روحانی: لوایح اف‌ای‌تی‌اف تصویب نشود به یک قرن پیش بازمی‌گردیم

چهارشنبه, ۱۳ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

حسن روحانی گفت که لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) ارتباطی به برجام و تحریم‌ها ندارد و «تحریم باشد یا نباشد، این لوایح لازم است».

رییس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۳ اسفند هشدار داد که تاخیر در تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام باعث قطع ارتباطات بانکی کشورها و حتی کشورهای دوست با ایران و بازگشت به «یک قرن پیش» می‌شود.

به گفته روحانی، تصویب نشدن این لوایح باعث می‌شود پول بیشتری از «جیب مردم» برای مبادلات با دیگر کشورها خرج شود و باید این موضوع به مردم توضیح داده شود.

او اضافه کرد: «همه کشورها تلاش می کنند رتبه بالاتری را در اف‌ای‌تی‌اف کسب کنند ولی ما ایستادیم تماشا می‌کنیم.»

در دی ماه اعلام شد که رھبر جمھوری اسلامی با درخواست روحانی برای تمدید مھلت بررسی لوایح پالرمو و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کرده است.

 سال گذشته رسانه‌ھا از پایان فرصت یک ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی این دو لایحه خبر داده بودند.

پیش از این تعدادی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از احتمال رد لوایح سخن گفته بودند.

با این حال محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته که این لوایح به احتمال زیاد تصویب خواهند شد.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز ابراز امیدواری کرده که این نهاد تا پایان اسفند تصمیم خود را درباره این لوایح اعلام کند.

با این حال او روز چهارشنبه گفت بحث اینکه کشورهای همکار و دوست ایران مثل چین و روسیه گفتند اگر تهران به اف‌ای‌تی‌اف نپیودد با مشکلاتی مواجه می‌شود را فقط رییس کل بانک مرکزی و محمدجواد ظریف مطرح کردند وعده‌ای که مخالف پیوستن هستند گفتند چنین چیزی نیست.

او افزود ‌گفت تکلیف نهایی دو لایحه باقی‌مانده اف‌ای‌تی‌اف در جلسه آینده در فروردین ۱۴۰۰ مشخص می‌شود.

در اسفندماه سال گذشته، گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی در پی تصویب نشدن این لوایح، نام ایران را به «فھرست سیاه» خود بازگرداند و از کشورھای عضو خواست به اجرای کامل اقدام‌ھای احتیاطی درباره این کشور بازگردند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.