رابرت مالی: اول احیای برجام، بعد مذاکره و توافق بیشتر با ایران

سه شنبه, 14ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد، بایدن می‌خواهد به سیاست فشار حداکثری علیه ایران پایان دهد. رابرت مالی همچنین گفت، گفت‌وگو در مورد توافقی گسترده‌تر تنها بعد از بازگشت به برجام در دستور کار قرار خواهد گرفت.    

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران می‌گوید، کشتن محسن فخر‌ی‌زاده، کارشناس برجسته هسته‌ای جمهوری اسلامی با هر هدفی که انجام شده باشد نه موضع جو بایدن در مورد توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را تغییر داده و نه موضع ایران را.

او در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی “کوریره دلا سرا” تأکید کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا چه قبل از کشته شدن فخری‌زاده و چه بعد از آن همواره تأکید کرده که در صورت بازگشت ایران به برجام، آمریکا نیز بازخواهد گشت.

مالی در مورد گسترده‌تر کردن برجام و گنجاندن مسائل مورد مناقشه‌ای مانند برنامه موشکی و رفتار منطقه‌ای ایران تصریح کرد: «بایدن به وضوح گفته است، می‌خواهد به برجام بازگردد. اما زمانی می‌توان از فراگیر کردن این توافق سخن گفت که همه طرف‌ها به رعایت مفاد آن بازگشته و با هم آشتی کرده باشند. پس از آن است که امکان مذاکرات جدید به‌وجود می‌آید.»

این در حالی است که پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی “ان‌بی‌سی” گفته بود، بازگشت آمریکا به برجام مستلزم همکاری ایران برای “توافقی محکم‌تر و طولانی‌تر” است که دربرگیرنده سایر مسائل هم باشد.

ایران همواره مذاکرات بیش‌تر بر سر توافقی گسترده‌تر را رد کرده است.

رابرت مالی در ادامه مصاحبه با روزنامه “کوریره دلا سرا”  کشتن مهدی فخری‌زاده را احتمالا در راستای مشکل ترکردن مذاکره بین ایران و آمریکا توصیف کرد و افزود که این اقدام می‌تواند چندین هدف داشته باشد: «ممکن است خواسته باشند با ضربه به ایران پیامی به سایر کشورهای منطقه بدهند یا بازگشت به برجام را برای بایدن سخت کنند. شاید هم خواسته باشند ایران را تحریک و شرایط را پیچیده‌تر کنند.»

مالی به این که ممکن است پشت این اقدام اسرائیل قرار داشته باشد نیز اشاره کرد و گفت، به این دلیل می‌گوید که کشتن فخری‌زاده شرایط را پیچیده‌تر کرده چون این حمله می‌تواند ایران را خشمگین و سرخورده از مذاکرات ساخته و مطالباتش برای بازگشت به برجام را سخت‌گیرانه‌تر کرده باشد.

او در عین حال بازگشت به برجام را هم به نفع آمریکا خواند هم به نفع ایران؛ چرا که از یک سو از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌شود و از دیگر سو این کشور از کاهش تحریم‌ها بهره‌مند خواهد شد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین یادآور شد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ تأثیری در بازگشت ایران به برجام نخواهد داشت؛ چرا که تصمیم نهایی در این مورد بر عهده آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است و فرقی نمی‌کند که میانه‌روها در انتخابات پیروز شوند یا تندروها.

مالی گفت: «اگر رهبر [جمهوری اسلامی] نخواهد، مذاکره‌ای میان ایران و آمریکا صورت بگیرد، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود، حتی اگر اصلاح‌طلبان و پراگماتیست‌ها سر کار باشند و اگر او بخواهد، هر رئیس‌جمهور محافظه‌کاری هم این توافق را امضا خواهد کرد.»

تأثیرات ترامپ بر منطقه

رابرت مالی با اشاره به تغییرات ناشی از چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ در منطقه گفت، بعضی از این تغییرات که عاد‌ی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی از مهم‌ترین آن‌ها بوده نتیجه سیاست‌های دولت ترامپ در آمریکاست و برخی دیگر نیز مستقل از سیاست‌های او رخ داده است.

مالی افزود، به گمان او، دولت بایدن به فشار حداکثری علیه ایران پایان خواهد داد و تلاش خواهد کرد، از طریق دیپلماسی به ایران فشار وارد کند.

او گفت، در زمان ترامپ بر دموکراسی در منطقه و حل و فصل منازعات یمن و لیبی تمرکزی صورت نگرفت.

مالی پیش‌بینی کرد که دولت بایدن به حقوق بشر “کمی بیش‌تر توجه” خواهد کرد، “کارت‌های سفید کم‌تری در اختیار متحدان سنتی آمریکا در خاورمیانه قرار خواهد داد و تلاش خواهد کرد و سیاست‌هایش را بیش‌تر با “اروپا هماهنگ کند.”

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.