کرونا در ایران: ۳۳۵ نفر فوتی، آمار قربانیان از ۷۴ هزار گذشت؛ رد پای ویروس هندی در یزد

جمعه, ۱۷ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

پس از اعلام خبر شناسایی ویروس جهش یافته در هند در قم و آذربایجان غربی و بوشهر در روزهای گذشته، موارد ابتلا به این ویروس در استان یزد هم تائید شد.

محمدرضا دهقانی، معاون دانشگاه علوم پزشکی یزد، روز جمعه، ۱۷ اردیبهشت، به خبرگزاری تسنیم گفت که مبتلایان به این نوع ویروس از کارگران هندی و ایرانی یک واحد صنعتی در اشکذر بوده‌اند.

به گفته آقای دهقانی، پس از گزارش موارد مشکوک کارگران این واحد صنعتی به «کرونای هندی»، نمونه ۱۱ نفر به تهران ارسال شد و ابتلای «تعدادی» از آن‌ها به نوع «جهش‌یافته هندی-کالیفرنیایی» تائید شد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بدون اشاره به تعداد دقیق مبتلایان به این نوع کرونا و ملیت آنها، همچنین شمار کارگران و کارمندان این واحد صنعتی گفته است که مثبت شدن تست کرونای هر فرد دیگری در این مجموعه تحت عنوان «کرونای هندی» تلقی می‌شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران ۱۵ اردیبهشت از شناسایی ۳۸ مورد مبتلا به ویروس آفریقایی و ۱۳ مورد ابتلا به ویروس هندی در ایران خبر داده بود.

آقای نمکی گفته بود که سه مورد از موارد ابتلا به ویروس هندی در استان قم و ۱۰ مورد ابتلا به «ویروس دورگه هندی-کالیفرنیایی» متعلق به آذربایجان غربی است.

اما اولین بار معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار ۹ اردیبهشت از ابتلای چند تبعه هندی به کرونا در استان بوشهر خبر داده بود.

ویروس کرونایی که خاستگاه آن کشور هند است، بنا بر اعلام متخصصان این کشور از سرعت سرایت‌پذیری و قدرت کشندگی بیشتری در مقایسه به گونه‌های قبلی برخوردار است.

در همین حال بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز جمعه، ۳۳۵ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و بیش از ۱۷ هزار بیمار جدید شناسایی شدند.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۴ هزار و ۲۴۱ نفر و مجموع کل بیماران به حدود دو میلیون و ۶۲۸ هزار نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

از: رادیو فردا

*****

​​​​​​​واکسیناسیون بالای ۸۰ ساله‌ها در ایران؛ “قیامت است و شلوغ”

خبر واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال در ایران اعلام شد ولی هنوز از پیامک دعوتنامه خبری نیست. حالا سعید نمکی، وزیر بهداشت دستور داده به این گروه در صورت مراجعه بدون تعیین وقت قبلی واکسن زده شود.

روزنامه ایران در گزارشی از واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال می‌نویسد: «قیامت است و شلوغ. بی‌هیچ نظمی. برخی‌ عصازنان و نالان جواب سربالا می‌شنوند، تا بعد شاید واکسنی باشد یا نه. ساعت ۱۱ صبح جلوی خانه بهداشت در شرق تهران غلغله است. زن و مرد، پیر و جوان پشت در صف بسته‌اند.»

طبق گزارش شبکه خبر : «سعید نمکی در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق درمورد جزییات واکسیناسیون عمومی کووید ۱۹ در گروه‌های بالای ۸۰ سال، تاکید کرد و دستور داد در صورت مراجعه بدون تعیین وقت نیز به این هموطنان واکسن تزریق شود.»

بازتاب چنین خبری در رسانه‌ها باعث تشکیل صف‌های طولانی در مقابل خانه‌های بهداشت به‌ویژه در تهران شد.

گویا قرار است اطلاعات سالمندان از طریق پرونده الکترونیک سلامت و استعلام از اداره ثبت احوال جمع‌آوری و با آنها تماس گرفته شود.

 اما برخی از سالمندان می‌گویند که تاکنون هیچ مراجعه‌ای به مراکز بهداشتی نداشته‌اند و مطمئن نیستند که اطلاعات آنها در پرونده الکترونیک سلامت در وزارت بهداشت موجود است تا با آنها تماس گرفته شود یا حتی بسیاری از آنها ممکن است شماره تلفن موبایلی به‌نام‌شان نداشته باشند.

خانواده‌ها از کندی و بی‌نظمی واکسیناسیون سالخوردگان و کمبود واکسن شکایت دارند

روزنامه ایران می‌نویسد:« خانواده‌های سالمندان چندان دلخوش به این وعده‌ها نیستند و پیش از آنکه منتظر دریافت پیامک یا تماس تلفنی و راه‌اندازی سامانه سلامت باشند خودشان دست به کار شده و در هر نقطه از پایتخت دنبال واکسن کرونا هستند».

پس از ۱۰ روز هنوز از پیامک خبری نیست

یکی از شهروندان به روزنامه ایران گفته است:« بیشتر از یک هفته هست واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال اعلام شده ولی هنوز کسی نه با مادرم تماس گرفته و نه پیامک زده‌اند. از یکی از دوستانم شنیدم که پدرش بدون پیامک و تماس تلفنی به مرکز بهداشت مراجعه کرده و بعد از ۳ تا ۴ساعت نوبتش شده است. مجبورم در این اوضاع کرونایی ماشین دربستی بگیرم و مادرم را توی خیابون‌ها دنبالم راه بیندازم تا ببینم بالاخره کجا به ما واکسن می‌زنند.»

جعفر صادق تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه بهداشت وزارت بهداشت می‌گوید یک میلیون و ۱۴۷ هزار سالمند بالای ۸۰ سال در کشور وجود دارد. در حالی که قرار است از هفته آینده واکسیناسیون کرونا برای افراد ۷۵ تا ۸۰ سال شروع شود، هنوز بسیاری از سالمندان بالای ۸۰ سال واکسینه نشده‌اند.

با این همه علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا اطمینان می‌دهد:«افراد بالای ۸۰ سال نگران سوختن سهمیه واکسن خود نباشند و سهمیه آنها محفوظ است و کنار گذاشته شده است.»

روند کند واکسیناسیون

بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا کنون یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۲۴۱ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲۴۴ هزار و ۵۲۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران به یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۷۶۷ دوز رسیده است.

روند کند واکسیناسیون در حالی است که بر اساس آمار رسمی اعلام شده طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ هزار و ۴۰۹ بیمار جدید کووید ۱۹ شناسایی شدند و مجموع بیماران کرونا در کشور به دو میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸ نفر رسید.

در همین مدت ۳۳۸ نفر دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۷۳ هزار و ۹۰۶ نفر رسید.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.