“دولت ایران برنامه‌ای برای جلوگیری از گسترش بی‌سابقه کرونا ندارد”، انتقاد عضو ارشد نظام پزشکی از عملکرد «ضعیف» مسئولان در تامین واکسن؛ نگرانی از روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ ‘شما نزن، اجباری نیست’

پنجشنبه, ۱۹ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

شیب افزایشی کووید۱۹ در ایران به‌مراتب بیشتر از شیب پیک سوم است. هیچ شهری در امان نیست. به گفته یک پزشک، دولت از سر استیصال، به آزمایش واکسن داخلی روی رفتگران و پاکبانان روی آورده است.    

default

کووید۱۹ در ایران بیداد می‌کند. اخبار پراکنده از تهران و شهرستان‌ها حاکی از گسترش برق‌آسای پاندمی در کشور و درماندگی مقامات در مقابله با آن است.

بحران به حدی شدت یافته که در تهران اعلام شده، به علت میزان بالای مبتلاین کرونایی، تخت‌ و نیروی انسانی کافی برای عمل‌های غیراورژانسی وجود ندارد و رسیدگی به افرادی که بیماری حادی ندارند در وهله دوم اهمیت قرار دارد.

در مراکز استان‌ها هم وضعیت مشابهی حاکم است. یکی از کارکنان بیمارستان تامین اجتماعی در یکی از استان‌های محروم در گفت‌وگو با دویچه وله اظهارداشت که اوضاع این بیمارستان بحرانی است و شمار زیادی از بیماران حتی با تست مثبت کووید۱۹ پذیرفته نشده‌اند.

به گفته او، بخشی از کادر درمانی در این شهر حدود سه هفته پیش دوز نخست واکسن را دریافت کرده‌ و هنوز منتظر دریافت دوز دوم هستند. احتمال این که دوز نخست پس از سه هفته بی‌اثر شود زیاد است.

یک شهروند لرستانی که به‌تازگی یکی از بستگان نزدیک خود را بر اثر ابتلا به کووید۱۹ از دست داده به دویچه وله گفت: «اوضاع درهم برهم است. دولت بدون کمک به کاسبکاران مغازها را تعطیل می‌کند و تا کنون هیچ برنامه‌ مشخصی برای مقابله با کرونا ارائه نکرده است.»

به گفته او، برخی از کارکنان رده بالای مراکز درمانی “با پارتی‌بازی حتی برای اعضای خانواده همسرشان هم واکسن زده‌اند اما بسیاری از پرستاران از این حق محروم هستند”.

یک پزشک خوزستانی از بحران در بسیاری از بیمارستان‌های این استان خبر داد و به دویچه‌وله گفت: «شاید کسی در آلمان باور نکند که وزارت بهداشت ما از سر استیصال واکسن داخلی را روی رفتگران آزمایش می‌کند، به این امید که انشاالله بی‌خطر باشد!»

این پزشک ضمن بیان این که «مردم هیچ امیدی به کمک‌های دولت برای مقابله با کرونا ندارند» گفت:‌ «دولت عملا در مقابل کرونا شکست خورده است.»

طبق داده‌های سخنگوی وزارت بهداشت ، از ۱۸ تا ۱۹ فروردین “بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی” ۲۲هزار و ۵۸۶ بیمار جدید به آمار مبتلایان به کووید۱۹ اضافه شده است که دو هزار و ۴۹۳ نفر از آنها بستری شده‌اند.

سیماسادات لاری گفت، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و شش هزار و ۹۳۴ نفر رسیده است.

او همچنین اظهار داشت که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۵ بیمار کرونایی جان باخته‌اند و به این ترتیب شمار درگذشتگان بر اثر ابتلا به این بیماری به ۶۳هزار و ۸۸۴ نفر رسید.

رکورد بستری‌ها در تهران

روز ۱۹ فروردین (هشتم آوریل) معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد که آمار روزانه بیماران کرونایی بستری‌شده در بیمارستان‌های استان تهران به رکورد تازه‌ای رسیده است.

