اکبر کمیجانی رئیس کل بانک مرکزی ایران شد

دوشنبه, 10ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

با تأیید برکناری عبدالناصر همتی، اکبر کمیجانی، قائم‌مقام او ریاست کل بانک مرکزی ایران را بر عهده گرفت. پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیأت دولت نوشت، علت این اقدام ورود همتی به عرصه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است.

    
اکبر کمیجانی

اکبر کمیجانی

در نشست ستاد هماهنگی‌های اقتصادی روز یکشنبه ۹ خرداد (۳۰ مه) عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران غایب بود و به جای او اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی شرکت کرده بود.

عبدالناصر همتی شامگاه شنبه هشتم خرداد در یک گفت‌وگوی مجازی در “کلاب‌هاوس” خبر برکناری خود را به طور ضمنی تائید کرد و گفت، رئیس دولت دوازدهم به او گفته اگر بخواهد نامزد انتخابات بماند نمی‌تواند همزمان رئیس بانک مرکزی باشد.

اکبر کمیجانی دارای مدرک دکتری اقتصاد از آمریکا و استاد اقتصاد کلان دانشگاه تهران است. او به عنوان قائم‌مقام بانک مرکزی از سال ۹۳ تا کنون فعالیت کرده است. 

آقای همتی یکی از هفت نامزد تائید صلاحیت شده در انتخابات ریاست جمهوری ایران است و مطابق نظرسنجی‌های غیررسمی، شانس کم‌تری نسبت به سایر نامزدهای ریاست جمهوری برای پیروزی در انتخابات دارد.

مطابق این نظرسنجی‌ها، او همچنین نه از حمایت گروه‌های حامی دولت، موسوم به اعتدال‌گرا و اصلاح‌طلب برخوردار است و نه شخصیت سیاسی “مقبول و معتبری” در میان مردم و گروه‌های سیاسی به شمار می‌رود.

رئیس کل سابق بانک مرکزی ایران در نخستین اظهارات خود به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری به طور آشکاری از دولت روحانی فاصله گرفت و مدعی شد در تصمیم‌گیری‌های دولت هیچ نقشی نداشته است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.