مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور ایران به اتهام ‘قاچاق حرفه‌ای ارز’ حکم زندان گرفت

سه شنبه, ۷ام بهمن, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که مهدی جهانگیری برادر معاون اول رئیس جمهور این کشور به اتهام “قاچاق حرفه‌ای ارز” به دو سال زندان، توقیف اموال و جزای نقدی محکوم شده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که به غیر از “قاچاق حرفه ای ارز” آقای جهانگیری در پرونده دیگری به اتهام “تحصیل مال نامشروع” محکوم شده است. آقای اسماعیلی گفته این حکم قطعی است.

بر اساس اعلام قوه قضائیه ایران مهدی جهانگیری در پرونده “قاچاق حرفه ای ارز” به مبلغ ۶۰۷ هزار و صد یورو و ۱۰۸ هزار دلار به دو سال حبس، ضبط ارز و جزای نقدی چهار برابر بهای ریالی ارز قاچاق شده محکوم و در پرونده دیگری به اتهام “تحصیل مال نامشروع” به مبلغ بیش از ۴۵۶ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال به تحمل دو سال حبس و رد مال محکوم شده است.

مهدی جهانگیری سال ۱۳۹۶ به فاصله کوتاهی پس از شروع دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران درباره بازداشت برادرش ابراز امیدواری کرده بود که “سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه با فساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجرا شود.”

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران بعضی از چهره‌های اصولگرا برادر معاون رئیس‌جمهور ایران را به “لابی‌گری” و “اشرافی‌گری” متهم کردند.

مهدی جهانگیری که رئیس گروه مالی گردشگری و از موسسان بانک گردشگری است، آن زمان در اطلاعیه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی خود دفاع کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از مهدی جهانگیری نوشت که این مجموعه اقتصادی، موسسه‌ای “کاملا خصوصی” است و از ابتدای شکل‌گیری “متعلق و وابسته به هیچ نهاد، شخص و مجموعه دولتی و شبه‌دولتی و جریان خاص نبوده” است.

به غیر از برادر معاون اول رئیس جمهور، حسین فریدون برادر حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم از سوی قوه قضائیه به اتهام تخلف مالی حکم زندان گرفته است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.