کرونا در ایران: ۸۶ قربانی و ۸۵۲۵ مبتلای جدید

چهارشنبه, ۱۳ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

کرونا در کشور: ۸۶ فوتی و ۸۵۲۵ مبتلای جدید

در حال حاضر ۱۱ شهر قرمز، ۳۲ شهر نارنجی، ۲۵۱ شهر زرد و ۱۵۴ شهر آبی هستند. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به فوت ۸۶ بیمار مبتلا به کرونا در کشور طی شبانه روز گذشته، گفت: با این حساب مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۶۰ هزار و ۳۵۳ نفر رسید.

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۵۲۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۶۴ نفر از آنها بستری شدند.

به گفته وی، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۶۹۹ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۳۵۳ نفر رسید.

لاری تاکید کرد: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴۱۳ هزار و ۷۱۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وی افزود: متاسفانه سه هزار و ۷۴۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: تا کنون ۱۱میلیون و ۳۲ هزار و ۳۱۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

به گفته وی، شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

*****

کرونای جهش‌یافته در ایران؛ از انکار تا هشدار

اولین قربانی ویروس جهش‌یافته در ایران یک فرد ۴۸ ساله اهل آبیک قزوین بود

تنها دو ماه پیش، در آغاز دی‌ماه امسال، وزیر بهداشت و درمان ایران ورود هرگونه ویروس جهش‌یافته کرونا به ایران را رد کرد. سعید نمکی در حاشیه جلسه هیئت دولت در اول دی‌ماه ۱۳۹۹، درباره ویروس جهش‌یافته در بریتانیا گفت که به‌محض اطلاع «بلافاصله پروازها از مبدأ و به مقصد انگلیس ممنوع شد.»

 درحالی‌که بنابرگفته وزیر تمام مسافران در مبادی ورودی تک‌تک رصد می‌شدند، اولین قربانی این ویروس جدید جهش‌یافته در ایران یک فرد ۴۸ ساله اهل آبیک قزوین بود که نه به مسافرت خارجی رفته بود و نه هیچ‌گونه تماسی با مسافران داشت. مورد دوم نیز یک خانم ۷۱ ساله ساکن خیابان وحدت اسلامی تهران بود که او هم هیچ‌گونه مسافرت خارجی نداشت.

 با اعلام رسمی اولین موارد مرگ بر اثر عوارض ویروس کرونای جهش‌یافته در هفته آخر بهمن، مواردی از ابتلای بیماران در استان‌های دیگر کشور نیز مشاهده شد.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ۲۸ بهمن‌ماه، آمار قطعی بیماران ویروس جهش‌یافته در ایران را ۱۷ نفر اعلام کرد که بنا بر گفته کیانوش جهانپور، ۷ نفر از این بیماران در استان قزوین بودند. تعداد این بیماران تا ۶ اسفند به ۱۱۲ نفر رسید.

۵ اسفند

 نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا انگلیسی در سیستان و بلوچستان، در فردی ۶۱ ساله در زاهدان به ثبت رسید که مسافر ایتالیا بود.

۶ اسفند

اعلام شد نخستین بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در مشهد مرد ۷۰ ساله‌ای بود که سابقه سفر به انگلستان داشت. پس‌ازآن پنج نفر دیگر مبتلا به این نوع ویروس در مشهد شناسایی شدند که فقط یک نفر از آنان بیمار اول ارتباط داشته است.

در همین روز گفته شد اولین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در بستان‌آباد آذربایجان غربی یک خانم میان‌سال بود که همسرش از مسافرت عراق برگشته بود. موارد دیگر ابتلا در این استان نیز یک خانم ۴۸ ساله بود که از مرز تمرچین پیرانشهر وارد آذربایجان غربی شده بود و یک کارگر ۳۰ ساله اهل خوزستان بود.

۷ اسفند

موارد گزارش‌شده در استان مرکزی به پنج نفر رسید. افراد بیمار سابقه شرکت در مراسم عروسی و سفر به خوزستان داشتند. در قم نیز در همان روز ۲ مورد بیمار کرونای جهش‌یافته گزارش شد.

۸ اسفند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اعلام کرد تعداد بیماران «کرونای انگلیسی» به ۱۴ مورد رسیده است. دو بیمار جدید نیز در کازرون تست ابتلایشان مثبت شد. در شهرهای مجاور نیز در لارستان و فسا، مواردی از ویروس جدید مشاهده‌شده بود.

۹ اسفند

ابتلای یک مسافر امارات در زرین‌دشت فارس تائید شد. سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران نیز در این روز گفت: تعداد افراد مشکوک مبتلا به کرونای جهش‌یافته انگلیسی در این شهرستان به ۱۶ نفر افزایش یافت. اندیمشک نیز مورد تائید شده‌ای را گزارش کرد که بیمار از شهرهای اطراف به اندیمشک سفرکرده بود.

معاون بهداشتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز خبر از ده مورد ابتلا در این شهر داد. اولین مورد کرونای جهش‌یافته در مرودشت فارس شناسایی شد. سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه هم در این روز از ابتلای یک نفر در این شهرستان به کرونای جهش‌یافته خبر داد.

