تبلیغ معکوس جمهوری اسلامی برای زنان خارجی در لیگ بسکتبال ایران

یکشنبه, ۳ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

ماریا آوجی (بازیکن یونایی مهرام)
الکساندر بگینسیچ (بازیکن بوسنیایی مهرام)
تایلر دیر (بازیکن آمریکایی تیم بهمن)
اجمبا اوبیاماکا (بازیکن آمریکایی نارسینا)

تهران –  آتوسا ایران‌مهر، شهروندخبرنگار

چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه در حالی که نگاه رسانه‌ها و فضای مجازی به ممنوع‌الخروجی «سمیرا زرگری»، سرمربی تیم ملی اسکی ایران، توسط همسرش معطوف شده بود، «رضا صالحی‌امیری»، رئیس «کمیته ملی المپیک»، به همراه «مهین فرهادی‌زاد»، معاون امور زنان وزارت ورزش و جوانان، میزبان بازیکنان خارجی تیم‌های بسکتبال بانوان شدند. این تلاشی رسانه‌ای بود از سوی مدیر امنیتی ورزش ایران برای نشان دادن «آزادی»، «امنیت» و «آرامش» زنان خارجی در ورزش ایران و ابراز شعارهایی در مورد حقوق زنان در ایران که با واقعیت فاصله‌ای شگرف داشتند.

***

در روزی که با توجه به ممنوع‌الخروجی یک زن ورزشکار و عدم حضور او در مسابقات جهانی، بار دیگر نگاه‌ها به تبعیض حقوق جنسیتی بین زن و مرد در ایران دوخته شد، رئیس کمیته ملی المپیک در مقابل مهمانان خارجی خود از تلاش برای برقراری عدالت جنسیتی در ایران حرف زد.

رضا صالحی‌امیری در بخشی از صحبت‌هایش از «تلاش برای کنار زدن فضای جنسیتی» در جمهوری اسلامی و «برقرار شدن عدالت میان زنان و مردان پس از انقلاب» حرف زد.

او ادعا کرد که اکنون جمهوری اسلامی کمترین تبعیض را در ورزش جهان دارد: «ما در چند حوزه بسیار موفق بودیم و در برخی دیگر تلاش می‌کنیم که به این برابری نزدیک شویم.»

رضا صالحی‌امیری فقط به موضوع ورزش و نقش زنان در ورزش ایران بسنده نکرد. رئیس کمیته المپیک ایران به میهمانان خارجی خود گفت: «نظام سیاسی و باورهای اعتقادی ما بر این است که هیچ تبعیضی نباید وجود داشته باشد. در تمام بخش‌های جمهوری اسلامی هم این عدالت را می‌بینید. بر همین اساس در کمیته ملی المپیک کمیسیونی با عنوان کمیسیون زنان و ورزش وجود دارد که هدف و استراتژی اصلی آن رفع تبعیض زنان و دختران ورزشکار است.»

ساعاتی بعد، همان میهمانان خارجی متوجه ممنوعیت خروج سرمربی تیم ملی اسکی ایران توسط همسرش می‌شوند.

شاید نیازی هم نبود که میهمانان خارجی رضا صالحی‌‌امیری واقعیت را در مورد مربی زن اسکی‌باز ایران بدانند. آن‌ها پیش‌ از این خبر داشتند که تیم ملی بسکتبال سه نفره زنان ایران به دلیل عدم حمایت کمیته المپیک، وزارت ورزش و فدراسیون بسکتبال، شانس حضور در رقابت‌های المپیک را از دست داده است، چون نه اردوی تدارکاتی داشت و نه توانست با وجود کمک فدراسیون جهانی بسکتبال در سهمیه‌بندی جدید به سود ایران، به رقابت‌های انتخابی اعزام شود.

اما با وجود تمام کج‌نگری‌ها به ورزش زنان و به خصوص نگاه جنسیتی در فدراسیون بسکتبال، برخی از باشگاه‌های ایران نگاهی مثبت به تیم‌داری در لیگ بسکتبال و حتی استخدام بازیکنان و مربیان نامدار زن خارجی دارند. در فصلی که گذشت، شاهد حضور اولین مربی خارجی برای زنان در ایران بودیم.

«آیکاترینی چاتزیداکی» مربی نامدار یونانی است که در تیم «مهرام» حضور داشت. این مربی که سابقه قهرمانی و نایب‌قهرمانی در لیگ زنان ترکیه را دارد، همراه «پاناتینایکوس» یونان به قهرمانی «یورولیگ» هم رسیده است.

مهرام در کنار این مربی دو بازیکن خارجی هم دارد. «ماریا آوجی» هم یونانی است و در پست گارد بازی می‌کند. خانم آوجی ۲۹ ساله، ۳ سال در تیم «المپیاکوس» یونان بازی کرده و سال ۲۰۱۹ نیز با المپیاکوس فاتح جام باشگاه‌های یونان شده است. «آلکساندرا بگنیسیچ»، سنتر ۱۹۴ سانتی‌متری و ۳۱ ساله اهل بوسنی و هرزگوین، نیز این تیم را در لیگ برتر همراهی می‌کند.