به گفته فرشاد علامه، در بیمارستان‌های تهران عمل‌های جراحی الکتیو هم متوقف شده و بخش‌های جدیدی به کووید۱۹ اختصاص داده می‌شود. او تاکید کرد که در بخش‌های آی سی یو نیز همین روند برقرار است.

علامه همچنین اظهار داشت که بیماران بدحال “معمولا در سنین بالا” هستند و “به نظر می‌رسد که سویه غالب ویروس انگلیسی باشد”.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم با بیان این که برای اولین بار در هفته‌‌های اخیر شمار بستری‌شدگان از مرز ۵۰۰۰ نفر گذشته است گفت: «تقریباً همه مناطق ۲۲ گانه تهران آلوده هستند».

علیرضا زالی سفرهای نوروزی، کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و گردهمایی‌های خانوادگی را از دلایل عمده طغیان کووید۱۹ خواند.

زالی ضمن بیان این که “به یک آلودگی همگن در تهران رسیدیم که جای نگرانی دارد” تاکید کرد: «هفته تلخی در پیش داریم».

در حال حاضر چهار هزار و ۴۳ فرد مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های عادی و یک‌هزار و ۱۷۲ نفر در بخش‌های ویژه بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران پیشنهاد داد که برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس باید شهر تهران به‌ مدت دو هفته تعطیل شود. او تاکید کرد که تعطیلی شهر یک راهکار موقت است و علاج قطعی موضوع نیست.

به اعتقاد زالی، در تهران و سایر مراکز استان‌ها باید واکسیناسیون “اولویت اصلی برای کاهش مرگ و میر” باشد.

اما جمهوری اسلامی از لحاظ مالی و ایدئولوژیک با مشکل واردات واکسن کرونا روبروست.

از: دویچه وله

*****

انتقاد عضو ارشد نظام پزشکی از عملکرد «ضعیف» مسئولان در تامین واکسن؛ روحانی: به آمریکا فحش بدهید

در حالی که حسن روحانی می‌گوید باید «فحش» کمبود واکسن کرونا در ایران را به آمریکا داد، یک مقام سازمان نظام پزشکی، می‌گوید «اشکال اول» در کمبود واکسن از «خود ماست» و بعد به آمریکا و سایر کشورها مربوط می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عباس آقازاده، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی «برآیند و ماحصل تلاش‌های» وزارت بهداشت و سایر بخش‌های حکومت در زمینه تامین واکسن مورد نیاز را «ضعیف» ارزیابی کرد.

وی گفت: «در رابطه با تامین واکسن مورد نیاز، فعال و موثر برخورد نکردیم» و «انتظار برای تولید واکسن داخلی، ایران را از سرعت اپیدمی عقب انداخت.»

آقازاده تاکید کرده «اولین اشکال [در تامین واکسن]، از خود ما و دوم به شیطنت و خباثت آمریکا و سایر کشورها مربوط است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از ممنوع شدن ورود واکسن‌های کرونا ساخت آمریکا و بریتانیا از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تبلیغات گسترده‌ای درباره ساخت واکسن کرونا انجام دادند که به اختلافاتی در وزارت بهداشت نیز منجر شد.

آقای خامنه‌ای دی ماه گذشته با متهم کردن آمریکا و بریتانیا به آزمایش واکسن‌های کرونا بر روی ملت‌های دیگر، گفته بود که «اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند، واکسن درست کرده بودند، وضعیت خودشان این گونه نبود.»

این در حالی است که آزمایش‌ها حاکی از تاثیر بیش از ۹۰ درصدی واکسن‌های کرونای ساخت شرکت‌‌های فایزر و مدرنا است که به جز استفاده گسترده در خاک ایالات متحده به کشورهای دیگر نیز صادر شده است.

