اعلام آمادگی دوباره ظریف برای مبادله زندانیان با کشورهای غربی

جمعه, ۱۴ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بار دیگر برای مبادله زندانی با کشورهای غربی اعلام آمادگی کرد.

او روز پنجشنبه ۱۳ آذرماه در نشست مجازی «گفت‌گوهای مدیترانه‌ای» گفت که ایران آماده مبادله زندانیان بیشتر با ایرانیانی است که در خارج از این کشور زندانی شده‌اند.

ظریف گفت: «ایران چندین پیشنهاد را درباره تبادل زندانیان روی میز گذاشته است. هر زمان که احتمال تبادل وجود داشته باشد، این کار انجام خواهد شد. ما در این فرایند مشارکت می‌‌کنیم. این به نفع همه خواهد بود.»

او افزود ایران زندانیانی دارد که به صورت «غیرقانونی» در اروپا و آمریکا محبوسند و زندانیانی در آفریقا هستند که دادگاه حکم آزادی آنها را صادر کرده، اما «تحت فشار آمریکا» همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه درباره آمادگی کشورش در مورد تبادل زندانی گفت:‌«می‌توانیم فردا اقدام به این کار کنیم و حتی می‌توانیم امروز چنین اقدامی را انجام دهیم.»

در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌هایی درباره مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به نقش داشتن در طرح بمب‌گذاری نشست مجاهدین خلق، با احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام،  مطرح شده است.

روز چهارشنبه هفته گذشته کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی با سه شهروند ایرانی مبادله شد.

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی هویت این سه نفر را اعلام نکرده اند، مقام‌های تایلند انتقال سه زندانی ایرانی که در طرح ترور یک دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ مشارکت داشتند را تایید کردند. اسامی این متهمان سعید مرادی، محمد خزایی و مسعود صداقت زاده است و تلاش آنها برای انفجار خودروی یک دیپلمات اسرائیلی در بانکوک پایتخت تایلند بود.

پس از آن روزنامه «استرالین» در استرالیا اعلام کرد نیک وارنر،  رییس سازمان اطلاعات استرالیا و سفیر پیشین این کشور در تهران، برای آزادی مور گیلبرت بیش از آن که با وزارت امور خارجه ایران گفت‌وگو کند، از طریق ارتباطاتی که داشته با سپاه پاسداران مذاکره کرده است.

عباس عراقچی، معاون ظریف، پس از این مبادله نوشت که ایران در یک سال گذشته پنج مورد تبادل زندانیان با آمریکا، فرانسه، تایلند و استرالیا داشته و شش زندانی خارجی در مقابل ۸ ایرانی آزاد شده اند.

 بر اساس گزارش‌ها، مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی متهم به نقض تحریم‌ها، با مایکل وایت شهروند آمریکایی مبادله شد. همچنین جلال روح‌الله‌نژاد، ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا، و رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی همزمان آزاد شدند.

 جولی کینگ و مارک فیرکین، دو شهروند استرالیایی، نیز همزمان با رضا دهباشی، که به اتهام نقض تحریم ها در استرالیا بازداشت شده بود، آزاد شدند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.