امسال اما اتفاق ویژه دیگر، حضور اولین بسکتبالیست زن آمریکایی در ایران بود، «شوماری هریس» که سابقه بازی در لیگ‌های ایالات متحده، اسپانیا و یونان را هم دارد، از آن دست بازیکنانی است که بسکتبال دختران ایران به آن نیاز داشت؛ بازیکن آمریکایی پست پوینت‌گارد تیم «نارسینا» با تسلط بالای مهارتی و روانی در بازی که به سادگی قادر به جمع و جور کردن تیم و بازی است. تسلط این بازیکن و القای بازی و روحیه مثبت به هم‌تیمی‌ها با آرامش و انتقال اعتماد به نفس و تجربیات مسابقه، از نکات برجسته بازیکنان پست پوینت‌گارد است که در نوع بازی و در چهره شوماری پیداست.

تماشای بازی این بازیکن در موقعیت کنونی بسکتبال بانوان باشگاه‌های ایران، یکی از اساسی‌ترین نیاز‌های دختران به ویژه بازیکنان پیرامونی است. رویارویی با او نیز برای ملی‌پوشان در میدان‌های بین‌المللی تجربیات ارزنده‌ای به همراه خواهد داشت.

نارسینا یک بازیکن خارجی دیگر هم دارد؛ «یکاترینا» دیگر بازیکن خارجی نارسیناست که ملیتش روسی است و سابقه بازی در تیم ملی پنج‌نفره و سه‌نفره روسیه و لیگ‌های مختلف جهانی را در کارنامه دارد. داستان این بازیکن بلندقامت متفاوت با دیگر بازیکنان خارجی است، چرا که او به‌ واسطه ازدواج با یک مرد ایرانی به این کشور سفر کرد.

او قصد بازگشت به روسیه را با همسرش داشت که با آمدن ویروس کرونا، با بسته شدن مرزها مواجه شدند و از آن‌جایی که همسرش هم در گذشته از بازیکنان بسکتبال ایران بود، به پیشنهاد دوستان همسرش به تیم نارسینا معرفی و در ایران ماندگار می‌شود. او حالا نام خانوادگی همسرش یعنی «فولادوند» را هم برای خود به کار می‌برد.

نارسینا علاوه بر این دو بازیکن، «اجمبا اوبیاماکا» آمریکایی-نیجریایی را هم جذب کرده است. این بازیکن ۲۵ ساله پیش‌تر در لیگ NCAA ایالات متحده و لیگ‌های اسپانیا و ترکیه هم حضور داشته است و در پوزیشن‌های ۳ و ۴ دست به توپ می‌شود.

شوماری هریس اما تنها آمریکایی لیگ زنان نیست و به تازگی تیم بسکتبال بانوان «گروه بهمن» نیز «تالر دیر» گارد راس آمریکایی را به فهرست خود اضافه کرده است. تالر دیر، گارد راس ۱۶۵ سانتی‌متری و ۲۵ ساله (متولد ۲۲ نوامبر ۱۹۹۶)، فصل پیش در تیم «سلژ» اسلوونی بازی می‌کرد. این بازیکن در لیگ کالج‌های ایالات متحده هم برای «کالج تگزاس» بازی کرده است.

تیم بهمن یک بازیکن اوکراینی به نام «سلینا آفاناسیوا»، ملقب به «ساشا»، را هم به خدمت گرفته است. این بازیکن ۲۷ ساله و ۱۷۱ سانتی‌متری است.

اصفهانی‌ها هم امسال از داشتن بازیکن آمریکایی بی‌نعمت نماندند. «جوی هادلی» بازیکن آمریکایی تیم «نامی نو» است که سابقه بازی در «کالج بریتون پارکر» آمریکا را هم دارد و همراه این تیم در لیگ NCCAA South Region به قهرمانی رسیده است. این بازیکن سنتر متولد ۱۷ می ۱۹۹۷ و ۲۴ ساله است و ۱۹۰ سانتی‌متر قد دارد.

تیم «شورا و شهرداری قزوین» هم یک بازیکن آمریکایی به خدمت گرفته است؛ «دوونا میچه استل» بازیکن آمریکایی است که به کمک قزوینی‌ها آمده است.

«آیا ترائوره» بازیکن اهل سنگال هم با ۳۷ سال سن در ترکیب تیم بانوان «نفت آبادان» به میدان می‌رود. او بازیکن شاخص تیم ملی سنگال است که در کالج آمریکا درس خوانده و بازی هم کرده است.

در سالی که گذشت، زنان بسکتبالیست خارجی توسط «باشگاه‌ها» جذب شدند، اما فدراسیون بسکتبال که خودش راه را برای خروج یکی از بهترین مربیان زن بومی باز کرد و «نعیمه ظفر» را به حدی از ممنوع‌الفعالیت ماندن رساند که سرمربی تیم ملی قطر شود، نقشی در این بازار نداشت.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد رئیس کمیته ملی المپیک باید از مدیران باشگاه‌ها تقدیر به عمل می‌آورد که در این شرایط بحرانی و پرداخت دستمزد «دلاری» به جای دستمزد «ریالی» به مربیان و بازیکنان خارجی، منویات جمهوری اسلامی را برای دختران خارجی ترسیم می‌کنند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.