آفتاب نیوز: از وعده ۳ روزه حل مشکل بورس تا پایان فساد و رانت؛ بگوئید کدام وعده رئیسی محقق شد؟

جمعه, 21ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

۱۰۰ روز اول دولت رئیسی و وعده‌های محقق نشده در دوران حاکمیت یکپارچه

اصولگرایان می‌گویند فعلا زود است که درباره عملکرد دولت رئیسی قضاوت کرد و منتقدان را بخاطر نقد عملکرد دولت سیزدهم، بی‌انصاف و این اقدام را ناجوانمردانه می‌دانند، اما کیست که نداند همین جریان در صد روز اول دولت روحانی چه هیاهوهی به پا کرده بودند. می‌گفتند که مملکت رو به سمت بحران می‌رود و دولت روحانی را متهم به غرب‌گرایی و بی‌خیالی نسبت به حل مشکلات مردم کرده بودند، اما حالا تا صدایی از منتقدان بلند می‌شود او را متهم به تخریب دولت می‌کنند.
 
آفتاب‌‌نیوز :

در صد روزگی دولت رئیسی، مردم هنوز تغییر محسوسی در راستای بهبود شرایط حس نکرده‌اند. برخی کارشناسان معتقدند که دولت رئیسی در ۱۰۰ روز اول ضعیف‌تر از دولت روحانی در زمان مشابه بوده و نتوانسته آنچنان که وعده و شعار داده بود عمل کند. رئیسی و کابینه وی وعده داده بودند که مانع گرانی و افزایش قیمت کالا‌ها خواهند شد اما نه تنها از شتاب گرانی و مشکلات معیشتی مردم کاسته نشد؛ بلکه بر گرانی افزوده شده و قیمت‌ها همچنان در حال افزایش است.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ یکی دیگر از وعده‌های رئیسی مبارزه با رانت و فساد بوده است. رئیسی وعده داده بود که “اگر امروز ۲۹ خرداد بود و من رئیس‌جمهور شده بودم به مردم ایران می‌گفتم که امروز پایان فساد و رانت در کشور است. “، اما انتصابات فامیلی در دولت رئیسی آنچنان گسترده بود که حتی صدای برخی اصولگرایان و حامیان رئیسی را نیز بلند کرده است.

علاوه بر این، حل مشکل بازار سرمایه و ارز نیز یکی دیگر از وعده‌های رئیسی بوده است. به گونه‌ای که برخی اعضای کابینه رئیسی، وعده حل سه روزه مشکل بورس را داده بودند اما نه تنها مشکلی از بازار سهام حل نشده بلکه شاخص کل بورس همچنان افت داشته است.

همه اینها در حالی است که حاکمیت یکپارچه در اختیار اصولگرایان و هماهنگ با دولت رئیسی هستند و بهانه‌ای برای کارشکنی و عدم هماهنگی قوای دیگر نیز وجود ندارد.

مشکلات اقتصادی خانواده‌ها را کلافه کرده

جلال جلالی زاده فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با آرمان گفته است: من خودم که با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار کردم دیدم که مردم به لحاظ وضع اقتصادی و معیشتی دچار مشکل، ناامیدی و سر درگمی شده‌انــد. مشــکلات اقتصــادی خــانواده‌ها را کــلافه کــرده چــرا کــه مــردم در وضعیت معیشتی خوبی بــه ســر نمی‌برند. اما اظهــارنظر‌های مسئولان و برخی بی‌توجهــی‌هــا به مطالبات مردم باعث شده که جامعه اعتماد لازم را به مسئولان نداشته باشند. با توجه به عملکردی که در بیش از یک سال گذشته از مجلس و نزدیک به صد روز از دولت دیده‌ایم به نظر می‌رسد که چشم‌انداز روشنی از عملکرد قوا در آینده شاهد نباشیم. همین کسانی که از این تحریم‌ها استفاده کلان می‌برند از قدرتی برخوردارند که کسی جرات مخالفت با آن‌ها را ندارد. کسانی که حرفی برای گفتن دارند و قدرت در دست آنهاست، آنطور که باید و شاید نمی‌دانند که مردم با چه گرفتاری‌هایی روبه رو هستند، عدم همدلی با مردم موجب شده که جامعه به سمت نا امیدی از بهبود وضع موجود حرکت کند. مباحثی مثل یکدست شدن حاکمیت برای حل مشکلات جامعه چندان جدی به نظر نمی‌رسد. وقتی که اراده‌ای برای حل مشکلات مردم وجود ندارد، حاکمیت یکدست یا دوگانه باشد، تفاوتی نمی‌کند، چراکه بازهم همه این مشکلات وجود دارد. امروز نمی‌توان مشکلات را صرفا به گردن دولت قبلی انداخت. به هر صورت کسانی که دست اندرکارهستند چه آن‌هایی که نهاد‌های اقتصادی را در اختیار دارند و چه آن‌هایی که تریبون‌ها را در اختیار دارند و چه دیگران، همه مسئول هستند. اگر فکری به حال کشور نکنند در آینده شرایط سخت‌تر خواهد شد. این وضعیت باید الان با تدبیر کنترل شود.

