برگزاری اولین جلسه دادگاه گردشگر فرانسوی؛ «قاضی به مبادله اشاره کرد»

پنجشنبه, 30ام دی, 1400
اندازه قلم متن

بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در ایران

رادیو فردا :

سعید دهقان، یکی از وکلای بنجامین بریر، روز پنج‌شنبه ۳۰ دی‌ از برگزاری نخستین جلسه محاکمه گردشگر فرانسوی در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد خبر داد.

بنجامین بریر از بیست ماه پیش تاکنون، به صورت «بلاتکلیف» در زندان وکیل‌آباد مشهد و در بازداشت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بوده است. او با اتهاماتی چون «جاسوسی» و «اقدام علیه امنیت ملی» روبه‌رو است.

آقای بریر امروز در حالی‌که به دلیل ادامه اعتصاب غذای یک‌ماهه خود دچار ضعف شدید جسمی شده بود، در دادگاه انقلاب مشهد حاضر شد.

آقای دهقان پس از برگزاری اولین دادگاه موکل خود در توئیتی نوشت که «موضع قاضی از همان ابتدای جلسه «معلوم بود» و «با استفاده از واژه مبادله، تکلیف را هم معلوم کردند».

حکومت ایران در سال‌های گذشته، برخی از شهروندان خارجی و ایرانی‌های دوتابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله «جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام» بازداشت و تعدادی از آن‌ها را با زندانیان وابسته به جمهوری اسلامی در خارج مبادله کرده است.

کشورهای غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی با گروگان گرفتن شهروندان دوتابعیتی و خارجی، سعی در گرفتن امتیاز از کشورهای خارجی دارد.

همچنین بر اساس توئیت این وکیل دادگستری، جلسه رسیدگی به اتهامات گردشگر فرانسوی ابتدا قرار بود در شعبه «چهار» دادگاه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شود اما درست «پیش از شروع جلسه» شعبه دادگاه را به «سه» تغییر دادند.

به‌علاوه، در حالی‌که قرار بود دادگاه به‌طور «غیر علنی» برگزار شود، «دوربین فیلم‌برداری و عکس‌برداری» به محل برگزاری جلسه آوردند.

 

بنجامین بریر ۳۶ ساله که اردیبهشت ۱۳۹۹ با یک خودروی ون به ایران سفر کرده بود، پس از آن که «یک پهپاد» را در دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان به پرواز درآورد، بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را به اتهام عکس‌برداری از مناطق ممنوعه به جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده است.

بلاندین بریر، خواهر این گردشگر فرانسوی، نیز پیشتر در گفت‌وگو با روزنامه الشرق‌الاوسط با رد اتهاماتی که علیه برادرش مطرح است، گفته بود: «او یک گردشگر معمولی فرانسوی بود که یک پهپاد توریستی از یک سوپرمارکت خریده بود».

وزارت خارجه فرانسه نیز در واکنش به بازداشت آقای بریر اتهام واردشده به او را رد کرده و گفته است که این شهروند فرانسوی برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بود و از موارد اتهامی کاملا بی‌اطلاع بود.

با استفاده از توئیتر، گزارش خبرگزاری فرانسه و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.