آخرین آمار رسمی کرونا در ایران: ۱۹۹ فوتی، مرگ ۷۷ کودک در اثر کرونا در بیمارستان مفید تهران

جمعه, 25ام تیر, 1400
اندازه قلم متن

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۴۸۵ هزار و ۹۴۰ نفر رسید.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۶ هزار و ۷۹۱ نفر رسید.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا را اعلام کرد.

تا کنون ۵ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۴۵۲ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۴۹ هزار و ۸۱۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۷ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۲۶۳ دُز رسید.

از دیروز تا امروز ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۸۸۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۱۰ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۴۸۵ هزار و ۹۴۰ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۶ هزار و ۷۹۱ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون سه میلیون ۱۰۱ هزار و ۶۱۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

چهار هزار و ۱۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۴ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۹۱۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

از: عصر ایران

*****

مرگ ۷۷ کودک در اثر کرونا در بیمارستان مفید تهران

استان‌وایر– رییس بخش عفونی «بیمارستان کودکان مفید» در تهران از پر شدن بخش اطفال این بیمارستان از بیماران کرونا خبر داده و گفته است از ابتدای پاندمی، ۷۷ کودک در این بیمارستان جان باخته‌اند.

«عبدالله کریمی» روز جمعه ۲۵ تیر به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «در یک‌سال و نیم گذشته، از زمان آغاز پاندمی کرونا، ۷۷ مرگ در کودکان ناشی از کرونا در بیمارستان مفید داشتیم که البته ۹۲ درصد آن‌ها یک بیماری زمینه‌ای داشتند اما هشت درصدشان بیماری زمینه‌ای نداشتند.»

وی با بیان این که میزان مرگ و میر کرونا در کودکان کم است، ادامه داد: «مساله مهم این است که کودکان در زنجیره انتقال قرار می‌گیرند. در حال حاضر اگر وضعیت را نسبت به مشابه سال گذشته در نظر بگیرید، اکنون در بیمارستان‌های اطفال ما تعداد موارد بستری بیشتر شده است.»

کریمی با اشاره به این که در حال حاضر بخش‌های اطفال‌ پر هستند، اظهار داشت: «کمبود بخش هم داریم. در حالی که در سال قبل چنین موضوعی درباره بیمارستان‌های کودکان مطرح نمی‌کردیم.»

اوایل ماه جاری، رییس بیمارستان فوق تخصصی کودکان کرمانشاه هم اعلام کرده بود که هر نیم ساعت یک کودک در آن بیمارستان پذیرش می‌شود.

به گفته کارشناسان پزشکی، سویه «دلتا» کرونا تعداد بیشتری از کودکان را درگیر می‌کند.

*****

مینو محرز: وزیر بهداشت، دو ماه پیش کمیته علمی ستاد ملی کرونا را منحل کرد

دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و سرپرست گروه تحقیقاتی  واکسن برکت، فاش کرد که کمیتۀ علمی ستاد ملی مقابله با کرونا دو ماه پیش از سوی وزیر بهداری منحل گردیده و وظایف آن به افراد محدودی سپرده شده است. مینو محرز که چندی پیش به دلیل ابراز تردید در بارۀ ادامه همکاری انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران برای تولید واکسن سوبرانا۲  ابراز تردید کرده بود، هدف انتقادات شدند قرار گرفت و از جمله کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران تاکید کرد که وی در ستاد مقابله با کرونا هیچ سمتی ندارد.

اظهارات مینو محرز در گفتگو با رکنا درک سخنان تند کیانوش جهانپور را آسان تر می‌کند. رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، هفتۀ گذشته در واکنش به اظهارات مینو محرز در بارۀ همکاری تهران و هاوانا برای تولید واکسن ساخت انستیتو فینلای در ایران، وی را فاقد هر «سمتی در ستاد کرونا و کمیته‌های کشوری وابسته به این ستاد» دانست و فراتر از آن وی را به ابراز «اظهارات و موضع گیری‌های غیرعلمی، غیرفنی و بدون پایه و اساس در بارۀ واکسن‌ها اعم از واکسن‌های وارداتی و تولید داخلی» متهم کرد.

توضیحات کنونی مینو محرز، از چگونگی اطلاع رسانی مسئولان وزارت بهداشت پرده بر می‌دارد. او گفت «پیش از این کمیته‌ای در ستاد ملی مقابله با کرونا وجود داشت که من و بسیاری دیگر از متخصصان عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران، بخصوص دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی، در آن عضویت داشتند، اما آقای وزیر حدود دو ماه پیش این کمیته را منحل کرد و اعضای آن را به برخی افراد خاص محدود کرد.»

