اوجی: تحریم‌های آمریکا، ایران را از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم کرد

پنجشنبه, 11ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

وزیر نفت در دولت ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه گفته است٬ تحریم های اعمال شده توسط آمریکا باعث شده است که ایران از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شود.

به گزارش وب سایت وزارت نفت، جواد اوجی در نخستین حضور خود در جریان بیستمین نشست وزیران نفت و انرژی تولید کنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به ائتلاف اوپک پلاس گفت: «تحریم‌های آمریکا سبب شد ایران از آوریل ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۱ از تولید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه نفت و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی محروم شود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال ۲۰۱۸ با خارج کردن ایالات متحده از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران اعمال کرد.

ایران پیش از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت داشت، اما بعد از تحریم‌ها کل صادرات نفت ایران به ۳۲۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

ایران به دلیل اتکا و وابستگی شدید به درآمدهای نفتی، کوشیده‌ است تا راه‌های تازه و پیچیده‌ای برای دور زدن تحریم‌های آمریکا پیدا کند. از جمله این کشور عملیات پنهانی فروش نفت خود را از طریق شرکت‌های پوششی، کشتی به کشتی، و شرکت‌هایی که از سیستم مالی آمریکا استفاده نمی‌کنند، انجام داده‌است.

جواد اوجی همچنین در مصاحبه با تلویزیون جمهوری اسلامی گفته است: «با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت‌ها، دستگاه‌های دیگر و حمایت‌های دولت وجود دارد قول می‌دهم اتفاقات خوبی در فروش نفت در ماه‌های آینده رقم بخورد.»

وزیر نفت که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت از راه‌های تهاتر نفت با کالا و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های غیر نفتی برای بالا بردن درآمد وزارت نفت نام برد.

به گفته جواد اوجی استفاده از توان سرمایه‌گذاران خارجی به‌ویژه کشورهایی که او کشورهای همراه و هسمو با دولت سیزدهم نامید نیز از برنامه‌های اصلی وزارت نفت است.

وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی گفت برای حفظ وضع موجود و حفظ و نگهداشت تولید نفت، کارشناسان حداقل ۱۵ میلیارد دلار بودجه پیش‌بینی کرده‌اند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.