بزرگداشت فردوسی در فرهنگ‌سرای ادیب برومند

یکشنبه, ۳۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

آیین بزرگداشت روز فردوسی با حضور پرشور دوستداران فردوسی در شهر تاریخی گز برگزار شد. در این گردهمایی که در فرهنگسرای ادیب برومند و به میزبانی او برپا شد، گروه‌های مختلف مردم شهرهای گز و اصفهان شرکت داشتند. در این برنامه پس از گزارش عملکرد یکسال گذشته فرهنگ‌سرای ادیب برومند توسط سلیمان میرزایی شهردار گز، استاد مصطفی کاویانی، شاهنامه پژوه، در سخنانی به معرفی شاهنامه‌های مختلف به طور عام و شاهنامه فردوسی به صورت خاص پرداخت. در ادامه برنامه مرشد غلامرضا خوشحال‌پور با نقالی و اجرای پرده‌هایی از شاهنامه شوری در حاضران برانگیخت. سپس برنامه موسیقی سنتی توسط آقایان اعظمیان، ریاحی و زمانیان اجرا شد. سخنران دوم این همایش، دکتر محمدرضا نصر اصفهانی عضو هیات علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان بود که در سخنان خود به بررسی محتوای شاهنامه فردوسی از جنبه‌های مختلف و مقایسه آن با دیگر شاهکارهای ادب فارسی پرداخت. اجرای موسیقی سنتی توسط آقایان شیرزاد و غفاری، اجرای مثنوی “به پیشگاه فردوسی” اثر استاد ادیب برومند توسط مجری و اجرای نمایش برگرفته از داستان‌های شاهنامه فردوسی از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

گفتنی است: بنیاد فرهنگی و فرهنگ‌سرای ادیب برومند، یکی از نمونه‌‌های موفق تغییر کاربری خانه‌های تاریخی در استان اصفهان است. محلِّ این فرهنگ‌سرا به مساحت ۳۴۰۰ مترمربع در نزدیک بزرگراه “برخوار – اصفهان” ، خانه‌ای تاریخی است که از سال ۱۳۸۰ به همت استاد ادیب برومند به عنوان فرهنگسرا در اختیار بنیاد فرهنگی ادیب برومند قرار گرفته است.

این خانه را ۱۳۰ سال پیش، «محمّد علی خان» بزرگ خاندان برومند ساخت و به «حیدر علی خان برومند» برادرزاده خود صلح کرد که وی نیز در زمان حیات خود شش دانگ از این خانه را به نوه خود «امیرهمایون برومند» صلح نمود. استاد ادیب برومند نیز با هدف تاسیس فرهنگ‌سرا، شش دانگ آن را از «امیر همایون برومند» خریداری نموده و پس از تبدیل آن به فرهنگ‌سرا به طور مشترک به اداره آن زیر نظر هیات امنا مشغول ‌هستند.

ایجاد کتابخانه فعال و روزآمد، و موزه مردم شناسی بُرخوار، برگزاری دوره‌های آموزشی در رشته‌های موسیقی، خوش‌نویسی، طراحی، نقاشی و رایانه، و برپایی همایش‌های فرهنگی بخشی از فعالیت‌های این فرهنگ‌سراست.
از: ایران نامه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.