وی گفت: پیش از روی کارآمدن دولت سیزدهم و مجلس بسیاری از اصولگرایان مطرح می‌کردند که مهم‌ترین مشکل کشور دولت روحانی است و اگر دولت یا مجلس عوض شوند همه مشکلات حل می‌شود؛ اما اکنون تا شرایط مطلوب فاصله زیاد است. همه می‌دانند که کشور با چه مشکلاتی روبه‌رو است و چه کسانی باید در راستای حل آن‌ها بر آیند. اینکه برخی در گذشته مشکلات را به گردن دولت قبل می‌انداختند و اکنون نیز عملکرد خود را به مسائل دیگر ربط می‌دهند دلیلش کاملا مشخص است. دیگر وقت آن گذشته که بخواهیم با افکار مردم به نفع جناح یا گروه خاص مدیریت کنیم و با طرح مسائل مختلف آدرس غلط به آن‌ها بدهیم. می‌بینیم هر روز اختلاس‌ها آشکار می‌شود. وقتی با یک مــرجع تقــلید به‌گونه نه چندان مناسبی رفتار می‌شود، نباید انتظار دیگری داشت. یک مرجع تقلید با توجه به شرایط جامعه اظهار نظر کرده‌اند. اگر مرجع تقلید نتواند حرف خود را بزند، چگونه می‌توان در جامعه به مسائل مختلف انتقاد نمود. باید دست منتقد را بوسید نه اینکـه برای او مشکل ایجاد و اهانت کرد. فکر می‌کنم که امروز باید مسئولان از منتقدن دعوت کنند تا مشکلات کشور را بیان و راهکار ارائه دهند، از آن‌ها تشکر کنند و تلاش کنند که مشکلات کشور حل شود. پس از ۴۳ سال از پیروزی انقلاب باید بتوانیم بدون خشونت صحبت و انتقاد کنیم.

کدام دولت در ۱۰۰ روز اول موفقتر بود؟

علی صوفی، فعال سیاسی نیز درباره درباره عملکرد سیدابراهیم رئیسی در سه ماه نخست دولتش گفت: دولت آقای روحانی در ۱۰۰ روز نخست کاملا موفق‌تر از دولت آقای رئیسی بود، چون دولت آقای روحانی با آمادگی کامل سرکار آمد. در سیاست خارجی دقیقا دنبال مذاکره بود، مجوز این کار را نیز از مقام معظم رهبری در قالب نرم قهرمانانه گرفت بنابراین دولت روحانی از همان روز اولی که آمد شروع به کار کرد، اصلا وقت را تلف نکرد. برنامه دوم دولت آقای روحانی نیز اقتصادی بود و می‌خواست تورم را مهار کند بنابراین سیاست انقباضی در پیش گرفت و گرچه این رویکرد قدری افراطی بود، اما در نهایت تورم را تک نرخی کرد. درباره دولت آقای رئیسی واقعا هیچ برنامه‌ای دیده نمی‌شود، چون او هیچ برنامه‌ای را اعلام نکرده و هیچ تصمیم تا به الان نگرفته است.

این فعال اصلاح طلب یادآور شد: اگر بخواهیم بگوییم امروز مسئول گرانی‌ها دولت آقای رئیسی است، باید اول بگوییم «چه سیاست‌هایی را دولت او اتخاذ کرده که نتیجه آن سیاست‌های غلط منجر به این گرانی‌ها شده است»، واقعیت آن است که دولت آقای رئیسی اساسا سیاستی را در حوزه اقتصادی اتخاذ نکرده است.  آقای رئیسی کشور را از لحاظ اقتصادی رها کرده است و کنترلی بر اوضاع اقتصادی کشور ندارد. این مسئله البته قابل پیش بینی بود، چون او تیم اقتصادی ندارد. این افرادی که امروز مسئول اقتصادی در دولت هستند، دارای یک فکر هماهنگ نیستند که منتج به اجرای یک سیاست هماهنگ شود.

دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات اظهار کرد: به نظر می‌آید سفر‌های استانی آقای رئیسی را اقناع می‌کند، او فکر می‌کند کار رئیس جمهور همین است. گرچه در دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی نیز مملکت به تدریج رها شد، ولی الان کل رها شده است، چون در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری آقای رئیسی هیچ سیاست مشخصی در حوزه اقتصادی نداشته است. شعار آقای رئیسی این بود که نباید اقتصاد کشور را به دیپلماسی و سیاست خارجی گره بزنیم، اما الان مشخص است که آقای رئیسی منتظر است ببیند نتیجه برجام چه می‌شود، یعنی او دو گام جلو‌تر از آقای روحانی اقتصاد کشور را به دیپلماسی و سیاست خارجی گره زده است، گرچه آنجا هم موفقیتی دیده نمی‌شود و روزمرگی حاکم است.

این فعال سیاسی بیان کرد: آقای رئیسی فکر می‌کند با انتخاب این کابینه دیگر راحت شده است و الان باید به استان‌ها سفر کند تا ببیند مشکلات مردم چیست. ارتباط رئیس جمهور با مردم در جای خودش با ارزش است، اما آقای رئیسی حداقل ۶ ماه نخست را در تهران می‌ماند و تکان نمی‌خورد تا کار دولت روی روال قرار گیرد و طبق برنامه پیش برود، بعد او به استان‌ها می‌رفت تا ببیند برنامه‌ها چقدر به اجرا درآمده اند.  ۱۰۰ روز از ریاست جمهوری آقای رئیسی گذشت هنوز معلوم نیست هدف او چیست، به عنوان نمونه دستور داد که قیمت‌ها ارزان شود، وزیر کشاورزی نیز اعلام کرد «ماست و شیر و پنیر ارزان شد»، اما بعد مشخص شد هیچ خبری نیست بنابراین مشخص شد با دستور نمی‌شود قیمت‌ها را کنترل کرد، این قیمت‌ها علت و معلول دارند. مسائل همه وابسته به یکدیگر هستند، تصمیمات را باید یکجا با هم گرفت.  بودجه دولت محدود است و آقای رئیسی نمی‌تواند به استان‌ها برود و هر طور دلش می‌خواهد خرج کند، بلکه باید با درنظر گرفتن کمبود اعتبارات، اولویت گذاری شود که این بودجه قرار است به کدام پروژه تخصیص داده شود. درصورتی که اصلا این اولویت بندی دیده نمی‌شود.

با این حال، سید کریم حسینی نماینده اصولگرای اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری فارس با اشاره به عملکرد دولت رئیسی گفت: دولت آقای رئیسی در این مدت در بسیاری از موارد شروع خیلی خوبی داشته است. یکی از محسنات و ویژگی‌های دولت آقای رئیسی حضور مدیران ارشد اجرایی در میان مردم است که از نزدیک با مشکلات مردم آشنا می‌شوند و مردم نیز با دیدن این صحنه‌ها که مسئولانشان در میان مردم حضور پیدا می‌کنند، امیدوارانه مسائل را دنبال می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: وقتی به میان مردم می‌رویم موجی از امید را برای حل مشکلات در جامعه مشاهده می‌کنیم و شنیده‌ها از رضایت ۷۲ درصدی مردم در یک نظرسنجی در روز‌های اخیر حکایت دارد. از سوی دیگر دولت سیزدهم در حالی کار خود را شروع کرده که مشکلات زیادی از دولت قبل باقی مانده و دولت آقای رئیسی با وجود همه این مشکلات و در یک فرصت کم توانسته شروع خوبی در بسیاری از موارد داشته باشد.  عملکرد دولت قبل به گونه‌ای بود که مردم بی امید و بی‌اعتماد شده بودند و دولت آقای رئیسی در همین مدت کوتاه توانست با عملکرد خود این امید و اعتماد را باز گرداند.البته یکی از مسائل مهمی که باید مدنظر دولت سیزدهم باشد، تعیین تکلیف مدیران میانی و مدیران کل سطح استان‌هاست که باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شوند تا مسئولان رده‌های میانی نیز از این بلاتکلیفی خارج شوند؛ چراکه ادامه این روند بی‌انگیزگی مدیران میانی را برای انجام امور در پی خواهد داشت و موجب بروز مشکل برای کشور خواهد شد.