بر اساس این گزارش، آقازاده در عین حال بدون اشاره به آمار دقیق، گفته «درصد بالایی» از کادر درمان بخش دولتی و اعضای هئیت علمی، واکسن دریافت کرده‌اند، اما در «کل بخش خصوصی که بیرون از بخش دولتی کار می‌کنند، هنوز واکسیناسیون انجام نشده است.»

منظور او از بخش خصوصی، «مطب‌ها، بیمارستان‌های خصوصی، موسسات تصویربرداری، داروخانه‌ها و فیزیوتراپی‌ها» است.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی در عین حال اظهارات مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت را مبنی بر اینکه «تاکنون ۸۰ درصد کادر درمان بیماران کرونایی» در ایران واکسینه شده‌اند رد کرد.

به گفته وی، حتی اگر منظور خانم حضرتی، کادر درمان بیمارستان‌های دولتی باشد «این آمار باز هم دقیق نیست، چون در بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور هم ۸۰ درصد همکاران ما واکسیناسیون نشدند و حتی ۸۰ درصد پرستاران استخدام بیمارستان دولتی ما هنوز واکسن دریافت نکردند.»

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین، «مقصر» کمبود واکسن کرونا در ایران را آمریکا معرفی کرده و گفته: «باید فحشش را به آمریکا بدهند اما به بخش درمان و دولت حمله می‌کنند.»

وی رسانه‌هایی را که به دولت وی برای کمبود واکسن انتقاد می‌کنند «ضد ایران و ضد مردم ایران» و «شکست‌خورده و رسوا» نامیده و افزوده «ما هم به موقع سفارش دادیم و هم مقدار زیاد سفارش دادیم اما یک‌ ماه، دوماه برای اینکه پول منتقل شود تاخیر ایجاد شد و به همین دلیل نوبت ما در کوواکس عقب افتاد.»

روحانی در عین حال گفته «در یک مورد ۱۰ میلیون دوز قرار بوده وارد شود اما جلوگیری کردند. همچنین ۱۶ میلیون دوز خریداری کردیم از کوواکس که مرحله‌ای وارد می‌شود. از هند هم خریداری کردیم و پول را هم پرداخت کردیم اما می‌گویند قوه قضائیه مانع شده است.»

بالاگرفتن تنش‌ها در داخل بر سر تامین واکسن کرونا در شرایطی ادامه دارد که پس از تعطیلات نوروزی و همزمان با خودداری دولت از اقدامات موثر در جلوگیری از سفر شهروندان به نقاط مختلف، شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران باردیگر به شدت افزایش یافته است.

در تازه‌ترین آمار رسمی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه از جان باختن ۱۸۵ بیمار جدید و شناسایی بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ مبتلای دیگر به کرونا در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

همزمان با رکوردشکنی آمار بیماران کرونا در پایتخت برخی مسئولان درباره پر شدن تخت‌های بیمارستانی در تهران طی روزهای آینده هشدار داده‌اند.

به گزارش ایرنا، به همین دلیل، رئیس اتاق اصناف تهران از تعطیلی بازار بزرگ این شهر و دیگر اصناف به جز واحدهای صنفی قرار گرفته در گروه یک به مدت ۲ هفته خبر داده است.

آن‌طور که قاسم نوده فراهانی اعلام کرده، اصناف قرار گرفته در گروه یک شامل تمامی عرضه‌کنندگان مواد غذایی و لوازم ضروری نظیر سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خواربارفروشی‌ها، لوازم یدکی و خشکشوئی‌ها است.

فعالیت اغذیه فروشی‌ها، رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها در تهران بدلیل وضعیت قرمز این استان، نیز به صورت خدمات غیرحضوری و بیرون بر مجاز است.

پیش از این و در حالی که وزارت بهداشت خبرهای ضدونقیضی از درخواست برای تعطیلی فوری دو هفته‌ای کل کشور و تکذیب این درخواست را منتشر کرده بود، استاندار تهران گفته بود که موضوع قرنطینه دو هفته‌ای این استان، «منتفی» است.

