فیلم مستند “لحظه های آخر” تجاوز به دختران باکره پیش از اعدام

شنبه, 2ام شهریور, 1392
اندازه قلم متن

همزمان با ۲۶ ژوئن، روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، عدالت برای ایران فیلم مستند “لحظه‌های آخر” را که تجاوز به دختران باکره پیش از اعدام را مستند می کند، منتشر کرد. در این مستند که اولین بار در سمپوزیوم بین المللی “وقتی زنان خفته برخیزند، کوهها به لرزه در خواهند آمد” به نمایش در آورد، زندانیان سیاسی زن و خانواده‌های جانباختگان شهادتهای خود را درباره این شکل از شکنجه جنسی که در دهه ۶۰ در زندانهای ایران انجام شده بیان کرده اند. در فیلم لحظه‌های آخر، عدالت برای ایران نشان داده است چگونه تجاوز به دختران باکره که در قالب ازدواج موقت پیش از اعدام انجام می شده، سازماندهی شده و با اطلاع مقامات بالاتر بوده است.

عدالت برای ایران در طول سه سال گذشته تحقیق مفصلی با عنوان “جنایت بی‌عقوبت” درباره تجاوز و شکنجه جنسی به عنوان یکی از روشهای خاموش کردن صدای اعتراض زنان فعال مدنی و سیاسی انجام داده است.جلد اول این تحقیق که به دهه ۶۰ می پردازد، در این نشانی اینترنتی و جلد دوم آن که مربوط به شکنجه جنسی زنان در دهه ۷۰ و ۸۰ است در این نشانی اینترنتی قابل خواندن است.

در روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه، عدالت برای ایران یک بار دیگر خاطر نشان می سازد که قربانیان شکنجه جنسی در جمهوری اسلامی ایران نه تنها هیچگاه مورد حمایت نهادهای قانونی قرار نگرفته اند بلکه عاملان و آمران این شکنجه ها، به طور گسترده‌ای مصون از پاسخگویی و مجازات باقی مانده اند. ما براین باوریم که هیچ نوع حمایتی از قربانیان شکنجه در ایران، بدون پایان یافتن زنجیره مصونیت شکنجه گران و آغاز روند دادخواهی جان به در بردگان و خانواده‌های آنان ممکن نخواهد بود. دولت جمهوری اسلامی ایران باید به تعهدات بین المللی خود در زمینه توقف شکنجه و حمایت از قربانیان شکنجه مطابق عمل کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.