انتصابات فامیلی به ضرر رئیسی است

یک گفت: متاسفانه وعده‌های کاندیداها در انتخابات از جمله نمایندگان و روسای رئیس‌جمهور و یا سایر نامزدهای انتخابات، دیگر یک شعار بیش نیست و تحقق این وعده‌ها کار بسیار دشواری شده است.

حجت‌الاسلام ناصر قوامی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اهمیت ارائه گزارش ۱۰۰ روزه فعالیت دولت از سوی رئیس‌جمهور گفت: متاسفانه در همه دولت‌ها برخی وعده‌هایی می‌دهند و می‌خواهند کاری انجام دهند که نمی‌شود. ظرف ۱۰۰ روز نمی‌شود حرکاتی انجام داد که موجب رضایت مردم و قانع شدن آنان شود، به هیچ عنوان امکان ندارد ظرف ۱۰۰ روز بتوان کاری انجام داد. متاسفانه وعده‌های کاندیداها در انتخابات از جمله نمایندگان و روسای رئیس‌جمهور و یا سایر نامزدهای انتخابات، دیگر یک شعار بیش نیست و تحقق این وعده‌ها کار بسیار دشواری شده است. قبل از انقلاب من مسائل سیاسی را تعقیب می‌کردم؛ بگذارید مثالی برای شما بزنم زمانی که انتخابات مجلس در قزوین برگزار می‌شد، یک نماینده‌ای حرفش این بود که آب را از شاهرود به این شهر می‌آورد در صورتی که برای این کار باید یک تونلی به طول ۲۶ کیلومتر می‌زدند که با توجه به امکانات آن موقع آسان نبود، زمانی که این آقا نماینده شد، به واسطه مشکل آب شاهرود، باغش با خشکسالی روبرو شد. آقای نماینده به شهردار نامه زد که ۲ الی ۳ تانکر آب به ما بدهید تا باغ از خشکسالی در بیاید شهردار هم پایین همان نامه نوشت هر موقع آب به شاهرود آمد، ما این تانکرها را به شما می‌دهیم، حرفم این است که برخی از وعده‌ها پایگاه اساسی ندارد.انتخابات هم محل وعده‌هاست اما نباید وعده‌هایی بدهیم که نتوانیم آنها را محقق کنیم.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به شخصه به دولت آقای رئیسی امیدوار نیستم، اما باید وقت و مهلت داد، حالا قضاوت درباره عملکرد دولت زود است این‌که بگوییم آقای رئیسی چه کاری کرده و یا نکرده است یک مقداری برای این حرف‌ها باید دست نگه داشت، از سوی دیگر آنها هم باید بیایند صاف و ساده بگویند که این شعار بوده اما نتوانستیم عملیاتی‌اش کنیم توان برآورده کردن برخی از وعده‌ها را نداریم. اما در این میان آن چیزی که من را بسیار نگران کرده است انتصابات فامیلی است، آقای رئیسی باید توجه کند که این اقدامات به ضرر شخص اوست ایشان شاید در فشار قرار می‌گیرد اما باید مقاومت کند، نباید زیر بار انتصابات فامیلی برود.

قوامی گفت: باید یک مقداری به این مسائل توجه شود و کاری مخالف با آنچه که وعده داده‌اند، صورت نگیرد که این‌ها به ضرر آقای رئیسی است. من آقای رئیسی را می‌شناسم ایشان آدمی کاملاً منضبط هستند و در دستگاه قضا با وی همکار بودم و می‌دانم که چه خصوصیاتی دارند، بنابراین از ایشان می‌خواهم به این انتصابات توجه کنند و زیر بار نروند؛ چراکه این دست اقدامات به نفع آقای رئیسی و مردم نیست و منافع ملی را باید حفظ کرد اما این انتصابات درست نیست.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز درباره ارائه گزارش ۱۰۰ روزه از سوی رئیس دولت به مردم گفت: ۱۰۰ روز برای انجام کار‌ها کم است و این حرف‌ها پوپولسیتی است؛ امروز شاهدیم تازه یکی از وزرا که از مجلس رای نگرفته بود را به مجلس معرفی کرده‌اند؛ می‌خواهند گزارش ۱۰۰ روز ارائه دهند؟ چه گزارشی می‌خواهند دهند؟