از: رادیو فردا

*****

نگرانی از روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ ‘شما نزن، اجباری نیست’

در میان موج تازه شیوع کرونا در سراسر ایران و نگرانی مردم از کندی واکسیناسیون، حسن روحانی، آمریکا را “مسئول” کمبود واکسن در ایران معرفی کرده و بار دیگر وعده داده که تا “دو ماه” دیگر “به اندازه کافی” واکسن تامین خواهد شد.

کیانوش جهانپور، از مقام‌های ارشد وزارت بهداشت هم در توییتر خطاب به یک شهروند نگران از ایمنی واکسن ایرانی گفته “شما نزن، اجباری نیست.” پاسخی که با واکنش شدید کاربران ایرانی مواجه شده است.

شمار مبتلایان کرونا در ایران بعد از تعطیلات نوروز در حال افزایش است و در بالاترین آمار ثبت شده مرگ در یک ماه گذشته، دیروز چهارشنبه ۱۹۳ نفر و امروز ۱۸۵ نفر جان باختند. عددی که نسبت به ماه قبل آن تقریبا دو برابر شده است. اما واکسیناسیون بر اساس روالی که مسئولان وعده داده بودند، جلو نرفته است.

حسن روحانی چه گفت؟

امروز، پنجشنبه ۱۹ فروردین، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفت: “هیچ‌چیز بر خرید واکسن اولویت ندارد و هرجا امکانش باشد واکسن را خریداری و وارد می‌کنیم.”

به گفته آقای روحانی ایران با یک کشور قرارداد بسته و “۱۰ میلیون” دوز واکسن خریده اما آمریکا “مانع” این کار شده است: “یعنی آمدند و به شرکت‌هایی که بخش‌هایی از واکسن را از بیرون تامین می کنند، فشار آوردند و ۱۰ میلیون دوز واکسنی را که قرار بود وارد کشور کنیم، قفل کردند.”

حسن روحانی وعده داده است: “واکسن های داخلی ما هم به بازار خواهد آمد و روسیاهی به زغال خواهد ماند. دو ماه دیگر وقتی به اندازه کافی واکسن آمد و واکسن داخلی ما هم وارد شد، آنها شرمنده ملت ایران می‌شوند.”

چرا سخنان آقای جهانپور باعث واکنش شد؟

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو که مسئول تهیه واکسن است، در توییتر واکسن ایرانی را که هنوز به بازار نیامده “افتخار ملی” خوانده است.

مرضیه صادقی، نویسنده و منتقد در توییتر در پاسخ آقای جهانپور نوشته “والا ما هیچ مشکلی نداریم فقط بدید یه سازمان جهانی معتبر تاییدش کنه”.

واکنش آقای جهانپور که به خانم صادقی گفت “شما نزن، اجباری نیست”، باعث اعتراض کاربرانی شده که وزارت بهداشت و مسئولان ایران را “موظف به پاسخگویی” می‌دانند و انتظار دارند که سخنان مسئولان نگرانی آنها را رفع کند.

در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس، توییتر و اینستاگرام پر از نظرات کاربرانی است که نگران موج جدید شیوع کرونا در ایران هستند و پیش روی خود افق روشنی برای واکسیناسیون و خروج از این بحران جهانی نمی‌یابند.

در شبانه‌روز گذشته ۲۲ هزار و ۵۸۶ نفر دیگر در ایران به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و این عدد به طور تصاعدی بالا می‌رود.

بسیاری از ایرانیان تصور می‌کنند که مسئولان جمهوری اسلامی خود واکسن زده‌اند و دیگر نگران جامعه نیستند. تصوری که آنقدر فراگیر است که وزیر بهداشت ایران را به توضیح وا داشت تا بگوید “نه به آیت الله خامنه‌ای و نه به هیچکدام از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز واکسن کرونا تزریق نشده است.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.