سخنگوی قوه قضائیه ایران: کسانی که وام‌های کلان گرفتند از پرداخت بدهی خود خودداری می‌کنند

سه شنبه, 25ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه ایران

ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه در نشست خبری خود درباره پرونده بدهکاران بانکی گفت: وصول مطالبات برعهده بانکها به خصوص وزارت اقتصاد و دارایی است، ولی بعضی‌ها وام های کلانی را گرفتند و از پرداخت بدهی خود خودداری می کنند و اقساط را پرداخت نمی کنند.

او ادامه داد: تاکنون اقدامات خوبی در جهت وصول مطالبات بانکها انجام شده است. ظرف دو سال گذشته ما توانستیم  ۴۹ هزار میلیاردتومان را از طریق  اجرای ثبتی وصول کنیم و دولت در وصول مطالبات پیش قدم است.

خداییان همچنین درباره پرونده بیژن قاسم زاده قاضی سابق دادسرای فرهنگ و رسانه و متهم ردیف یازدهم پرونده قضائی اکبر طبری گفت: ایشان قبلا محکوم شده بود و یکی از جرایم ارتکابی اش، جرم ارتشا بود که محکومیت یافته بود و پرونده در این بخش در ارتباط با ارتشاء نقص تحقیقاتی داشته و رای نقض شده و به دادگاه صادر کننده عودت داده شد و هم اکنون در حال تکمیل تحقیقات و استماع اظهارات شهود و مواجهه حضوری است.

احمدرضا عابدزاده فوتبالیست پیشین به تازگی در صفحه اینستاگرام خود عکسی را منتشر کرد که جمعی از دوستانش کنار او بودند و بیژن قاسم‌زاده نیز در کنار احمدرضا عابدزاده حضور داشت. قاسم‌زاده در رسیدگی به پرونده اکبر طبری به اتهام ارتشا به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.

همچنین سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه میزان از رد مال  پرونده متهمانی همچون  شبنم نعمت زاده،  مهدی هاشمی و هادی رضوی و … پرداخت شده است،  گفت: خانم نعمت زاده بیش از ۶۳ میلیاردتومان را  تسویه کرده  و بقیه در جریان وصول است. این طور نیست که همه این متهمان رد مالشان به اتمام رسیده.  بعضی تمام شده و بعضی هم  که محکومیت حبس دارند در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا حسین فریدون و شبنم نعمت زاده و هادی رضوی می توانند از  پابند الکترونیک  استفاده کنند و بقیه حبس را در بیرون بگذرانند، گفت: استفاده از پابند الکترونیک یا نظارت الکترونیکی دارای شرایطی است که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است و این طور نیست که همه جرایم مشمول آن باشند.‌

طبق اعلام  سازمان زندان‌ها در سال جاری بیش از ۲۵۰۰ نفر از نظارت الکترونیکی استفاده کردند و طبق اعلام دادسراها  نیز ۱۴۲۴ نفر تحت نظارت الکترونیکی قرار گرفتند که هم اکنون ۵۳۲ نفر تحت نظارت الکترونیکی هستند.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده کرسنت نیز گفت: دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در همان زمان (سال ۸۶) در ارتباط با سوء استفاده‌های صورت گرفته و مفاد قرارداد به دستگاه قضایی گزارشی ارسال کردند و  پرونده‌ای در مورد اعضای هیات مدیره شرکت نفت، افرادی که با آنها مرتبط بودند و وزیر وقت نفت تشکیل می‌شود. حکم این پرونده صادرشده اما اجرا نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در ارتباط با بخشی از پرونده که مفتوح باقی مانده بود در مورد وزیر وقت و اعضای هیات مدیره و اعضای شرکت مدیره نفت پرونده به دادگاه ارسال شده و در دادگاه مطرح رسیدگی است.

خدائیان درباره آخرین وضعیت پرونده فایل صوتی ظریف وزیر سابق امور خارجه نیز گفت: در این خصوص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه   پرونده را تشکیل دادند  و تحقیقات خوبی شده و از تعداد زیادی افراد مطلع تحقیق شده و در جریان تکمیل شدن در دادسرا است. پرونده  مفتوح در دادسرا است و هنوز به دادگاه ارسال نشده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.