حقوق مردم چقدر افزایش داشته که نرخ تاکسی را ۳۵ درصد اضافه کردند؟

چهارشنبه, ۲۵ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

فیروزه خلخالی، شهروندخبرنگار، تهران

«محمد روشنی»، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران، هفته گذشته اعلام کرد که از اول اردیبهشت‌ماه بر اساس مصوبه شورای شهر، نرخ کرایه‌های تاکسی تا سقف ۳۵ درصد افزایش می‌یابد. شهروندخبرنگار «ایران وایر» سراغ رانندگان و مسافران تاکسی رفته و از آن‌ها درباره افزایش کرایه‌ها پرسیده است.

***

طبق آنچه که مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران اعلام کرده، نرخ کرایه‌های تاکسی در سال ۱۴۰۰ با افزایش ۳۵ درصدی روبه‌رو شده است. افزایشی که نه مورد پسند مردم است و نه مورد پسند اکثریت رانندگان تاکسی در پایتخت ایران.

مردمی که هر روز از تاکسی برای رفت‌وآمد به محل کارشان استفاده می‌کنند، می‌گویند؛ افزایش ۳۵ درصدی کرایه‌های تاکسی موجب خالی‌تر شدن جیب‌شان می‌شود؛ چون میزان افزایش حقوق‌شان در سال جدید کمتر از ۳۵ درصد است. رانندگان تاکسی هم می‌گویند که افزایش قیمت قطعات خودرو در یک سال گذشته بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد بوده و افزایش ۳۵ درصدی کرایه‌های تاکسی به‌هیچ‌وجه کفاف مخارج و هزینه‌های نگهداری ماشین را نمی‌دهد.

آقای «حمید» راننده خط ونک به تجریش به شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» می‌گوید: «دیسک و صفحه که یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بوده و در مدت یک سال به دو میلیون و پانصد هزار تومان رسیده است. لنت ترمزی که تا ۳ سال پیش ۳۶ هزار تومان بوده، الان شده ۲۰۰ هزار تومان. لاستیک که پارسال جفتی ۲۲۰ هزار تومان بوده، الان شده یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان. خب این‌ها چند درصد گران شده؟ اما کرایه تاکسی چی؟ ما خودمان هم موافق نیستیم که کرایه‌ها بیش از این گران شود و به مردم فشار بیاید. به هرحال زن و بچه من هم سوار تاکسی می‌شوند، اما می‌گویم، حداقل دولت در تامین لوازم یدکی ماشین به ما کمک کند. مثلا بگوید این‌ها لوازم یدکی را به صورت رایگان به شما می‌دهم. ولی کو؟ کوچک‌ترین حمایتی نمی‌شود. برای همین است که حالا رانندگان تاکسی هم کلا به زیر خط فقر رفته‌اند. قبلا این‌طوری نبود که …»

آقای «مستوفی» که از رانندگان قدیمی خط ونک به صادقیه است، می‌گوید: «من از خدایم است که کرایه تاکسی نفری ۵۰۰ تومان بشود. هرقدر ارزان‌تر بهتر؛ اما به شرطی که به ما خدمات بدهند. سهمیه لاستیک به من بده. ندارم که ۱ و نیم میلیون تومان برای یک جفت لاستیک بدهم. من از سال ۱۳۵۶ راننده تاکسی هستم و فقط در همان یک سال یعنی ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷ که قبل از انقلاب بود، از این شغل رضایت داشتم. چون رستوران داشتیم و ناهار مجانی به ما می‌دادند. فروشگاه لوازم یدکی داشتیم و کل لوازم یدکی پیکان را یا رایگان یا با نصف قیمت به ما می‌دادند و اصلا قطعات پیکان گارانتی رایگان داشت. مثلا هر ۳ ماه لاستیک رایگان می‌دادند. فروشگاه لوازم خانگی برای رانندگان تاکسی و خانواده‌هایشان وجود داشت و مثلا یخچال را با نصف قیمت به ما می‌دادند، آن هم قسطی.»

