دفاع نماینده مجلس از قانون جمعیت: خانم‌ها هر چه به سمت تحصیل رفتند، کمتر بچه‌دار شدند

پنجشنبه, 27ام آبان, 1400
اندازه قلم متن

یک عضو کمیسیون آموزش مجلس ایران با تاکید بر «نسبت معکوس تحصیلات زنان با ازدواج و فرزندآوری» می‌گوید که تمام تلاش طرح «جوانی جمعیت» این است که زنان بتوانند «وظیفه مادری و جایگاه خود را در جامعه ایفا کنند».

روزنامه شرق روز پنج‌شنبه به نقل از مهرداد ویس کرمی نوشت که در این طرح شرایط دورکاری و تحصیلی تسهیل شده «تا خانم‌ها احساس کنند که ازدواج و فرزنددار شدن مانعی برای ادامه تحصیل و جایگاه‌های علمی و شغلی آن‌ها نیست».

ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه، ۲۵ آبان قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» را که ماه گذشته در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان آن را تایید کرد، برای اجرا به وزارت بهداشت و معاونت امور زنان و خانواده ابلاغ کرد.

این طرح که طبق اصل ۸۵ در کمیسیون مشترک و بدون بررسی در صحن علنی مجلس تصویب شد، برخی امتیازات مالی و شغلی را به افراد صاحب فرزند اعطا می‌کند و در کنار مشوق‌های مالی، امکان پیشگیری از بارداری و سقط جنین را محدود و ممنوع می‌کند.

در واکنش به اجرایی شدن این قانون، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۲۵ آبان، در بیانیه‌ای آن را «نقض مستقیم حقوق زنان» دانسته و خواستار لغو این قانون در ایران شدند که دسترسی به سقط جنین، ابزار پیشگیری از بارداری، خدمات داوطلبانه عقیم‌سازی و اطلاعات مرتبط را محدود می‌کند.

آنها در این بیانیه تاکید کردند که جمهوری اسلامی ایران به خاطر افزایش زاد و ولد، در حال انجام اقدامات بیشتر برای استفاده از قوانین کیفری برای محدود کردن حقوق زنان است که عملاً بسیاری از زنان و دختران را مجبور به ادامه بارداری ناخواسته می‌کند که ذاتاً تبعیض‌آمیز است.

پیش از این نیز سازمان دیدبان حقوق بشر ضمن مخالفت با این قانون جدید، آن را ناقض حقوق زنان در زمینه سلامت جنسی و باروری معرفی کرده و خواستار لغو فوری آن شده بود.

در همین حال بسیاری از حامیان حقوق زنان و مخالفان قانون «جوانی جمعیت» بر این باورند که اجرای این قانون موجب عدم تمایل بیشتر کارفرمایان به استخدام زنان می‌شود و به تبعیض‌ جنسیتی در گزینش نیروهای زن در ایران دامن می‌زند.

کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران از نگرانی‌های حکومت و به‌ طور خاص رهبر جمهوری اسلامی است و آیت‌الله خامنه‌ای بهمن ۹۹ در سخنانی بار دیگر بر «ازدواج بهنگام و فرزندآوری» به‌ عنوان «نیازهای حیاتی امروز و فردای کشور» تأکید کرده بود.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.