مینو محرز افزود «مهم نیست که پشت سر من چه حرف‌هائی می‌زنند، مهم سلامت مردم است و ما باید بیشتر در جهت وظیفۀ خود یعنی فراهم کردن امکانات لازم برای پیشگیری از ابتلای عموم هموطنان به این بیماری کوشش کنیم، چرا که اکنون همه گیری کرونا شرایط سختی را برای مردم ایجاد کرده است».

هنگامی که رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران یکی از افرادی را که تا همین دو ماه پیش در کمیتۀ علمی ستاد ملی مقابله با کرونا عضویت داشته و بر گروه تحقیقاتی واکسن برکت ریاست می کرده، به ابراز اظهارات «غیرعلمی، غیرفنی و بدون پایه و اساس در بارۀ واکسن‌ها اعم از واکسن‌های وارداتی و تولید داخلی» متهم می‌کند، چگونه می‌توان از مردم انتظار داشت که به کارآئی واکسن‌های تولید داخل و واکسن‌های وارداتی که در مواردی در بارۀ منشاء آنها نیز هیچ اطلاعی انتشار نمی‌یابد، اعتماد نمایند.

مینو محرز یکبار دیگر از میان رفتن یک میلیون و دویست هزار دُز واکسن برکت در خط تولید را تکذیب کرد و سبب تاخیر در تولید این واکسن را تاخیر در وارد کردن مواد اولیۀ مورد نیاز از کشورهای اروپائی دانست.

او یکبار دیگر تاکید کرد که موسسۀ کوبائی سازندۀ واکسنی که انستیتو پاستور ایران باید آنرا در کشور تولید کند، انستیتو فینلای، به دلیل تصمیم دولت کوبا در اولویت بخشیدن به واکسینه کردن مردم این کشور «هنوز آن قدری که […] قول داده بود به ایران واکسن کرونا بدهد، به ما واکسن نداده است».

مسئولان انستیتو پاستور هفتۀ پیش این اظهارات را رد کرده و تاکید کردند که «فرمولاسیون، پرکنی، و بسته‌بندی این واکسن در انستیتو پاستور ایران با نام تجاری پاستوکووَک» و البته با «احترام به حق مالکیت فکری طرف کوبایی و با اطلاع و تائید ایشان و بر اساس چارچوب‌های مشخص شده» در ایران صورت می‌گیرد.

از: ار اف ای

*****

دفاع رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از فعالیت هیئت‌های عزاداری و روضه‌های خانگی 

در حالی که مسئولان بهداشتی در ایران می‌گویند «موج پنجم» شیوع کرونا در ایران آغاز شده رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفته «امسال اجازه تعطیلی هیچ هیئتی را نخواهیم داد.»

در حالی که مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند «موج پنجم» شیوع کرونا در ایران آغاز شده و تهران و نیمه شمالی کشور نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفته است که «امسال اجازه تعطیلی هیچ هیئتی را نخواهیم داد» و با تعطیلی روضه‌های خانگی نیز مخالفت خواهیم کرد.

براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد قمی روز پنجشنبه ۲۴ تیر ماه در یک همایش مرتبط با هیات های مذهبی گفته است که «اجازه نمی دهیم احکام و معارف بر روی زمین بماند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که هم‌زمان با افزایش آمار جان‌باختگان و مبتلایان جدید به کرونا در ایران بر اثر شیوع گسترده ویروس دلتای کرونا، برخی کارشناسان درباره گسترده شدن پیامدهای بحران تازه هشدار جدی داده‌اند.

وزارت بهداشت ایران نیز اعلام کرده است که در روزهای گذشته تعداد شهرهای قرمز کشور به ۱۶۹ مورد و تعداد شهرهای نارنجی به ۱۶۶ مورد افزایش یافته است و سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز جمعه ۲۵ تیرماه از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ابراز نگرانی کرده و گفته است که تکلیف بازگشایی مدارس هم با توجه به موج پنجم کرونا مشخص نیست.

روح‌الله جزایری، قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، هم روز سه‌شنبه، ۸ تیر، اعلام کرده بود که تمامی برنامه‌های مذهبی در کشور برگزار خواهند شد و در قالب یک برنامه ۱۰۰ روزه، ۴۰ روز استقبال به ماه محرم خواهند رفت و «۳۰ روز برنامه‌های عملیات محرم و ۳۰ روز نیز برنامه‌های ماه صفر و اربعین خواهند بود.»

پیش از این در بهمن‌ماه پارسال، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران از نحوه برگزاری برخی مراسم‌های مذهبی مانند نماز جمعه در قم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی انتقاد کرد، اما با واکنش تند روحانیون و نهادهای مذهبی این شهر روبه‌رو شده و مجبور به عذرخواهی شد.

از: رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.