مردم پول ندارند، باید لنت ترمز به آهن برسد تا آن را تعویض کنند

چهارشنبه, ۱ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

ایران وایر

پریسا روحانی، شهروندخبرنگار، لواسان

سازمان پزشکی قانونی ایران روز شنبه ۲۸فروردین۱۴۰۰اعلام کرد که در ایام تعطیلات نوروز سال جدید، ۹۹۹ ایرانی جان خود را در تصادفات جاده‌ای از دست داده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸۴ درصدی را نشان می‌دهد.  فروشندگان قطعات خودرو معتقدند افزایش عجیب قیمت قطعات خودرو موجب می‌شود، مردم برای تعویض قطعات خودروهای فرسوده دیرتر اقدام کنند و همین موضوع جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد. سال ۱۴۰۰، هزینه زندگی روزمره زندگی مردم بی‌محابا و لجام‌گسیخته‌تر از سال‌های قبل در حال افزایش است و شهروندان ایرانی بیش از هر زمان دیگری در تنگنا قرار دارند. افزایش بی‌محابای قیمت اقلام خوراکی موجب کوچک شدن سفره‌ها و سبد خرید کالا شده است. افزایش اجاره مسکن حاشیه‌نشینی را افزایش داده است و حالا به نظر می‌رسد، افزایش قیمت قطعات خودرو جان شهروندان ایرانی را به خطر انداخته است.

***

«محمدامین» که در یک مکانیکی در خیابان «قائم‌مقام فراهانی» تهران مشغول به کار است؛ به ما می‌گوید: «قبلا به محض اینکه لنت ترمز ماشین مردم ضعیف می‌شد، می‌آمدند برای تعویض؛ اما حالا دیگر لنت ترمزشان باید به آهن برسد تا تعویض کنند. چون پول ندارند. می‌گذارند تا ماشین داغان شود و به حدی برسد که دیگر قادر به حرکت نباشد؛ آن‌وقت برای تعویض قطعه اقدام می‌کنند. یعنی دیگر به صدا افتادن ماشین هم برای مردم مهم نیست. قیمت قطعات طی یک سال گذشته بیش از ۳ برابر گران شده است. لنت ترمزی را که منِ مکانیک به قیمت عمده ۲۰ هزار تومان می‌خریدم، حالا باید ۱۰۰ هزار تومان بخرم. مردم هم دائم دنبال قطعات ارزان‌تر و بی‌کیفیت‌تر هستند و همین باعث زودتر فرسوده شدن ماشین‌شان می‌شود. دستمزد تعویض و تعمیری هم که ما از مشتری می‌گیریم، حقیقتا کمتر از نرخ تصویب شده اتحادیه است؛ چون مردم ندارند که بیشتر بدهند. مثلا به مشتری می‌گویم که دیسک و صفحه ماشینش نیاز به تعویض دارد؛ اما او می‌گوید که فعلا فقط لنت ترمز را عوض کنم و خدا بزرگ است.»

آقای «محمدنژاد» دیگر مکانیکی است که با ما درددل می‌کند: «طی همین یکی چند ماه گذشته قطعات خودروی تولید داخل هم بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. وقتی ایساکو یا سایپا که شرکت‌های داخلی تولید قطعات هستند هم چنین افزایش قیمت دارند، شما ببین دیگر قطعات خارجی چقدر گران شده است! به همین دلیل مراجعه‌کننده هم کمتر شده. قبلا دیسک و صفحه ماشین که تمام می‌شد، عوضش می‌کردند؛ اما حالا به دلیل گرانی آن را باز می‌کنند و می‌کوبند و دوباره استفاده‌اش می‌کنند. خب همین می‌شود که میزان تصادفات بیشتر می‌شود. تسمه تایم که ۴۰ هزار تومان بوده، ناگهان شده ۲۰۰ هزار تومان. خب تاریخ انقضایش تمام می‌شود و مردم هم عوضش نمی‌کنند و یکهو وسط جاده پاره می‌شود و موتور پایین می‌آید. دیگر با این شرایط ما حتی نمی‌توانیم اجرت خودمان را در سال جدید طبق نرخ اتحادیه هم بالا ببریم؛ چون همین چهار دانه مشتری هم دیگر نمی‌آیند.»

«اسماعیل» شهروندی که خودرویش را برای تعمیر به همین مکانیکی آورده، می‌گوید: «تمام سعی خودم را می‌کنم تا دیر به دیر ماشینم را برای تعمیر بیاورم و با آن مدارا کنم؛ چون هزینه سرسام‌آور شده. الان یک صفحه‌کلاچ برای ماشین ۲۰۶ خریده‌ام و شده ۲ میلیون تومان. تازه دستمزد هم به این قیمت اضافه می‌شود. این هزینه‌ها برای ما سنگین است.»

«پیام» شهروند دیگری است که حرف اسماعیل را تایید می‌کند: «هر سال حداقل ۱۰۰ درصد به قیمت قطعات خودرو اضافه می‌شود. مجبوریم که بسازیم دیگر. چه کار می‌توان کرد؟ مجبوریم کمتر به مکانیکی سر بزنیم.»

«حمید» که ۱۵ سالی می‌شود مکانیکی می‌کند، می‌گوید: «قبلا مردم وقتی به مکانیکی می‌آمدند، تقاضا داشتند تمام ایرادهای ماشین را برای‌شان حل کنیم؛ اما حالا به دلیل چندبرابر شدن قیمت قطعات مردم فقط برای تعمیر یا تعویض یک قطعه مراجعه می‌کنند. طرف دو هفته ماشینش اینجا مانده بود و نمی‌آمد ببرد، چون پول نداشت.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.