بلینکن: پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند به یک مانع غیر قابل حل تبدیل شود

شنبه, 5ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید جلوگیری از دسترسی ایران به توانایی سلاح هسته‌ای کماکان در جهت منافع ملی آمریکا است.

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز در مورد مذاکرات برای احیای برجام گفته است “اختلافات جدی” با ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور وجود دارد. او هشدار داده پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند به یک “مانع غیرقابل حل” تبدیل شود.

آقای بلینکن در مورد تاریخ احتمالی آمریکا برای خروج از مذاکرات برای احیای برجام گفته است نمی‌تواند تاریخی مشخص کند اما تاکید کرده این تاریخ “درحال نزدیک‌تر شدن” است.

ایران خواهان لغو تحریم‌هایی است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وضع شده و آمریکا هم از ایران خواسته به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.

او گفته است “اگر این وضعیت (پیشرفت در برنامه هسته‌ای) ادامه پیدا کند و اگر ایران به چرخش سانتریفیوژهای پیچیده‌تر در سطح بالاتر ادامه دهند به جایی می‌رسیم که بازگشت به پارامترهای اصلی توافق هسته‌ای به صورت عملی بسیار دشوار خواهد شد.”

ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

اخیرا رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داد اگر ایران و دیگر کشورها از جمله آمریکا در باره برنامه هسته‌ای ایران به توافق دست نیابند، جامعه جهانی با وضعیت کاملا جدیدی در مورد پیشرفت هسته ای ایران روبه رو می‌شود.

روز گذشته وزیران خارجه آمریکا و فرانسه هشدار دادند که اگر ایران انعطاف به خرج ندهد، احیای برجام با خطر مواجه خواهد شد.

آقای بلینکن در نشست مطبوعاتی مشترک با ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت “اختلافات جدی” هنوز پابرجا است ولی امیدوار است در دور بعدی مذاکرات در وین این اختلاف‌ها رفع شود.

آمریکا به طور مستقیم در این مذاکرات حضور ندارد.

آقای لودریان نیز گفت کشورش منتظر آن است که ایران قدم‌های نهایی را بردارد تا جانی تازه در برجام بدمد. او گفت مقام‌های جمهوری اسلامی “باید تصمیم‌های سختی بگیرند.”

در واکنش به این اظهارات، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است “ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به آن برگردد، بلکه این آمریکاست که باید تصمیمش را بگیرد و با لغو تحریم‌های غیرقانونی و اجرای موثر تعهدات قطعی خود، به توافق بازگردد”.

دولت حسن روحانی که دوره ریاست‌جمهوری‌اش به زودی به پایان می‌رسد می‌گوید مذاکرات احیای برجام فاصله چندانی تا نتیجه نهایی ندارد اما مقام‌های آمریکایی تاکید دارند هنوز اختلافات زیادی باقی مانده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.