افزایش دو تا چهار و نیم برابری قیمت ۲۰ کالا در آبان امسال نسبت به سال گذشته

یکشنبه, 7ام دی, 1399
اندازه قلم متن

آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران نشان می‌دهد در آبان‌ماه امسال قیمت ۲۰ قلم کالا نسبت به سال گذشته دو تا چهار و نیم برابر بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت برخی کالاها در دسته خوراک دام و طیور، صیفی‌جات، میوه،‌ حبوبات و برنج در آبان‌ماه امسال نسبت به سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است. ۲۷ کالا نیز رشد قیمت بیش از ۵۰ درصدی در همین مدت نشان داده‌اند.

این میزان برای کنجاله سویای وارداتی بیش از همه بوده که چهار و نیم برابر ثبت شده است. ذرت داخلی نیز حدود ۱۱۵ درصد افزایش نشان داده است. خبرگزاری ایسنا نوشته این دو کالا که خوراک دام و طیور را تامین می‌کنند، به صورت غیر مستقیم بر  قیمت مرغ،‌ گوشت،‌ تخم مرغ و لبنیات نیز تاثیر می‌گذارند.

بر اساس آمار این وزارتخانه،‌ قیمت پیاز حدود ۱۱۵ درصد، گوجه فرنگی ۱۶۷ درصد و پرتقال بیش از ۱۰۳ درصد افزایش یافته است. برنج‌های هندی و پاکستانی نیز افزایش بیش از ۱۰۷ و ۱۷۴ درصدی نشان داده‌اند.

برخی دیگر کالاها از جمله تخم‌مرغ، برنج تایلندی، سبوس گندم، گوشت مرغ،‌ مرغ زنده، شکر،‌ تن ماهی،‌ کره پاستوریزه، روغن نباتی، سیب و موز افزایش میان ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

در حوزه ساخت و ساز نیز قیمت برخی کالاها از جمله آهن‌آلات با رشد ۱۶۶ تا ۳۱۵ درصدی مواجه شده است.

این گزارش افزایش قیمت‌ها در حالیست که همزمان بانک مرکزی اعلام کرده در آذرماه امسال تورم نقطه به نقطه پس از هشت ماه کاهش یافته است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.