انتخابات شوراها؛ صدرنشینی آرای باطله در سه شهر بزرگ

چهارشنبه, 2ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

مشارکت پایین و بالا بودن آرای باطله دو مشخصه اصلی انتخابات شوراها بودند. در سه شهر کرج، اراک و همدان تعداد آرای باطله از رأی نفرات اول این شهرها بیشتر بود. تبریز با ۱.۵ درصد مشارکت پایین‌ترین میزان مشارکت را داشت.    

default

انتخابات شوراهای شهر و روستا در این دوره از هرجهت زیر سایه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت. با گذشت چهار روز از برگزاری این انتخابات کم‌کم آمار جزییات انتخابات شوراها منتشر می‌شود.

این آمارها نشان می‌دهند که برنده اول انتخابات شوراها در حداقل سه شهر بزرگ، آرای باطله بودند. در همدان تعداد آرای باطله ۲۰ هزار و ۴۵۳ رأی و آرای منتخب اول این شهر ۲۰ هزار و ۲۸۲ رأی اعلام شده است. در اراک نیز تعداد آرای باطله ۲۸ هزار و ۵۶۵ رأی اعلام شده است؛ درحالی‌که آرای نفر اول ۱۴ هزار و ۵۶۰ رأی بود. در شورای شهر کرج نیز آرای باطله اول شده بود. تعداد آرای باطله در انتخابات شورا‌های کرج ۳۸ هزار و ۸۸۸ رأی است که حدود ۱۶ هزار رأی بیش از آرای نفر اول این شهر است.

در تهران ۱۲ درصد رای‌دهندگان آرای باطله به صندوق انداختند. این در حالی است که منتخب اول این شهر، مهدی چمران تنها ۱۴ درصد آرای به صندوق ریخته شده را به خود اختصاص داده است. این میزان یک سوم آرایی است که مهدی هاشمی نفر اول شورای تهران چهارسال پیش دست آورد.

نرجس سلیمانی، دختر قاسم سلیمانی که کاندیداتوری او با مخالفت برخی اعضای خانواده‌اش مواجه شده بود، نفر سوم انتخابات تهران شده است.

میزان مشارکت در شهر تهران نیز ۲۶ درصد و در استان تهران ۳۴.۳۸ درصد بوده است.

در سایر شهرها نیز وضعیت به همین منوال است. مشارکت در شهر رشت زیر ۲ درصد و در تبریز ۱.۵ درصد بوده است. اصفهان با ۸.۹ درصد و کرمان با ۴.۸ درصد دیگر شهرهای بزرگ با میزان مشارکت بسیار پایین هستند.

در شهر یزد که شهری سنتی و مذهبی است، نفر اول منتخب شوراها تنها ۷ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

رد صلاحیت‌های گسترده

بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات شوراها نه بر عهده شورای نگهبان که توسط هیات نظارت بر انتخابات صورت می‌گیرد که نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی در آن هستند. اکثر اعضای این هیات را نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری تشکیل می‌دادند که با عملکرد شورای شهر بسیار مخالف هستند.

در این دوره در مرحله اول این هیات صلاحیت ۱۲ هزار نفر را رد کرد. اصلاح‌طلبان گفتند که ۸۰ درصد کاندیدا‌های آنان در شهر‌های مختلف رد صلاحیت شدند و حتی نیمی از کاندیدا‌های شورای پنجم که قصد شرکت در ششمین دوره را داشتند نیز ردصلاحیت شدند. فقط ۷ نفر از اعضای فعلی شورا برای ششمین دوره تأیید صلاحیت شدند.

رد صلاحیت‌ها صدای برخی از اصول‌گرایان را نیز درآورد و محمدباقر قالیباف رییس مجلس وارد عمل شد و گفت رد صلاحیت‌ها باید قانونی باشد اما عملا تغییری در نتایج پدید نیامد.

حمیدرضا کاظمی، رئیس هیأت نظارت در دو نشست خبری از ردصلاحیت‌های گسترده دفاع کرد و یکی از دلایل آن را عملکرد شورای پنجم دانست.

حال با انتشار نتایج نهایی انتخابات شوراها مشخص شده که همان‌طور که بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی پیش‌بینی کرده بودند، رد صلاحیت‌های گسترده منجر به مشارکت بسیار پایین مردم شده است.

از: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.