همه وعده‌های رئیسی

وعده‌های رئیسی در جریان انتخابات ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

وعده‌های مدیریتی؛

داشتن نگاه یکسان به همه مردم

تغییر وضع موجود به نفع مردم

تضمین قانونی حق همه مردم

پایان روابط فسادانگیز و جریان رانت‌خواری و برخورد با مظاهر فساد

جهت‌گیری در راستای عدالت

استفاده از همه ظرفیت‌های کشور و نیرو‌های کارآمد و اجماع‌سازی

تحول در نظام اجرایی و شیوه اداره کشور

تحول در نظام اداری برای مقابله با فساد اداری و برداشتن ضابطه‌های دست‌وپاگیر

شناخت اقلیمی مسائل کشور علاوه بر مسائل کلان

ایجاد گشت ارشاد برای مدیران

اصلاح دولت و مبارزه با فساد، ناکارآمدی و تبعیض

ایجاد سامانه شفافیت و شفاف‌سازی اقدامات

به حداقل رساندن یا منتفی کردن تعارض منافع در بسیاری از سطوح مثل بخش مسکن و سلامت

وعده‌های اقتصادی؛

ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال

ایجاد یک میلیون شغل در هر سال (۴ میلیون شغل در پایان ۴ سال)

رساندن تورم به نصف میزان فعلی و پس از آن، تک رقمی کردن تورم

ایجاد سامانه جامع اطلاعات اقتصادی

مدیریت بازار ارز

رفع وابستگی کالا‌های اساسی و سفره مردم به نرخ ارز

اصلاح نظام بانکی کشور

تحول ساختاری در نظام بانکی

سوق دادن نقدینگی به سمت تولید

افزایش نظارت بر بازار

کنترل گرانی و مقابله با گران‌سازی

اصلاح نظام قیمت‌گذاری و تامین و توزیع برای حل فاصله طبقاتی

حل فاصله طبقاتی و بی‌عدالتی با تغییر سیاست‌های نادرست اقتصادی

متناسب‌سازی حقوق مردم با تورم

توزیع عدالت با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی

اصلاح نظام مالیاتی و ایجاد سامانه هوشمند برای مقابله با بروکراسی فسادزا

حمایت از خانواده‌ها و اقشار محروم

تامین حداقل معاش مردم با ارائه کارت خرید برای سه دهک پایین

جهش در تولید و تقویت کسب و کار

استفاده از ظرفیت تولیدی کشور که ۴۰ درصد آن خالی است

فعال کردن اقتصاد دریایی

وعده‌های سلامت و بهداشت؛

آسان کردن دسترسی به متخصصین و پزشکان در همه کشور

واکسیناسیون کرونا برای همه آحاد مردم در اسرع وقت

کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا

کاهش ۵۰ درصد از هزینه‌های درمان

پرداخت هزینه درمان از طریق ارائه کارت سلامت برای برخی از اقشار جامعه

توسعه خدمات درمان ناباوری

توجه به معیشت و حقوق پزشکان و پرستاران

وعده‌های اجتماعی و فرهنگی؛

حل مشکل مسکن جوانان در آستانه ازدواج

رایگان شدن اینترنت برای دهک‌های پایین جامعه

رونق اقتصاد فضای مجازی

تجدید نظر در بخشنامه‌های دست و پاگیر

حل مشکل طرح تحول سلامت

حل آسیب‌دیدگی عدالت در جامعه

شناخت حقوق همه مردم و دختران و زنان و روستاییان برای حل مشکلاتشان

وعده‌های سیاست خارجی؛

پایبندی به برجام با اقتدار خارجی در امتداد اقتدار داخلی

سامان دادن اقتصاد، معیشت و فرهنگ و مسائل اجتماعی و حقوق مردم در عرصه سیاست خارجی

تردید نکردن برای رفع تحریم‌ها و در کنار آن خنثی‌سازی تحریم و شرطی نکردن اقتصاد

توجه ویژه به دیپلماسی اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی منطقه‌ای

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.