گزارش بانک مرکزی ایران از تراز منفی تجارت غیرنفتی در سال ۹۹

یکشنبه, 30ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

ایران در سال گذشته نزدیک به چهار میلیارد دلار بیش از صادرات غیرنفتی خود کالا وارد کرده است. مطابق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، تراز تجاری ایران در سال ۹۹ فقط در ماه مهر مثبت و در تمام ماه‌های دیگر منفی بوده است.

    
عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

بانک مرکزی جمهوری اسلامی در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت داد و ستد خارجی در سال ۹۹ اعلام کرد که ایران در سال گذشته  ۳۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار کالا وارد کرده است.

بر پایه این گزارش که شنبه ۲۹ خرداد منتشر شد در ۱۲ ماه سال گذشته در مجموع کالاهایی به ارزش ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار کالای غیرنفتی از ایران صادر شده است.

به این ترتیب تراز تجارت خارجی ایران در سال گذشته نزدیک به چهار میلیارد دلار منفی بوده است. موازنه منفی داد و ستد خارجی در سال ۹۹ شامل تمام ماه‌های سال به جز مهرماه می‌شود.

مهر و اسفند، بیشترین صادرات و واردات

مطابق آمار تفکیکی ماه‌های سال گذشته در مهرماه کالاهایی به ارزش چهار میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار به خارج از ایران صادر شده است.

میانگین واردات ماهانه ایران در سال ۹۹ حدود سه میلیارد و ۲۴۱ میلیون دلار بود و  بیشترین میزان واردات ماهانه مربوط به اسفند ماه با چهار میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار بوده است.

میانگین ماهانه صادرات در سال گذشته نیز ۲ میلیارد و ۹۱۶ میلیون دلار بود و کمترین صادرات ماهانه در ماه خرداد بوده که ارزش کالاهای صادر شده فقط اندکی بیش از ۲ میلیارد دلار ثبت شده است.

صندوق بین‌المللی پول در برآوردهای خود از وضعیت تجارت خارجی جمهوری اسلامی در سال گذشته منفی بودن تراز واردات و صادرات را  پیش‌بینی کرده بود.

تاثیر تحریم‌ها و تکرار تراز منفی تجاری

تراز تجارت خارجی کشورها یکی از شاخص‌های مهم سنجش توانمندی اقتصاد آنها به شمار می‌رود. تراز مثبت تجارت خارجی به معنای ارزآوری و افزایش توان سرمایه‌گذاری و قدرتمند شدن پول ملی است.

از اردیبهشت ۹۷ که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شدند مراودات تجاری ایران با شریکان و طرف‌های اصلی تجاری آن مانند چین، کره جنوبی و هند نیز دچار اختلال شد.

تاثیر تحریم‌ها در منفی شدن تراز تجارت خارجی ایران در سال ۹۸ نیز آشکار شد. میزان صادرات در این سال ۴۱ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار در برابر ۴۳ میلیارد و ۷۳۵ میلیون دلار واردات بود.

با این حساب کسری تجاری ایران در داد و ستد خارجی در دو سال گذشته شدیدتر شده و از ۲ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار در سال ۹۸ به حدود چهار میلیارد دلار در سال گذشته رسیده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.