حبیب اسیود از رهبران گروه حرکت‌النضال در دادگاه به فساد فی‌الارض متهم شد

سه شنبه, 28ام دی, 1400
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

نخستین جلسه دادگاه فرج الله کعب ملقب به حبیب اسیود از رهبران جنبش «‌حرکت النضال» روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

او در دادگاه متهم به فساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره گروه «حرکت النضال و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی و تخریب اموال عمومی» شد.

حبیب اسیود در آبان سال ۱۳۹۹ از سوی سرویس امنیتی جمهوری اسلامی در استانبول ترکیه ربوده و به ایران انتقال داده شد.

در کیفرخواست دادگاه موارد اتهامی متعددی از بمب‌گذاری در اماکن مختلف استان خوزستان علیه او قرائت شد.

اسیود در این کیفرخواست متهم به بمب‌گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست، بمب‌گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت آبادان و اهواز و ماهشهر و بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان شده است.

یکی دیگر از اتهام‌های او ساماندهی حمله به رژه نیروهای نظامی در ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷ است که ۲۵ کشته برجای گذاشت.

نماینده دادستان، در بیان اتهام‌های اسیود گفت که اعضای گروه «‌حرکت‌ النضال» در سوئد اقامت دارند. او عربستان سعودی را متهم به حمایت از فعالیت‌های این گروه کرد.

اسیود در این کیفرخواست همچنین متهم شده که «به عنوان معاون و مسئول شاخه نظامی گروه حرکت النضال» «مسئولیت جذب و آموزش نیروهای خود و هدایت اعمال تروریستی» را برعهده داشته است.

«جنبش مبارزه عربی برای آزادی الاحواز» که به «حرکت النضال» معروف است فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۸۴ شروع کرده است. این گروه می‌گوید برای «استقلال استان خوزستان و جدایی آن از ایران» مبارزه می‌کند.

نخستین جلسه دادگاه بدون دفاعیات اسیود پایان یافت و ادامه قرائت کیفرخواست به جلسه بعدی موکول شد.

روایتی از نحوه ربایش اسیود

پس از ربایش این رهبر گروه حرکت النضال در سال ۹۹، گزارش‌هایی درباره نحوه این ربایش منتشر شد و مقام‌های ترکیه از بازداشت افرادی در ارتباط با این عملیات خبر دادند.

شبکه اسکای‌نیوز بریتانیا بعد از عملیات ربایش اسیود در گزارشی فاش کرد که او بر اساس یک «‌تله عشقی» از سوئد به استانبول کشانده شده بود. از زنی به عنوان صابرین سعیدی به عنوان جاسوس جمهوری اسلامی و عامل کشاندن اسیود به ترکیه یاد شده بود.

روزنامه «صباح» چاپ ترکیه ۲۴ آذرماه سال ۱۳۹۹ گزارش داده بود که سازمان اطلاعات ترکیه (میت) ۱۱ نفر را که عضو شبکه قاچاق مواد مخدر ناجی شریفی زیندشتی بوده‌ و در ربودن حبیب چعب، معروف به اسیود، نقش داشتند به ظن جاسوسی برای حکومت ایران بازداشت کرده است.

روزنامه واشینگتن‌پست هم در گزارشی نوشته بود احتمالا زیندشتی در قتل مسعود مولوی وردنجانی، منتقد حکومت ایران، در سال ۱۳۹۸ و نیز سعید کریمیان، مدیر گروه تلویزیونی جم، در سال ۱۳۹۶ نقش داشته است.

جمهوری اسلامی در موارد متعددی متهم است که مخالفان خود در خارج از کشور را به جاهایی می‌کشاند که بتواند آنها را برباید یا بکشد. پیش از این، برخی از مخالفان جمهوری اسلامی از جمله روح‌الله زم، موسس وب‌سایت آمدنیوز و مدیر این کانال تلگرامی و جمشید شارمهد، رهبر گروه تندر، در کشورهای دیگر ربوده و به ایران منتقل شده بودند.

اگر اسیود بابت اتهام فساد فی‌الارض محکوم شود طبق قوانین جزایی ایران به اعدام محکوم خواهد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.