گزارشی از آخرین وضعیت بابک دادبخش پس از انتقال به زندان اردبیل

شنبه, ۱۸ام بهمن, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – بابک دادبخش که در حال تحمل دوران محکومیت ۲۵ ساله خود در زندان رجایی شهر کرج بود روز چهارشنبه ۸ بهمن‌ماه به زندان اردبیل منتقل شد. آقای دادبخش از زمان انتقال تاکنون در بند قرنطینه این زندان نگهداری می‌شود. نگهداری وی در بند قرنطینه که بالغ بر ۱۶۰ نفر هم‌اکنون در آن با شرایط بسیار نامناسب نگهداری می‌شوند در شرایطی است که محبوسین پس از انتقال از یک زندان به زندان دیگر نیازی به طی کردن دوره قرنطینه ندارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، بابک دادبخش از زندان رجایی شهر کرج به زندان اردبیل منتقل شد.

آقای دادبخش از آن زمان تاکنون در بند قرنطینه این زندان نگهداری می‌شود. تداوم نگهداری وی در بند قرنطینه در شرایطی است که محبوسین پس از انتقال از یک زندان به زندان دیگر نیازی به طی کردن دوره قرنطینه ندارند. بابک دادبخش همچنین علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی از اعزام به بهداری محروم مانده است.

به گفته یک منبع مطلع قرنطینه زندان اردبیل دارای ۶ اتاق مجزاست و اکنون بالغ بر ۱۶۰ زندانی در آن نگهداری می‌شوند که شمار زیادی از این افراد از جمله آقای دادبخش کف خواب هستند. شب پنج‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه نیز رئیس سازمان زندان‌ها طی دیداری از این زندان شاهد وضعیت بوده است با این حال کماکان اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

بابک دادبخش، در آبان ۹۷ توسط ماموران پلیس امنیت تهران بازداشت و به وزارت اطلاعات تحویل داده شد. این زندانی در ایام بازداشت شرایط متفاوتی را در بازداشتگاه‌های مختلف از جمله بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین و زندان تهران بزرگ سپری کرده است. او همچنین برای مدتی در بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) نگهداری شده است. وی نهایتا در ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد اما به دلیل شرایط نامناسب جسمی و روحی ابتدا به بند بیماران اعصاب و روان و صعب العلاج این زندان و مدتی بعد به سالن ۱۰ بند ۴ این زندان که به سالن زندانیان سیاسی معروف است، منتقل شد.

آقای دادبخش بهمن‌ماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تجمیع احکام از بابت اتهاماتی همچون “فساد فی الارض و محاربه”به تحمل ۱۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. اما فرودین‌ماه امسال بابک دادبخش مجددا احضار و حکم پیشین وی با این بهانه که حکم دادگاه ناقص بوده، نقض و حکم ۲۵ سال حبس تعزیری در زندان به او ابلاغ شد. به او گفته شده بود که دو اتهام محاربه و دو اتهام فساد فی الارض وی تبدیل به بغی شده و مجازات اشد به دلیل تکرار جرم، یک و نیم برابر شده است.

بنا به تشخیص بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) در سال ۹۸ وی به بیماری MDD، اختلال دو قطبی با علائم سایکوتیک مبتلاست با این حال پس از ۲۱ روز نگهداری در این بخش و علیرغم تائید پزشکی قانونی کرج مبنی بر نیاز به درمان و بستری مجددا به زندان رجایی شهر کرج بازگشت.

بابک دادبخش در اردیبهشت ۹۸ طی نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضاییه، ضمن تشریح شرایط زندگی و بازداشت خود، اتهامات مطروحه را واهی و ساختگی خوانده و خواهان رسیدگی این مقام قضایی به پرونده‌اش و پایان بی عدالتی شده است. در تاریخ ۵ خردادماه نیز خواهر بابک دادبخش طی نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه، به شرح وضعیت زیستی برادرش خصوصا وضعیت سلامت روان وی پرداخته و معتقد است که وی نه محارب بلکه انسانی منزوی بوده که در خلوت خود دلخوشی‌هایی نیز داشته است و با توجه به اینکه مصداق اتهامات مطروحه در موردش وجود ندارد، بی گناه است. وی در تاریخ ۲۵ خردادماه نیز با نگارش نامه‌ای خطاب به دخترش درد دل کرده و وضعیت زیستی و دلایلی که نهایتا وی را به شرایط کنونی سوق داده است، را شرح می داده بود.

بابک دادبخش ۳۹ ساله، متولد و اهل اردبیل است او که متاهل و پدر دو فرزند بود طی سانحه ای همسر و یکی از فرزندانش را از دست داده است. او پیش از این نیز در سالهای ۸۶ تا ۸۸ در زندان اوین تحمل حبس کرده بود که با غیبت در زمان مرخصی کماکان با پرونده باز روبرو است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.