«مینا» دانشجویی است که به دلیل عدم دسترسی به مترو و همچنین آلوده بودن فضای مترو روزانه مسیر منزل تا دانشگاه را با تاکسی طی می‌کند. او گفت: «حقوق مردم مگر ۳۵ درصد افزایش داشته که نرخ تاکسی را ۳۵ درصد اضافه کردند؟ البته که حرف رانندگان هم منطقی است و آن‌ها هم مشکلات خودشان را دارند؛ اما مسئله این است که اگر بر فرض حقوق ما هم ۳۵ درصد اضافه شود، مگر میزان افزایش قیمت بقیه اجناس در یک سال گذشته ۳۵ درصد بود؟ همه‌چیز ۱۰۰ درصد گران شده در یک سال گذشته. خب از کجا بیاوریم که پول کرایه تاکسی بدهیم؟ خود من همزمان در خانه برای ۲ شرکت کار می‌کنم و دانشجو هم هستم، اما باز نمی‌رسم.»

«علی» هم یکی دیگر از رانندگانی است که با ما همکلام شد، او گفت: «شاید باور نکنید؛ اما درحال حاضر واقعا درآمد شغل رانندگی تاکسی از درآمد یک کارگر ساده بی‌تجربه هم کمتر است. چون قیمت لوازم یدکی چندبرابر شده و شما اگر یک قطعه کوچک را عوض کنی، اندازه کل درآمد چند روزی کاری‌ات است. همین ماشین من الان نیاز فوری دارد که چند قطعه‌اش را عوض کنم، اما ندارم. خب همین است که تعداد تصادف جاده‌ای این‌قدر زیاد شده و در تهران هم با کمبود راننده مواجه هستیم. مگر جان راننده و مسافرش برای کسی مهم است؟»

خانم «جعفریان» که هر روز از تاکسی استفاده می‌کند، گفت: «نه اصلا این افزایش قیمت منطقی نیست. چون دخل و خرج مردم به هم نمی‌خواند و این افزایش نرخ تاکسی هم به ما فشار مضاعف وارد کرده است.»

آقای «سبحانی» راننده خط میدان هفت‌تیر به سعادت‌آباد معتقد است که مردم دیگر تا جای ممکن از تاکسی استفاده نمی‌کنند و یا به مترو و اتوبوس روی می‌آورند تا جای ممکن پیاده مسیرها را طی می‌کنند؛ «طبیعی است. چون پول ندارند و کرایه تاکسی‌ها هم که باز گران شده. یک گرانی بی‌فایده که هم به ضرر ماست و به ضرر مسافرین. چون باعث شده تعداد مسافرها کم شود و از طرفی هیچ لوازم یدکی با قیمت مناسب هم در اختیار ما قرار نمی‌گیرد. خب مثلا این ۵۰۰ یا هزار تومان افزایش کرایه چه کمکی به ما می‌کند؟ بعد بقیه اجناس در یک سال گذشته چقدر گران شده و کرایه تاکسی چقدر؟ کمتر از ۱۰۰ درصد تورم داریم؟ اما از طرفی باز اگر کرایه تاکسی هم بیش از ۳۵ درصد گران شود، دیگر هیچ‌کس سوار تاکسی نمی‌شود. چون پولدار که خودش ماشین دارد و تاکسی سوار نمی‌شود. یعنی در وضعیتی جهنمی گرفتارمان کرده‌اند که خدا عذاب‌شان دهد…»

و خانم «صفاریان» نیز به ایران‌وایر گفت که بحثی درباره درصد افزایش کرایه تاکسی ندارد؛ بلکه حرفش این است که اصلا چرا می‌بایست این‌قدر گرانی و تورم وحشتناک در جامعه باشد که کرایه تاکسی هم ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته باشد. او گفت: «اگر گرانی و تورم وجود نداشته باشد آن‌وقت همه راضی خواهند بود، اما مشکل از ارکان حکومت مستقر است.»

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.