طالبان برای ورود کامیون‌داران ایرانی به افغانستان بازه زمانی تعیین کرد

پنجشنبه, 13ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

یک مقام سازمان راهداری ایران از اعمال محدودیت برای کامیون‌داران ایرانی از سوی گروه طالبان مبنی بر یک‌بار حق ورود طی ۲۵ روز خبر داد.

جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل‌ بین‌المللی سازمان راهداری، گفته است: بر اساس سیاست جدید حاکمان افغانستان، «اگر کامیون ایرانی پس از تخلیه بار خود در افغانستان زودتر از ۲۵ روز دیگر مجددا وارد خاک افغانستان شود، مشمول جرایم می‌شود».

به گفته وی، پیش از این هم در مرز میلک، ناوگان ایرانی پس از ورود به افغانستان، «با توقف طولانی در صف خروج مواجه می‌شدند به این دلیل که دفعات حمل بار ناوگان ایرانی کاهش پیدا کند تا به افزایش حمل ناوگان افغانستانی کمک شود».

هدایتی، «مدیران جدید» افغانستان را افرادی «بی‌تجربه» دانسته و افزوده که «این سیاست‌ها در واقع از سوی افرادی که سابقه فعالیت در این حوزه را دارند، خط داده می‌شود».

پس از تصرف کامل افغانستان از سوی گروه طالبان، تجارت مرزی میان دو کشور برای مدتی متوقف شد. میزان صادرات ایران به افغانستان حدود «چهار میلیارد دلار» است و صادرات افغانستان به ایران نیز بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار است.

سخنگو و عضو هیات مدیره اتحادیه محصولات پتروشیمی، نفت و گاز ایران شهریور ماه امسال اعلام کرد که جمهوری اسلامی «بنابر درخواست طالبان» صادرات بنزین و گازوئیل به افغانستان را از سر گرفته است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.