحلی» جان باخته است. این آپارتمان‌ها، خانه‌های سازمانی اساتید هستند.

به گفته محبوبه‌ حسین‌پور، همسر برادرش با وجود این که ۲۵ شب از ازدواج‌شان می‌گذشت، در توطئه‌ای توسط نهادهای امنیتی و خانواده همسرش، به مراسمی طراحی شده در آن شب رفته و در خانه نبوده و برادرش تنها بوده است.

«مصطفی معین،» وزیر علوم در دولت «محمد خاتمی» اما در کانال تلگرامی خود نوشته که او توسط «موساد» ترور شده اما برای زیر سوال نرفتن وزارت اطلاعات، ترور وی تکذیب شده است.

در همان سال ۱۳۸۵ نیز موضوع ترور حسین‌پور مطرح شده بود اما مقامات جمهوری اسلامی این احتمال را رد کردند؛ از جمله پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی براحتمال دست داشتن موساد در قتل این استاد دانشگاه در روزنامه‌های «ساندی تایمز» و «تایم» و نیز روزنامه‌های اسرائیلی، خبرگزاری «فارس» به نقل از «یک مقام آگاه»، فعالیت حسین‌پور در امور هسته‌ای را تکذیب کرد .

«غلامرضا آقازاده»، رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیزهمان زمان ترور یک دانشمند هسته‌ای ایران را رد کرد و گفت که هیچ اتفاقی برای متخصصان هسته‌ای ایران نیفتاده است.

با این حال، سایت «بازتاب» از قول یکی از بستگان اردشیر حسین‌پور، از وی به عنوان «یکی از فیزیک‌دان‌های برجسته هسته‌ای ایران و طراح سانتریفیوژ» نام برد و نوشت که وی مدیریت پروژه «۱۲ طرح مهم دفاعی، از تئوری تا اجرا» و طراحی موتور و پیش‌رانه‌های موشک شهاب۳ را بر عهده داشته است.

مقامات وزارت اطلاعات ایران اما هنوز پس از ۱۴ سال، روایت دقیقی از این اتفاق بیان نکرده‌اند و نام او نیز به فهرست مرگ‌های مبهم افزوده شده است.

از: ایران وایر

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.