رابرت مالی: آمریکا در صورت شکست مذاکرات برجام دو گزینه احتمالی دارد

جمعه, 29ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران را “یک علامت سوأل بزرگ” خواند. او درباره اقدامات آمریکا در صورت عدم موفقیت مذاکرات برجام در وین نیز از دو گزینه احتمالی صحبت کرد.    

رابرت مالی (راست)، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

رابرت مالی (راست)، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) در مصاحبه‌ای اختصاصی با پایگاه خبری‌تحلیلی “پولیتیکو” با اشاره به عدم مشارکت جمهوری اسلامی در مذاکرات برجام گفت: «پیوستن به توافق بین‌المللی و چندجانبه برجام چیزی نیست که ما بتوانیم آن را به طور کامل کنترل کنیم.»

به نوشته پولیتیکو رابرت مالی چندان مطمئن نیست که در ماموریت خود موفق خواهد شد.

مذاکرات وین به منظور بازگشت به توافق برجام، بین جمهوری اسلامی و پنج کشور آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین با حضور غیر مستقیم آمریکا تا کنون در شش دوره برگزار شده است.

آخرین دور این مذاکرات ۳۰ خرداد به پایان رسید و بر خلاف دورهای پیشین، تاریخی برای مذاکرات بعدی تعیین نشد.

به نوشته پولیتیکو مذاکرات احیای برجام با آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران “پیچیده شده او عملا متوقف مانده است”.

رابرت مالی در مصاحبه خود از پاسخ به پرسش خبرنگار پولیتیکو درباره اینکه چند درصد احتمال دارد آمریکا به توافق هسته‌ای برجام برگردد، خودداری کرد و گفت: «اگر به شما درصد بدهم زیاد کمکی نخواهد کرد. ما آماده از سرگیری مذاکرات هستیم.»

مالی در ادامه افزود در صورت عدم موفقیت در مذاکرات احیای برجام تیم او در حال آماده‌سازی برخی برنامه‌ها و طرح‌های احتمالی است.

به گفته نماینده آمریکا در امور ایران یکی از این موارد این است که واشنگتن و تهران یک توافق کاملاً جداگانه امضا می‌‌کنند، که دارای پارامترهای متفاوت از توافق فعلی است.

مورد دیگر مجموعه‌ای از اقدامات تنبیهی با هماهنگی متحدان اروپایی است. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ولی از ذکر جزییات در باره کم و کیف چنین اقداماتی خودداری کرد.

او ضمن اشاره به آمادگی آمریکا به از سر‌گیری مذاکرات تصریح کرد: «اگر فکر می‌کردیم که رسیدن به توافق ممکن نیست، این کار را انجام نمی‌دادیم.».

مالی تاکید کرد که تاخیر در مذاکرات به دلیل بی‌اعتمادی است که در جریان سیاست “فشار حداکثری” دولت ترامپ به جمهوری اسلامی و گذار سیاسی در ایران ایجاد شده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.