۱۰ اسفند

موارد تائید شده در سیستان و بلوچستان به سه نفر رسید. ۳ مبتلای به ویروس جهش‌یافته در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد و ۲ مورد نیز در کاشان به ثبت رسید. ۲ بیمار در کاشان از پیرانشهر و اربیل عراق به کاشان سفرکرده‌ بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در همان روز اعلام کرد بررسی آزمایش‌ها و نمونه‌ها نشان می‌دهد ویروس کرونای جهش‌یافته انگلیسی در این استان در حال گردش است. همچنین نخستین مورد ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در یزد نیز شناسایی شد.

۱۱ اسفند

 اولین مورد مثبت کرونای انگلیسی در کردستان تائید شد و تعداد موارد مشکوک به ابتلا در استان فارس به ۱۲ نفر رسید. آمار مبتلایان در هرمزگان ۱۳ نفر اعلام شد و ۱۲ مورد از ابتلا در شهرستان‌های تبریز، شبستر، اهر و مرند در آذربایجان شرقی گزارش شد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار مشکوک مبتلا به کرونا جهش‌یافته در این استان، مثبت اعلام شد.

۱۲ اسفند

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شمار مبتلایان به کرونای جهش‌یافته در استان را ۱۳ نفر اعلام کرد.

با اعلام گزارش‌های جدید از سراسر ایران به نظر می‌آید بااینکه میزان ابتلا در خوزستان نسبت به دیگر استان‌ها بالاتر است اما «کرونای انگلیسی» سراسر ایران را درنوردیده است و در هفته‌های آینده شاهد وضعیت بحرانی در اغلب استان‌های ایران خواهیم بود.

از: ایندیپندنت

*****

مدیر هلال احمر استان: وضعیت کرونا در خوزستان بدتر می‌شود

گزارش‌های دریافتی از خوزستان از ادامه وضعیت بحرانی کرونا در این استان حکایت دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان با اعلام اینکه «در حال حاضر شرایط استان از نظر شیوع بسیار گسترده کووید ۱۹ در یک وضعیت بحرانی است» گفت که هلال‌احمر به کمک کادر درمان در خوزستان خواهد رفت.

 دکتر علی خدادادی به خبرنگاران گفت: «در روزهای آینده شدت و اوج‌گیری این بیماری» بیشتر خواهد شد.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان به خبرگزاری دولت گفت: «در راستای تأمین واکسن، از وزیر کشور درخواست افزایش سهمیه شد زیرا بیماران و پرسنل بیمارستان‌های خوزستان در وضعیت خطرناکی قرار دارند که مورد موافقت قرار گرفت.»

وضعیت بحرانی در خوزستان هفته‌ها ادامه دارد و با دستکم دو درخواست قرنطینه این استان موافقت نشده است. در آستانه سفرهای نوروزی، این نگرانی وجود دارد که دایره شیوع گسترده ویروس کرونای جهش‌یافته محدود به خوزستان نماند. هر چند در حال حاضر نیز نمونه‌هایی از این آلودگی در استان‌های دیگر گزارش‌شده است.

بااین‌حال وزیر بهداشت ایران می‌گوید که «نمی‌خواهد مرم را دچار اضطراب کند.» بنا بر گفته‌های امروز سعید نمکی، «از ۷۰ بیمار انتوبه شده در بیمارستان‌های خوزستان متأسفانه در یک شبانه‌روز، ۳۰ نفر فوت کردند.»

وزیر بهداشت از مردم خواست که ویروس جهش‌یافته را جدی بگیرند و «از حالا بار و بندیل سفر را نبندند.»

گفته‌های وزیر بهداشت در ایران و درخواست از مردم برای جدی گرفتن بیماری کرونا در حالی است که هیچ قوانین بازدارنده‌ای جهت مسافرت‌های نوروزی در نظر گرفته نشده است. برای استفاده از قطار و هواپیما در سفرهای داخلی ارائه تست منفی کرونا الزامی نیست.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه از استاندار جدید خوزستان «گلایه‌هایی دارد» از نبودن محدودیت‌های مسافرتی ابراز نارضایتی کرد.

قاسم سلیمانی دشتکی، دیروز، سه‌شنبه، در نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا گفته بود: «در ارتباط با سفرهای هوایی و ریلی پیشنهاد کردیم که پروازها و مسافرت ریلی در خوزستان یک‌سوم شود که دکتر نمکی وزیر بهداشت معتقد بود که این سفرها به مدت یک‌ هفته تعطیل شود»

بنا بر گفته استاندار خوزستان، علت مخالفت با درخواست وزیر این بود که «با وجود صنایع و مؤسسات بزرگ موجود در خوزستان، نبض اداری و اقتصادی از دست ما خارج می‌شود.»

استاندار خوزستان درباره اقدامات انجام‌شده گفت: «به بخشداران و فرمانداران استان دستور دادیم پیش از برگزاری آیین ترحیم از بزرگان آن‌ها تعهد بگیرند که آیینی برگزار نکنند که برخی از طوایف و عشایر با ما همکاری کرده اما برخی تمکین نکرده که منجر به بازداشت صاحبان عزا شد.»

دانشگاه علوم پزشکی اهواز وضعیت ۱۱ شهر استان خوزستان را «قرمز کرونایی» اعلام کرده و اغلب بیمارستان‌ها با حداکثر ظرفیت در حال پذیرش بیماران هستند.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.